Jump to content

BMW X1 E84 Suporti motor - vibratie


Recommended Posts

Salut baieti.

Am de curand un X1 din 2013 1.8d 143cp si nu imi place cum vibreaza motorul (vizual) , in masina nu se simte mare lucru , foarte putin in volan si sunetul motorului destul de apasat. Inteleg ca motorul n47 este mai zgomotos si are ceva vibratii dar in cazul de fata nu cred ca este ceva normal , adica vibratia are o amplitudine prea mare ca sa fie considerata normala ( compar si eu cu restul masinilor pe care le-am avut) . Oricum am mers la Apan BMW Braila la o verificare si mi-au spus ca suportii sunt putin tasati . Mi-au facut un deviz cu discount 1300 lei. Ce parere aveti , este ok ? Ciudat este ca au considerat ca vibratiile nu sunt excesive. Rog daca imi poate si mie explica cineva ce inseamna vibratii normale la acest motor.

Link to comment
Share on other sites

De aceea se evita motoarele diesel, orice marca/model ar fi, motoarele cu aprindere prin compresie au vibratiile specifice;motoarele bmw mi se par mai galagioase/vibreaza mai tare decat concurentele franceze din grupul psa, de exemplu, asa ca stai linistit; x1 nu e un model de insonorizare perfecta.....
Link to comment
Share on other sites

Nu are nimeni acest motor sa imi spuna daca se comporta la fel ? Sincer imi vine greu sa cred ca este absolut normala aceasta vibratie. Priviti si in al doi-lea filmulet cum se misca rola intinzatoare fata de fulie. O sa ziceti ca vreau neaparat sa gasesc o problema masinii dar doresc sa preantampin o eventuala viitoare problema mult mai costisitoare. Am uitat sa mentionez ca bazaitul motorului se simte si in pedala de acceleratie. Tot insist cu problema asta pentru ca am vazut ceva filmulete pe youtube cu n47 si nu tremurau in halul asta. As vrea daca un coleg are motorizarea asta , poate face un filmulet sa fac si eu o comparatie.
Link to comment
Share on other sites

Posibil sa fie de la fulia de cauciuc ? Cei de la Apan nu s-au pronuntat ca at fi vreo problema cu vibratia dar au notificat ca recomandari sa schimb in viitorul apropiat :

- Suporti motor uzati

- Fulie motor imbatranita

- Kit de accesorii imbatranit

 

 

Daca era fulia, se rupea pana acum. Fulia are si rol de a atenua vibratiile. Ca este imbatranita...

Cel mai probabil suportii dusi.

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ sunt pe original si include manopera, da.

 

 

ĂËi eu i-am schimbat la f30 la 137 k km, e acelaĂâ˘i motor si parca tremura mai puĂâşin ca la tine. Un test care il poĂâşi face: tragi frânĂŁ de mana Ăâ˘i ĂŽncerci sa pleci ĂŽn fata sau ĂŽn spate, asa poĂâşi vedea cât de mult se ridica motorul.

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Ăți spun clar si sigur ca vei schimba tampoanele de la motor si va face la fel, posibil daca schimbi tot kit ul de accesorii ( role, fulie) sa se mai reducĂŁ puțin vizual acele vibrații ĂŽnsĂŁ crede ma ca nu e nimic de speriat, am vĂŁzut multe N47 , la toate fĂŁcea asa, adicĂŁ fulia si rola intinzatoare, inclusiv la mine ĂŽnainte/dupĂŁ ce am schimbat tot kit ul de accesorii si suporții motor care sunt aceiași ca si la tine, nici o diferenta nu a fost.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit si cu cei de la bForce Motor Squad . S-au uitat pe filmulete si mi-au zis ca nu este nimic anormal pentru acest motor. Au zis sa ma ingrijorez doar daca o sa fie o schimbare semnificativa cu vibratii la interior.

Cred ca am sa mai astept cu aceasta interventie. Singurul lucru de care ma tem este sa nu se rupa fulia aia in mers si sa raman pe undeva, dar am inteles ca inainte de asta ar trebui sa vad ceva fisuri pe acel cauciuc. Eu nu vad sa fie vreo problema in structura cauciucului , dar poate nu ma uit eu unde trebuie :

https://pasteboard.co/JCu9VaR.jpg

Edited by solomonien
Link to comment
Share on other sites

Nu te mai panica aiurea, ti am zis ca nu ai nici o problema, mi am dat seama ca nu ai nimic când am vĂŁzut ca ai scris ca la interior nu simți nimic. Daca exista orice problema cat de mica cu vreun tampon vei simți tu in interior, in rest nu e nimic de speriat.

 

Tot interiorul fuliei este din cauciuc, te uiti bine doar ca nu ai nici o crĂŁpĂŁtura ca sa ti dai seama cum ar trebui sa fie o fulie uzata. (uita te pe YouTube) fulia aia te mai tine 5 ani fĂŁrĂŁ probleme.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Bmw x1 e84 1.8d adica motorul de 2.0d il am si eu de 143 si la mine. tremura aproape ca la tine bine amea are 200.000 de mi o am de la 90.000 la inceput a vibrat putin acuma vibreaza aproape ca la tine totusi la tine vibreaza mai rau decat la mine ceva ai ori suporti de la motor ori ceva este...eu stau in germania am duso la bmw mi sa spus ca e normal dar mie tot nu imi place cum scutura
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.