Jump to content

Sfat distantiere BMW E60!


ero666

Recommended Posts

Va salut!

Am nevoie de un sfat de la voi, referitor la achizitionarea unor distantiere pentru un BMW E60 2008 LCI!

De curand am achizitionat un set de jante style 128 R19 aftermarket, si as dori sa le adaug distantiere din simplul fapt estetic!

Jantele 128 style au urmatoarele dimensiuni : fata - 9J ET 24, spate - 10J ET 14. Dimensiunile cauciucurilor : 245/35/R19 - fata, 275/30/R19 - spate.

Dupa cateva zile de reserch personal, am inteles ca cele mai bune variante pentru combinatiile distantierelor fata/spate ar fi : 1) 10mm fata/spate 2) 12mm fata, 15 mm spate sau 3) 10mm fata, 12mm spate! Care crede-ti ca ar fi ok atat tehnic cat si safe?

As vrea sa merg doar pe branduri dedicate, in speta pe H&R, cele cu buza hubcentric + prezoane extinse pentru siguranta!

Ce parerea aveti?! Daca crede-ti ca aveti nevoie de poze cu masina, care este echipata deja cu jantele 128, va pot atasa!

Un respectuos multumesc! Astept cu drag raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2022 at 8:54 AM, petreop said:

"Care crede-ti ca ar fi ok atat tehnic cat si safe?"

Niciuna... constructorul nu pune distantiere, jantele originale cu dimensiunile respective sunt cele perfecte pentru masina ta !

 

aici pot adauga si o explicatie.

1 - masina are gandita suspensia sa pice intr-un fel. In momentul in care tu indepartezi roata de fuzeta atunci deja ii dai alt unghi suspensiei.

Ca si dezavantaje ar fii ca se duc cauciucurile mai repede si ca suspensia in timp va avea mai mult de suferit. Din punct de vedere performanta din cate am citit pe net este insesizabila pierderea de performanta pentru ca , chiar daca suspensia nu mai lucreaza la fel de bine macar se mareste distanta intre roti ( logic vorbiind " latesti " calcatura masinii )

2 - in momentul in care scoti rotile la nivelul aripii sa te astepti ca si in timp bara spate si aripile fata sa se sableze usor de la nisip , pietris ETC. Cand scoti rotile in afara ele nu vor mai pica in interiorul aripii ci partea de jos a rotii va iesi in afara barii spate.

 

Daca cumva ai X-Drive atunci trebuie sa ai mare grija incepand de la ce ET si ce J au jantele pana la distantiere dar deja vb despre altceva deoarece poti influenta diferential / grup daca cresti distanta intre puntea fata si puntea spate cu mai mult de 10 mm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.