Jump to content

Problema motor 740xd, Vibrochen Motus


RazvanSebastian

Recommended Posts

Salutari, recent motorul la masina mea (F01, 740xd - 313ps )a inceput sa bata, iar in urma investigatiei, cauza a fost : cuzineti si arbore dusi, iar din fericire blocul motor nu a fost afectat. Eu doresc sa repar motorul ( masina are 138k km),sa schimb pompa de ulei, distributie etc. M-am interesat putin si am gasit firma Motus Crankshaft, o firma turceasca, care produce arbore cotit si pentru modelul meu. M-am interesat si la BMW, insa costul unui arbore la ei, este undeva la 9300 de lei. Am cautat pe forum, dar nu am gasit nimic relevant despre firma aceasta. Doresc sa stiu daca a avut cineva experinte cu ei si niste pareri referitoare la calitatea pieselor lor, deoarece reprezentatul lor de vanzari pe Romania, mi-a spus ca ofera doar 30 de zile garantie. De asemenea, daca imi puteti recomanda si niste producatori pentru cuzineti, pana acum am inteles ca Kolbenschmidt ar fii mai de caliate decat restul.
Link to comment
Share on other sites

cauta pe google si vb cu cei de la recotech, stiu ca ofera 6 luni garantie. nu stiu calitatea , doar dau un sfat

 

Am cautat pe google, dar nu am gasit NIMIC despre ei, iar reconditionat nu vreau sub nici o forma.

 

Ăți recomand un arbore cotit SH original cu garanție de 30-90 zile( ĂŽl verifici si pe banc ca sa fie cum trebuie) nu pune nimic aftermarket când e vorba de piese de genul.

 

Mi-a mai ofert cineva solutia asta, dar din cate am inteles la motorizarea asta, ii problema cea mai intalnita. Avand in vedere ca masina are 130k km, nu as lua un arbore cu 200k+ , plus ca riscul sa aiba si ala aceeasi problema ii destul de mare. Majoritatea la care am sunat si ofera garantie, nu vand, doar motorul integral...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cel mai bine e sa iei nou as zice, da, e mai scump dar ai liniste. Cred ca problema e cauzata de pompa de ulei, parca am vazut un scurt film pus de cei de la Completechip despre chestia asta cu pompele de ulei la motoarele astea. Nu as lua nou de la cei din Turcia, posibil sa fie tot reconditionate, iar garantia aia de 30 de zile spune mult. Oricum, in functie de cat ai mers asa cu ea, curata bine motorul cu cateva schimburi de ulei sa nu iti ramana span prin el. Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.