Jump to content

Informatii despre farurile Adaptive Led HeadLights


Ady_e_n

Recommended Posts

Salut baieti, 

 

Recen am cumparat un far (stanga) pentru masina mea F07 in vederea de a face un retrofit de la xenon-ul pe care il am acum si inainte de a cumpara si celalalt far, am cateva intrebari si nelamuriri la care sper sa ma ajutati sa gasesc raspuns.

 

1. Farul pe care l-am cumparat este de US si prima intrebare ar fii, care este diferenta dintre versiunile de US si ECE? (hardware, ecu, etc)

2. Daca masina mea este ECE, pot monta faruri US? as fii limitat de vreun aspect?

3. farul a venit fara cele 4 calculatoare pe el, avand in vedere ca este US, pot monta acele calculatoare de pe versiunile ECE sau am nevoie sa caut doar pentru US? s-ar potrivi?

4. Urmatoarea intrebare e putin cam proasta dar tot trebui sa intreb. Pot sa montez un far ECE si un far US? exista vreo problema de incompatibilitate intre cele 2? intreb pentru ca as vrea sa imi cumpar si al 2-lea far si cum nu stiu raspunsul la prima intrebare nu stiu exact dupa ce sa ma uit, dar ma gandesc ca daca singura diferenta ar face-o ECU-rile de pe faruri, atunci ar putea merge sa caut si unul ECE

5. Aveti vreun alt sfat sau informatie la care sa ma uit cand o sa fac acest retrofit ?

 

Merci mult anticipat!

Salut si o zi frumoasa tuturor! 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut. Poti verifica pe eticheta farului daca are si omologare ECE pe langa cea de US. Sunt diferente atat intre un far de stanga si unul de dreapta, dar si intre un far/uri de ECE si unul/ele de SAE(US). Prin diferente ma refer in primul rand la beam-ul de lumina. Asa cum ziceam difera o data intre stanga si dreapta, dar si intre cele omologate pt piete diferite. Pe de alta parte, trebuie reglate pe masina ta, reglarea efectuandu-se cu un dispozitiv special, indeosebi distributia luminii pe orizontala, stanga-dreapta. La noi se pot face tot felul de improvizatii asupra sistemului de lumini, doar ca in caz de ceva probleme in trafic ori poate te opreste politia iar cu ajutorul celor de la RAR sa-ti verifice luminile neconforme, atunci esti pasibil fie de amenda, fie chiar de retinerea talonului. Contrar intelegerii multora de pe la noi, lampile de la exteriorul unui vehicul fac parte din categoria sistemelor de siguranta, alaturi de celelalte sisteme de siguranta gen: sistemul de franare, centura de siguranta, geamuri, etc

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2022 at 9:36 PM, RaYn3 said:

Salut. Poti verifica pe eticheta farului daca are si omologare ECE pe langa cea de US. Sunt diferente atat intre un far de stanga si unul de dreapta, dar si intre un far/uri de ECE si unul/ele de SAE(US). Prin diferente ma refer in primul rand la beam-ul de lumina. Asa cum ziceam difera o data intre stanga si dreapta, dar si intre cele omologate pt piete diferite. Pe de alta parte, trebuie reglate pe masina ta, reglarea efectuandu-se cu un dispozitiv special, indeosebi distributia luminii pe orizontala, stanga-dreapta. La noi se pot face tot felul de improvizatii asupra sistemului de lumini, doar ca in caz de ceva probleme in trafic ori poate te opreste politia iar cu ajutorul celor de la RAR sa-ti verifice luminile neconforme, atunci esti pasibil fie de amenda, fie chiar de retinerea talonului. Contrar intelegerii multora de pe la noi, lampile de la exteriorul unui vehicul fac parte din categoria sistemelor de siguranta, alaturi de celelalte sisteme de siguranta gen: sistemul de franare, centura de siguranta, geamuri, etc

Salut, 

merci mult pentru raspuns! Cu siguranta imi doresc sa fiu legal din toate punctele de vedere, tocmai d-asta pun mai multe intrebari pe acest topic ca sa aflu raspunsuri la intrebarile pe care le am. 
 

exista vreun loc (inafara de forumuri) unde pot citi si descoperi mai multe lucruri despre faruri, omologari si ce este legal in romania ? 
 

Cat despre ericheta, am atasat o poza cu eticheta de pe far, sincer nu stiu sa imi dau seama daca are omologari de ece.

 

0EB4DA7B-8E9B-4FD2-8573-0D53005CE3D6.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.