Jump to content

ECU si Cutie de transfer ?


Dorneanustelian

Recommended Posts

Salutare.

Am o nedumerire in legatura cu masina mea care imi da batai de cap in ultima vreme.

Am un x3 e83 2.0D din 2006 280000 km.

In ultimul an am reconditionat cutia de transfer am schimbat turbo,catalizator (filtru particule a fost scos inainte sa o cumpar eu ) plus multe altele.

Intrebarea mea este de ce nu pot sa recalibrez cutia de transfer (am incercat cu INPA,AUTEL maxi diag,Delphi)Tot imi da eroare.

O a doua problema este lipsa de putere si consumul mare de combustibil. Cu toate ca am schimbat Turbo, debitmetru,senzorul de rampa si regulatorul de rampa,am verificat injectoarele.

Incep sa cred ca problema vine de la ECU si ma intreb daca nu cumva tot ECU e de vina pentru ca nu reusesc sa reglez cutia de transfer.

In plus daca uncep sa deconectez senzori de la motor chiar si debitmetrul nu imi da nicio eroare.

De fapt intrebarea e daca ECU e de vina pentru tot?

Link to comment
Share on other sites

1) Calibrarea cutiei de transfer nu are treaba cu ECU. Trebuie vazut de ce da eroare, nu ar avea motiv daca cutia a fost reconditionata corect si complet.

2) Cand ai schimbat catalizatorul ai pus inapoi si DPF? Daca da atunci trebuia neaparat rescris softul la ECU pentru a activa regenerarile dezactivate o data ce fostul proprietar a eliminat filtrul. Erori nu ai cand scoti senzorii pentru ca softul de eliminare a DPF-ului a fost facut prost cu stergea mapei de erori.

3) Du-te la cineva care se pricepe si pleci cu toate problemele rezolvate, nu mai arunca bani aiurea pe senzori si componente.

Link to comment
Share on other sites

Cutia de transfer a fost recondiționatĂŁ aproape in ĂŽntregime lanț intinzator ambreiaj multidisc și actuator.

Când am schimbat catalizatorul nu am montat filtru de particule Înapoi dar ma Întreb dacã cel care la scos a rescris ecu.

Salut,

 

Daca filtrul de particule e scos si nu ai erori, atunci e clara afirmatia colegului de mai sus, ai un soft modificat cu mape sterse si cine stie ce alte belele prin el. Probabil de acolo si lipsa de putere.

Pune filtrul de particule pe masina, fa un update de soft la varianta originala si vei vedea diferentele.

Spor.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.