Jump to content

Schimb ulei cutie automata e39 525i


Davyjohnes

Recommended Posts

Salutare domnilor,

A sosit vremea sa ii fac un schimb de ulei cutiei de viteze de pe a mea vechitura e39 525i 2002, cutie 5HP19 (sper sa nu ma insel).

Dilema in prezent o reprezinta uleiul si filtrul si anume:

Sa aleg ulei Ravenol ATF 5/4HP sau ulei ZF? 

Mentionez ca am Ravenol in mai multe motoare de masini iar pana acum (de 3 ani) nu am gasit motiv sa il schimb, sunt foarte multumit de el. Insa...la cutie nu stiu ce sa zic.

Pretul mi se pare totusi o dilema. Adica Ravenol este 43 de lei/l iar ZF 79 lei/l. O fi doar marketing? 

Iar ca filtru ce sa aleg? Mann?

Merci anticipat.

Seara faina!

Link to comment
Share on other sites

Eu l-am schimbat personal cam acum 1 an, kit ZF de pe autokarma, 7 litrii parca, garnitura, magneti, 3 suruburi si filtru. Mai aveau la vanzare kit-ul de la Vaico care era aproape dublu ca pret, culmea cel original ZF a fost vreo 5-600 de lei. Chiar si eu m-am mirat si i-am intrebat cand m-au sunat sa confirm comanda de ce este mai ieftin ca cel aftermarket, mi-au raspuns ca este la oferta 🙂

Procedura o gasesti si pe youtube, pe canalul oficial ZF daca vrei sa faci personal. Eu in cateva ore am terminat si a fost prima oara pentru o astfel de operatiune. I-am scurs cat s-a scurs si au intrat inapoi in jur de 6 litrii.

Ulei-ul meu era complet negru si miroasea a ars, nu mai avea deloc culoare in el. La vara ii mai fac un flush ca inca mai am din uleiul vechi prin cutie.

Edited by Itarachiu
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Davyjohnes said:

Salutare domnilor,

A sosit vremea sa ii fac un schimb de ulei cutiei de viteze de pe a mea vechitura e39 525i 2002, cutie 5HP19 (sper sa nu ma insel).

Dilema in prezent o reprezinta uleiul si filtrul si anume:

Sa aleg ulei Ravenol ATF 5/4HP sau ulei ZF? 

Mentionez ca am Ravenol in mai multe motoare de masini iar pana acum (de 3 ani) nu am gasit motiv sa il schimb, sunt foarte multumit de el. Insa...la cutie nu stiu ce sa zic.

Pretul mi se pare totusi o dilema. Adica Ravenol este 43 de lei/l iar ZF 79 lei/l. O fi doar marketing? 

Iar ca filtru ce sa aleg? Mann?

Merci anticipat.

Seara faina!

Salut,

Daca cutia e ZF mergi pe kitul original cu ulei inclus.

Spor la surubarit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.