Jump to content

Activate functii suplimentare Driving Assistant Plus


b77miy

Recommended Posts

@Admins: va rog corectati titlul in Activare, se pare ca eu nu "stie sa vorbeste romaneste".

 

Salut!

 

Sunt fericitul posesor al unei masini BMW G30 530e, masina achizitionata de la BMW Stuttgart. Am adus masina in tara, si de cum am intrat in tara, cateva functii din pachetul Driving Assistance Plus (5AT) au disparut.

La intrarea in tara, am primit un mesaj ce spunea ca functia de "Give way" nu este disponibila in aceasta tara, si am zis "pot trai fara". Apoi am incercat sa (re)folosesc functia Lane Change assistance, ce permite schimbarea benzilor pe autostrada (sau drumuri cu separator fizic de benzi si cu doua sau mai multe benzi), si nema! Indicatorul verde de Driving Assistance s-a mutat din verde in gri. Am pus-o pe seama faptului ca harta nu era actualizata (de altfel, navigatia ma tot punea sa intru in tara pe la Timisoara). Am ajuns pe A1 Pitesti, si aici aceeasi problema, nu mai vrea sa schimbe benzile. Dupa ce am butonat putin, am gasit ca functia nu este disponibila in Romania, din motive de legislatie.

 

Intrebare1: Se poate coda functia a.i. sa ignore limitarea de legislatie? Se activeaza per tara? Banuiesc ca nici la vecinii bulgari nu merge, si parca as vrea sa o pot utiliza si acolo. Unde pot coda functia. Se va pastra si dupa o vizita in service BMW, sau trebuie codata dupa fiecare vizita?

Clarificare: Am dotarea 5AT, functia mentionata merge in DE/AT/HU, probata de mine! Va rog nu insistati cu "ai buton/optiune?".

 

Intrebare2: Nu am hayon cu deschidere electrica. Se poate adauga mecanism + buton + functie pe masina (dar nu in repr. BMW) a.i. sa nu afecteze garantia? Unde/la cine pot apela pentru piese si/sau instalare?

 

Intrebare3: Nu am carlig electric. As vrea sa montez un astfel de carlig (original BMW) pentru a monta un suport de biciclete, si nu pentru a tracta vreo remorca. Tinand cont ca masina are motorizare hibrida, si negasind niciun model hibrid pre-LCI cu carlig, este recomandat sa atasez un astfel de carlig (sarcina maxima nu ar depasi 120kg, inclusiv suport)?

 

Intrebare4: Cum vad cu ce versiune de iDrive a venit masina? Imi pare ca este chiar iDrive7, dar vreau sa verific. Masina este productie Iulie 2019, are deja volan + butoane + Live Cockpit professional (precum LCI).

 

Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi mesajul meu! Daca ma puteti ajuta cu informatii, va sunt recunoscator!

Voi impartasi cu voi experienta cu hibrida intr-un post separat, dupa ce reusesc sa mai fac cativa km si prin Bucuresti.

Edited by b77miy
Link to comment
Share on other sites

felicitari pt masina, sa te poarte multi km fara probleme

asteptam un jurnal de bord :D

 

referitor la intrebarile tale, mai exat a doua, poti incerca sa iei legatura cu userul neo_andresson aici pe forum, sa vezi daca te poate ajuta

eu am codat la el CarPlay, cu licenta BMW, si sunt foarte multumit de rezultat/interactiune

Link to comment
Share on other sites

Multumesc @mariusmsd! Voi lua legatura cu userul respectiv.

 

@mase, unde anume se poate coda functia? Poti trimite un mesaj privat (daca este impotriva regulilor), te rog?

In ceea ce priveste asistenta privind mentinerea benzii, aceasta este functionala. Curios cum tie iti merge asistenta pentru schimbarea benzii. Ai codat ceva suplimentar?

Mie, in zonele in care schimbarea benzii era asistata, la mentinerea semnalizatorului spre stanga/dreapta, si in timpul manevrei, simbolul de banda verde palpaia.

In tara, la initierea acestei manevre, simbolul celor doua benzi se schimba in gri, iar animatia volanului merge in jos (semn ca se dezactiveaza temporar mentinerea benzii).

G30 07/2019, Live Cockpit Professional.

Edited by b77miy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.