Jump to content

Jante Seria 6 - compatibilitate J


andreyzzz3

Recommended Posts

Salutari ..

Sper sa gasesc ajutor aici, altfel , o las balta. Ma puteti ajuta va rog cu niste sfaturi in ceea ce priveste alegerea facuta ?

Ma intereseaza compatibilitatea . Am fost mai devreme la o vulcanizare (unde merg de obicei) dar puii mei , cred ca i-am deranjat ca nu comand jantele de la ei

L-am intrebat pe tip daca ma poate ajuta cu niste informatii in ceea ce priveste niste jante si m-a intrebat daca le iau de la el si cand i-am zis ca le comand online de pe un site, mi-a zis sa vorbesc cu ei (cei cu site-ul). L-am intrebat si daca le pot comanda pe adresa lor ca sa nu mai vina acasa si imediat m-a intrebat daca iau anvelopele de la ei , si a venit cu conditii , fapt pentru care vreau sa comand eu tot si merg in alta parte cu ele , fapt pentru care am zis sa va intreb pentru ca nu prea ma pricep.

 

E vorba de un BMW Seria 640d Gran Coupe, facelift, 2015 . Am atasat poza cu datele tehnice (gasite online) . Vreau sa iau jante pe 19" insa la cele de pe spate nu am gasit chiar aceleasi caracteristici. J-ul e mai mare cu 0.5 si aici vreau sa stiu daca e o problema

 

Jante fata : (am atasat poza) 8.5J x19" ET35 5x120

Jante spate : (am atasat poza) 9.5J x19" ET40 5x120

 

In cazul in care e ok , o alta intrebare ar fi : merg anvelopele astea pe jantele mentionate ?

 

Fata : http://www.anvelope.ro/anvelope-vara-pirelli-pzero-pz4-seal-inside-245-40-r19-94-w.htm

Spate : http://www.anvelope.ro/anvelope-vara-pirelli-pzero-pz4-bmw-275-35-r19-100-y-xl.htm

 

Am trimis mai multe mail-uri pe la site-uri, am postat pe grupuri, dar nimic

 

mersi

post-28888-0-27105900-1620898200_thumb.jpeg

post-28888-0-48840500-1620898276_thumb.jpg

post-28888-0-63828200-1620898302_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dimensiunile anvelopelor sunt cele indicate pentru F06 19" staggered: 245/40R19 >94Y fata, 275/35R19 >96Y spate.

Cu o observatie: ar trebuie sa cauti si pentru fata anvelope cu index de viteza "Y" in loc de "W". Dar, atat timp cat nu o sa circuli cu mai mult de 270 Km/h, este acceptabil si "W".

 

In ceea ce priveste jantele, ET-ul acestora trebuie privit intotdeauna numai in relatie cu latimea lor.

In fata ai latimea stoc (8.5"), iar diferenta de offset este de numai 2mm. Sigur va fi OK.

 

In spate, jantele sunt mai late decat stoc (9.5" vs 9.0") iar offset-ul este cu 4mm mai mic (40 vs. 44). In consecinta, marginea exterioara va fi cu 11.3mm mai apropiata de aripa, in timp ce marginea interioara cu 2.4mm mai spre centrul masinii. (sper ca am calculat corect)

Spre interior esti OK, diferenta este neglijabila.

Teoretic, ar trebui sa fii OK si in ceea ce priveste marginea exterioara (interferenta roata - aripa), dar nu exista nicio garantie in acest sens, decat daca altcineva a mai testat acest set-up pe o masina identica.

 

Important:

- daca masina este "xDrive" (din ce ai scris rezulta ca nu, dar trebuie sa fii sigur), atunci nu pot decat sa iti recomand sa folosesti numai jante si pneuri specificate de BMW;

- informatiile de mai sus reprezinta concluzii teoretice; ele nu reflecta o experienta practica cu un BMW F06;

- intotdeauna este bine sa analizezi mai multe pareri.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.