Jump to content

Problema Cand Selectez Drive sau Reverse


Madd95

Recommended Posts

Salut baieti !
Revin si eu cu o problema care nu imi da pace.
Cand bag masina in Drive sau in reverse parca da un sut in spate, se simte ca si cum s ar aseza asa, se ridica sau se cobara si se si scutura asa..ca o vibratie.
Am schimbat Toate bucsele de la diferential+Flansa cardan, si tot la fel face.
Stie cineva care poate fi problema?
F10 2012 Cu 8hp

Edited by Madd95
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, bogdanmihaisavu said:

Se bucura masina ca pleaca la plimbare si da din coada 😄

On-topic, baga in D si ridica imediat piciorul de pe frana, las-o sa plece de pe loc. Daca nu iti mai da sutul sau se diminueaza catre 0, sunt sanse sa fie din cutie.

Exact asta se intampla, daca las frana imediat se diminueaza de tot.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Madd95 said:

Exact asta se intampla, daca las frana imediat se diminueaza de tot.

Ai facut vreun schimb uleiului din cutie sau stii daca i-a fost facut vreodata schimbul?

Cati Km are masina?

Edited by bogdanmihaisavu
Later edit
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bogdanmihaisavu said:

Ai facut vreun schimb uleiului din cutie sau stii daca i-a fost facut vreodata schimbul?

Cati Km are masina?

Salut,da i-am facut vara trecuta pe la 200k acum are 224k.
schimbul a fost facut total, nu gravitational

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Madd95 said:

Salut,da i-am facut vara trecuta pe la 200k acum are 224k.
schimbul a fost facut total, nu gravitational

Salut,

De cand se manifesta asa? Inaintea schimbului facea asa, a inceput dupa? Daca da, cam dupa cati km parcursi? Sunt multe variabile, ceea ce o sa primesti aici sunt sfaturi sau idei a celor care s-au confruntat intr-un fel sau altul cu situatii identice sau similare insa solutiile gasite de mine sau colegii de aici, nu sunt general valabile. Ca idee, chiar si faptul ca i-ai facut varianta flush ii poate dauna cutiei (vezi manualul ZF).

Pe subiect, alte idei nu mai am dar ca punct de plecare este clar ca la tine se manifesta cand pinioanele se angreneaza, cand cutia trece in sarcina.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, bogdanmihaisavu said:

Salut,

De cand se manifesta asa? Inaintea schimbului facea asa, a inceput dupa? Daca da, cam dupa cati km parcursi? Sunt multe variabile, ceea ce o sa primesti aici sunt sfaturi sau idei a celor care s-au confruntat intr-un fel sau altul cu situatii identice sau similare insa solutiile gasite de mine sau colegii de aici, nu sunt general valabile. Ca idee, chiar si faptul ca i-ai facut varianta flush ii poate dauna cutiei (vezi manualul ZF).

Pe subiect, alte idei nu mai am dar ca punct de plecare este clar ca la tine se manifesta cand pinioanele se angreneaza, cand cutia trece in sarcina.

Problema are ceva vechime, cred ca chiar un pic inaintea schimbului.Chestia e ca in timpul mersului nu afecteaza cu nimic, nici macar la schimbat de viteze...de aia m-am tot gandit ca nu e asa grav.
oricum daca e din cutie si doar asta e siptomul, nu o sa umblu in ea momentan.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.