Jump to content

Bmw f10 ambient light (retrofit)


Catamblin

Recommended Posts

Nu pot numi tocmai retrofit ceea ce am facut pentru ca deja aveam ambient lights din fabrica doar ca erau ca si inexistente, intensitatea la maxim si dabia le puteam observa. Am tot cautat si citit pe forumuri ce kit-uri au folosit alti si cum arata masina cu aceste kit-uri si nu mi-a placut mai nimic, multe kit-uri ambient light din China aveau un buton pentru a schimba cele 2 culori. Asa ca am cumparat benzi led, mai exact benzi COB, ledurile sunt unul langa altul fara nici un spatiu intre ele pentru a nu avea umbre ciudate in linia lumini. Dupa cateva saptamani de munca cateva ore in fiecare seara am reusit. Contrelez tot din Idrive (culoare, intesitate). Intensitatea o tin acum undeva la 30% pentru ca sunt prea puternice noaptea.

 

Aici se poate vede banda led

post-86921-0-53404200-1598514888_thumb.jpeg

post-86921-0-41281800-1598514904_thumb.jpeg

post-86921-0-48476000-1598514946_thumb.jpeg

post-86921-0-46668200-1598515072_thumb.jpeg

post-86921-0-28220600-1598515574_thumb.jpeg

post-86921-0-24127400-1598515593_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Si cele cu buton de schimbare a culorii se pot face sa mearga din idrive . Anulezi butonul si legi cele trei fire ale led-urilor la fel ca cele originale .

Eu le-am montat initial cu buton, iar apoi mi-a venit in minte ca se pot face sa functioneze ca cele originale . Mi-a mai luat cel mult doua ore sa scot toate fetele de usi si sa refac legaturile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-e suficienta intensitatea celor originale din fabrica. Si in prezent tin undeva la 60-70%. Ma deranjeaza daca sunt prea puternice, imi atrag atentia prea des, mai ales ca seara/noaptea trebuie sa fi si mai atent, ne scade acuitatea vizuala.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie mi-e suficienta intensitatea celor originale din fabrica. Si in prezent tin undeva la 60-70%. Ma deranjeaza daca sunt prea puternice, imi atrag atentia prea des, mai ales ca seara/noaptea trebuie sa fi si mai atent, ne scade acuitatea vizuala.

 

Celor mai multi nu le mai merg luminile ambientale nici la 5-10% - deci nu se vad deloc . Si cele after-market , montate sa functioneze ca cele OEM, pot fi reduse la ce intensitate doreste utilizatorul .

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.