Jump to content

Achizitie BMW 320d F30 2012+


Raduk11

Recommended Posts

Va salut, sunt nou pe acest forum si intentionez sa imi achizitionez un Bmw f30 320d din germania, eram curios daca ar putea cineva de pe grup sa ma lamureasca cu anuminte aspecte legate de aceast tip de masina. Pretul de achizitie ar fi in jur de 11000.

Legat de intretinerea masini sunt curios pe an care ar fi costurile(revizie anuala).

Legat de faimoasa distributie de pe motorul N47 e cel mai bine sa schimb distribuitia odata ajuns cu ea in tara? Care ar fi costul unei asememea operatiuni.

Daca mai sunt alte lucruri la care trebuie sa acord o atentie suplimentara in momentul in care vad masina pentru a fi sigur ca este o masina buna(nu stiu cum altfel sa ma exprim aici).

Daca mai poate cineva sa imi mai spuna informatii suplimentare as fi foarte recunoscator.

Multumesc frumos pentru atentie.

Edited by Raduk11
Link to comment
Share on other sites

Va salut, sunt nou pe acest forum si intentionez sa imi achizitionez un Bmw f30 320d din germania, eram curios daca ar putea cineva de pe grup sa ma lamureasca cu anuminte aspecte legate de aceast tip de masina. Pretul de achizitie ar fi in jur de 11000.

Legat de intretinerea masini sunt curios pe an care ar fi costurile(revizie anuala).

Legat de faimoasa distributie de pe motorul N47 e cel mai bine sa schimb distribuitia odata ajuns cu ea in tara? Care ar fi costul unei asememea operatiuni.

Daca mai sunt alte lucruri la care trebuie sa acord o atentie suplimentara in momentul in care vad masina pentru a fi sigur ca este o masina buna(nu stiu cum altfel sa ma exprim aici).

Daca mai poate cineva sa imi mai spuna informatii suplimentare as fi foarte recunoscator.

Multumesc frumos pentru atentie.

 

Desi gasesti toate informatiile pe care le-ai solicitat la o simpla cautare, hai sa incerc sa-ti sintetizez eu putin:

1. o revizie cu 5litri de ulei BMW si cele patru filtre pe MAN/Mahle - 700RON2. daca are zgomot specific de lant atunci trebuie schimbata neaparat. Costul daca-i non-xdrive: ~3500RON / xdrive: ~5000RON (piese si manopera)3. daca este automata, sa ai grija sa schimbe treptele fara smucituri. Incearca sa mergi cu ea cand e rece, fara sa fii fost incalzita in prealabil. Starea DPF-ului, sa nu fie afumata tzeava de esapament. Trebuie sa fie curata atunci cand dai cu degetul pe interiorul ei. Sa nu vibreze prea tare la rece si asta pt ca vor trebui schimbate tot recent si tampoanele de motor. Nu-s tocmai ieftine. Mai devreme sau mai tarziu tot va trebui sa le schimbi. Mai sunt si alte aspecte, dar ii las pe altii sa completeze. E destul de tarziu pt mine :|

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut sa aiba in primul rand istoric si sa ai minim 1000 de euro in cheltuieli neprevazute(lantul de distributie nu poti stii cum e + ulei+ filtre tot tacamu) daca necesita schimbat atunci cam acolo te duce depinde de la mecanic la mecanic cat iti ia pe manopera motorul banuiesc ca stii ca are distributia in spate si de aia ii asa costisitoare manopera in rest ce pot sa spun despre F30 ii blana masina daca ai banii pregatiti la viteze mari peste 140 kmh la mine se aude vantul dar foarte incet iar motorul o sa ai impresia ca se aude cam tare dar te obisnuiesti la capitolul antifonare nu sta excelent dar daca nu esti foarte sensibil treci fara probleme peste aceste mici exceptii acuma sincer sa fiu nu stiu ce pretentii ai la 11000 la dotari dar sper sa iti placa si sa fii tu multumit in primul rand:). Edited by Gaby90
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.