Jump to content

Probleme cutie automata X5 40e?


Sorin007

Recommended Posts

Buna, detin un BMW x5 40e cu relativ putini km (56k) si 3 ani vechime si am observat in ultima perioada ca agata usor cand schimba vitezele. Nu se aude niciun zgomot ci o senzatie foarte usoara ca masina pare ca incetineste putin ca si cum ar agata sau ar intra in frana de motor pt o fractiune de secunda. Se intama foarte rar si cu diferite intensitati, in rest functioneaza perfect fara sa se simta cand schimba. Am observat totusi ca se intampla mai des atunci cand merg cu masina full electric si schimba in treptele 2,3.

 

E posibil sa fie un semn de uzura sau inceput de probleme? Nu am fost inca cu ea la o diagnoza. Nu detin masina demult deci nu stiu cum se comporta de noua :)

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Din pacate a iesit din garantie in februarie. Am fost la o diagnoza cu ea si raspunsul a fost ca nu are nicio problema, ultimul soft pe cutie si ca comportamentul ala ar veni de la motorul electric care are o frana de motor mai accentuata in unele cazuri. Sincer am mai urmarit putin comportamentul si intr adevar cand merge numai motorul termic nu apare. Mi se pare totusi putin ciudat si o sa mai incerc si in alta parte. Pe alte forumuri am mai citit si problema era cauzata fie de un soft mai vechi al cutiei fie de cutia de transfer.

 

Cand mai am gasesc ceva, revin.

Link to comment
Share on other sites

Exact la fel se intampla si la al meu g06 4.0i cu 16000 km,nu cred ca este o problema (la mine se intampla cand este rece motorul ), dupa 1-2 km schimba fara sa se mai simta

La mine se intampla si cand motorul este cald. Am asteptari totusi de la o masina care a costat 100k noua sa schimbe perfect in orice situatie.

Link to comment
Share on other sites

La bmw nimic nu este la nivelul asteptarilor , mai ales materialele folosite (pielea sintetica de f prosta calitate),si la mine cand este rece motorul intra socul automat , in timp ce coboara spre normal turometrul masina tremura ( banuiesc ca nu este normal asa ceva) , dar este bmw model 2020 cu 16.000 km deci nu imi permit sa am pretentii
Link to comment
Share on other sites

Cutiile astea cu 8-9 trepte mai dau gherle. Si a mea (330e) are schimbul vizibil 2-3 , iar cand e frig afara (sub 10 grade) se simt bine schimburile pana se incalzeste motorul. Am fost si eu cu ea la o diagnoza, au zis ca n-are nimic. Dar am fost cat era cald afara, asa ca o sa mai incerc o data la iarna, la un service ZF.

 

Am auzit pe mai multa lume pe forumurile de afara ca se plange de socuri la schimburi la F si G. La unii s-a ameliorat cu schimbul de ulei, la altii cu un update de soft, la altii nu.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Eu am un F10 535xD din 2013 cu 135k km si tremura doar la relanti. Am fost si la service-uri, am scris si de diferite grupuri pe farcebook si aici am un topic si tot nici o rezolvare. Tampoane schimbate pe original, galerie de admisie schimbata (era sparta). Masina nu are nici o eroare pe tester, toate valorile sunt ok la injectoare, turbine, bujii, egr, dpf ... mortii masii ... In afara de aceaste trepidatie doar la relanti care se simte in volan si in scaune, masina se comporta exemplar ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.