Jump to content

schimb 525d f10 si 325i e90 cu 535i f10


crtir

Recommended Posts

Salutare !

 

Detin atat un 525 d f10 2011 motor N57 cat si un 325i e90 N52. Intretinerea lor o fac la reprezentanta din orasul de resedinta, detin facturi emise de aceasta reprezentanta care dovedesc investitia a peste 5000 de euro pt. 5-ar si undeva intre 2500 si 3000 de euro pt. 3-ar.in decursul unui an si cateva luni. Am si polite Casco pt. ambele masini. De aceea exista niste cheltuieli serioase pt. a intretine astfel doua masini si cumva ma incearca un gand sa renunt la cele doua masini in detrimental uneia care sa fie suma calitatilor celor doua masini. Aceste calitati ar fi: seria 5 f10, masina confortabila, mare, care imi place foarte mult ca design iar 3-ul are motor pe benzina L6. As vrea asadar un 5-ar f10 cu motor L6 benzina si mai concret, 535i.

Alte informatii: 5-ul il am de un an, acum este intr-o stare tehnica ok din punctul meu de vedere dupa investitiile facute. 3-ul l-am luat personal in urma cu ceva ani dintr-o reprezentanta Bmw din Germania si se afla intr-o situatie similara cu 5-ul. In dotari nu exceleaza niciuna dintre ele. 525-ul are aprox. 156.000km, 325-ul are aprox. 120.000 km. Pt. detalii vizavi de ce s-a schimbat la ele, as putea scrie o mica compunere, daca e cazul voi detalia.

Asadar, daca cineva detine un 535i f10 an minim 2012, undeva la maxim 160.000 de km si cu servisare exclusiva in reprezentanta Bmw si ar fi interest de un astfel de schimb de 2 vs 1, astept un semn din partea sa. Mi-ar placea ca masina sa arate cat mai stock, sa fie ok dpdv tehnic, dotarile nu prea ma intereseaza cu exceptia catorva de baza gen navi, piele, xenon, senzori parcare.

. Vad ca functia Click to attach files nu ma lasa sa atasez cateva poze, dar pot trimite poze personal daca cineva ar fi interesat.

Stiu ca sansele de a se materializa un astfel de schimb sunt minime, dar am zis sa incerc oricum

Edited by crtir
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cel mai sigur le vinzi :) ca si curiozitate cat ai vrea pe 325?

 

Hmmm...nu sunt inca hotarat daca sa-l vand separat 325-ul, dar ma mai gandesc in perioada urmatoare.

Cum am scris in postarea initiala, inca platesc polita casco pt. el si nu are 120.000 de km, ci de fapt aproape 116.000km. Reali 100% verificabili in reprezentanta.

Stiu ca ai avut si tu 325ti e46, daca esti curios pt. un alt model 325i, poate putem conversa si in privat. Mi-ar placea ca masina sa ajunga la un pasionat. As da-o la un pret avantajos daca ma hotarasc, dar inca nu sunt nici eu hotarat. Am mai avut pe cineva interesat sa o cumpere in primavera, chiar o persoana cunoscuta.Dar pt. ca nu vroiam deloc sa o vand la acea data, inca o mai am.

Edited by crtir
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Salut,

 

Daca te hotarasti pana la urma sa vinzi separat 325-ul, nu ezita sa lasi un mesaj si aici inainte :)

Zilele astea sunt in cautarea unei masini, iar o intoarcere la BMW mi-ar surade. Mai ales la ce hal de masini se gasesc pe net, te doare capul.

 

Sigur ca da.O sa ma mai gandesc, daca decid sa o vand separat, te voi anunta. Cum am mai scris si mai sus, chiar daca e un batranel E90, 325-ul are km putini,e luat personal de la un dealer Bmw din Germania si are istoric la zi in reprezentanta din Timisoara. De cand o am.Detin facturi doveditoare.Si la fel...si pt. F10, de cand a intrat in posesia mea, am istoric la zi in reprezentanta, cu facturi doveditoare.Si e vorba de multe facturi. Cam tot ce e vulnerabil la ea(5-ar), s-a schimbat; fie pt. suspensie, directie, fie pt. motor.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hai cu pozele la 325 ca ne-ai facut curiosi :)

le poti urca pe ceva site-uri de hosting, stii tu oricum.

 

 

Salut ! Nu am poze recente, dar cred ca sunt cateva in ceva postari mai vechi de-ale mele. Daca ar fi sa o vand, as trimite evident pe WhatsApp poze la zi celui interesat .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Te-ai gandit sa pui separat un anunt cu 525-ul sa vezi daca si la cat s-ar vinde? Ca la 325 pare-se ca sunt doritori 😁

Apoi, studiind putin piata 535-urilor, vezi daca se impupa suma de pe cele doua pentru alta masina, sa nu mai stai dupa schimburi.
Uitandu-ma putin peste diferite anunturi, parerea mea este ca un 535 cu ce vrei tu il gasesti undeva intre 16 - 20k EUR, in functie de dotari / km / provenienta / intretinere; in timp ce 525-ul acela eu unul parca nu l-as da sub 12k. Desi preturile par sa varieze intre 10 si 13k.

Sincer sa fiu, intr-o seara la bere, ma batea gandul sa le cumpar eu pe ambele, doar doar sa iau 3ar-ul ala 😄 Dar nu am absolut nicio afinitate fata de diesel, si nici nu vreau sa stau eu dupa aceea cu un 3L pe care-l vinzi greut in Romania (din punctul meui de vedere).

Cand expira CASCO-ul la 3-ar? 🙂 

Link to comment
Share on other sites

  Salutare ! Din pacate la 3-ar, nu mai am Casco din noiembrie. Pt. reinnoirea politei si pt. 2022 nu mi s-au mai oferit unele dintre cele mai importante clauze(gen reparat in reprezentanta Bmw), suma asigurata era mult diminuata, rata de plata in schimb ramanand la fel ca in anul precedent.Pretext: masina prea veche; desi am prezentat poze cu facturi din reprezentanta, pt. a face dovada unei intretineri corespunzatoare. Asadar am spus pas. In schimb, pt. 5-ar polita Casco este inca in vigoare.
  Sincer inca nu sunt hotarat daca sa le vand separat.Ideea e ca observ ca pe bmw gebrauchtwagen.de(una dintre principalele tinte pt. o posibila noua achizitie) sunt tot mai putine F10-uri spre vanzare. In urma cu un an era plin de ele acolo.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

update: saptamana trecuta schimbat capacul de chiulasa, corpul filtrului de ulei si garniturile aferente, plus ceva furtunase coapte; la 525d F10. Erau mici pierderi de ulei sesizate la un control de rutina. Devizul a fost de aproape 7000 de lei la reprezentanta din TM.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 Up !  

 Si un scurt rezumat in linii mari al interventilor din ultimii ani pt. ambele masini :
      1) schimbat pt. 325i (in anul 2020 parca) :
          -pompa de apa
          -termostat
          -cele 2 valve DISA
          -ceva furtune de la valva CCV

      2) schimbat pt. 525d, din 2020 cand am luat-o si pana in momentul prezent:
          -galeria de admisie
          -releu bujii incandescente
          -flansa cardan
           -bucse diferential
           -arcuri pe spate
           -tampoane motor
           -fulie vibrochen
           -role si curea accesorii
           -brate inferioare fata si bielete directie
           -valva EGR
           -pompa de apa si termostat
           -grile fata
           -capac chiulasa si garnitura
           -corp filtru ulei si garnitura
           -pompa secundara de apa
           -tampoane motor
            -incuietoare usa spate dreapta

  E posibil sa mai fi omis unele piese schimbate, dar cred ca ce e mai important, a fost deja mentionat. O estimare aproximativa a costurilor de mai sus: 2000 de euro pt. 325i si 8000 de euro pt. 525d. Toate aceste componente au fost schimbate integral in reprezentanta Bmw din Timisoara. Detin facturile doveditoare.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
1 hour ago, lospa alin said:

Eu dacă as fi în locul tău, parca as aștepta pana la anu. Una peste alta, mult succes pt viitoarea achizitie,,, 

 Mersi Alin...cred ca voi urgenta achizitia, sper sa nu se intample sa am ghinionul sa ma prinda noul an pana la viitoarea achizitie.

Link to comment
Share on other sites

  • X X L locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.