Jump to content

Ulei cutie transfer bmw F10 xDrive


enders

Recommended Posts

Salutare,

Nu stiu daca s-a mai postat, eu unul nu am gasit.

Daca nu v-ati schimbat uleiul in cutia de transfer (pt cei care au), recomand schimbul cat mai rapid.

Cu totii stim ca aceasta cutie de transfer este extrem de sensibila si scumpa(23-26000lei) care functioneaza cu un ulei LL, cei de la BMW nu recomanda schimbarea lui.

Eh, eu azi nu am avut ce face si am pus baietii sa imi verifice uleiul din cutia de transfer, spre surprinderea mea uleiul nu mai era la nivel si culoarea lui era foarte inchisa.

Eu unul as recomanda schimbul lui la maxim 3 revizii sau daca nu schimbul, macar verificarea vascuozitatii, daca este la nivel si daca si-a pastrat culoarea nativa.

Va las mai jos un link cu uleiul scos din cutie si cel nou.

19bc42d3-0103-40bc-990f-3907719bc865

 

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

L-am schimbat si eu acum vreo 2ani cred, alaturi de uleiul din ambele grupuri. Ce-i nasol e ca n-au mai lasat buson de scurgere, asa ca trebuie sa te chinui cu seringa. Cel putin la mine, mecanicul mi-a scos o data tot ce-a putut, mi-a umplut-o si dupa vreo 1000Km am mers la el si mi l-a mai schimbat inca o data tinand cont ca in bidon era mult mai mult ulei decat intra in cutie. I-a mai ramas la final si lui pe acolo, cred ca a mai avut si pt altul. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, RaYn3 said:

L-am schimbat si eu acum vreo 2ani cred, alaturi de uleiul din ambele grupuri. Ce-i nasol e ca n-au mai lasat buson de scurgere, asa ca trebuie sa te chinui cu seringa. Cel putin la mine, mecanicul mi-a scos o data tot ce-a putut, mi-a umplut-o si dupa vreo 1000Km am mers la el si mi l-a mai schimbat inca o data tinand cont ca in bidon era mult mai mult ulei decat intra in cutie. I-a mai ramas la final si lui pe acolo, cred ca a mai avut si pt altul. 

Eu l-am tras cu pompa(70lei Yato, bine eu acum pompa o folosesc in service si pentru alte fluide). 
Nu cred ca este placebo dar dupa ce am schimbat uleiul s-a schimbat si mersul, cand plecam dupa loc parca simteam cum se comuta tractiunea de la o roata la alta(sau poate era doar in capul meu, desi nu cred), acum totul este insesizabil. 
Recomandarea mea este sa se inlocuiasca orice fluid Fie el si LL. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut.

Eu am un X3 e83 din 2007 unde am eroare in diagnoza la cutia de transfer, asa ca trebuie sa schimb uleiul.

La mine e mai usor ca am si surub de scurgere 😀

Ce ulei folositi?

Eu am comandat recent unul care pare special de BMW. Nu am gasit informatii exacte. Oare e bun?

Ulei transmisie pentru cutie de transfer DTF 1, 1L, 83222365987, original BMW

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laurentiu Stancalie said:

Salut.

Eu am un X3 e83 din 2007 unde am eroare in diagnoza la cutia de transfer, asa ca trebuie sa schimb uleiul.

La mine e mai usor ca am si surub de scurgere 😀

Ce ulei folositi?

Eu am comandat recent unul care pare special de BMW. Nu am gasit informatii exacte. Oare e bun?

Ulei transmisie pentru cutie de transfer DTF 1, 1L, 83222365987, original BMW

Pentru cutia mea de transfer este alt cod de ulei. 83222409710
Poate raspunde un coleg mai priceput care este diferenta intre ele. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.