Jump to content

Recomandare service București


AdrianLzr

Recommended Posts

Buna ziua colegi!
O sa vin în scurt timp în concediu și o sa ajung în București cu ceva treaba.
Masina in cauza : G30 530 Xdrive 155.000 Km.
 În speță am nevoie de părerile voastre în alegerea unui service dedicat BMW cu care ați avut ceva experiente sau știți ca sunt bune, în zona București pentru următoarele:
-revizie generala
-curatare galerie admisie(preventiv)
-schimb ulei cutie de viteza(preventiv)
-schimb ulei diferențial

Mulțumesc frumos !

Edited by AdrianLzr
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salutare,

Ca sa nu mai deschid alt topic, scriu si eu aici deoarece am acelasi subiect.

Masina in cauza: F34 2.0 xD, 208.xxx km

In curand, adica pe 26 Aprilie, se implineste un an de la ultima revizie. Pe langa aceasta operatiune simpla si clasica, as vrea sa fac o verificare din bara in bara a masinii, un test de drum, un test diagnoza, practic o verificare amanuntita pentru a vedea daca ceva necesita atentie. 

Pana acum, la service-urile unde am mers, nu pot spune ca sunt dat pe spate de felul in care am fost tratat sau ascultat:

- Service Scream (Tezparii) BMW, baieti faini, isi fac treaba dar doar pe ce le ceri punctual, repara-mi aia, masina face asa, adica la punct si virgula. Chiar si cand le-am cerut o diagnoza, m-au intrebat la ce module, ce vreau sa aflu...

- BCS, mno, aici nu am fost decat o singura data si a doua oara nu mai calc. Nu stiu daca toti sunt asa dar domnul care mi-a preluat solicitarea si masina avea un sictir si un vibe de parca m-am dus sa le cer eu bani...

- Bavaria, cred ca nu e nevoie de prea multe detalii. Aici nu prea se repara, doar se schimba.

- BMW Cobalcescu, la fel ca mai sus...in mare parte si bonus, se si misca greu spre foarte greu.

Asadar, daca este posibil, as aprecia cateva pareri/sugestii despre alte service-uri.

Cred ca au mai ramas cei de la APB, bForce, Dormag, FRK si MHS.

Cel mai tare m-ar avantaja ceva in zona de Sud locuind in zona Piata Sudului dar pt ceva de calitate, gasesc eu o modalitate sa ma deplasez de acasa (lucrez de acasa, soarece de tastatura sunt si sunt cam limitat in ceea ce priveste deplasarile diurne 😄 ). 

Multam fain si anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 4/5/2023 at 5:03 PM, BMS921 said:

Salutare,

Ca sa nu mai deschid alt topic, scriu si eu aici deoarece am acelasi subiect.

Masina in cauza: F34 2.0 xD, 208.xxx km

In curand, adica pe 26 Aprilie, se implineste un an de la ultima revizie. Pe langa aceasta operatiune simpla si clasica, as vrea sa fac o verificare din bara in bara a masinii, un test de drum, un test diagnoza, practic o verificare amanuntita pentru a vedea daca ceva necesita atentie. 

Pana acum, la service-urile unde am mers, nu pot spune ca sunt dat pe spate de felul in care am fost tratat sau ascultat:

- Service Scream (Tezparii) BMW, baieti faini, isi fac treaba dar doar pe ce le ceri punctual, repara-mi aia, masina face asa, adica la punct si virgula. Chiar si cand le-am cerut o diagnoza, m-au intrebat la ce module, ce vreau sa aflu...

- BCS, mno, aici nu am fost decat o singura data si a doua oara nu mai calc. Nu stiu daca toti sunt asa dar domnul care mi-a preluat solicitarea si masina avea un sictir si un vibe de parca m-am dus sa le cer eu bani...

- Bavaria, cred ca nu e nevoie de prea multe detalii. Aici nu prea se repara, doar se schimba.

- BMW Cobalcescu, la fel ca mai sus...in mare parte si bonus, se si misca greu spre foarte greu.

Asadar, daca este posibil, as aprecia cateva pareri/sugestii despre alte service-uri.

Cred ca au mai ramas cei de la APB, bForce, Dormag, FRK si MHS.

Cel mai tare m-ar avantaja ceva in zona de Sud locuind in zona Piata Sudului dar pt ceva de calitate, gasesc eu o modalitate sa ma deplasez de acasa (lucrez de acasa, soarece de tastatura sunt si sunt cam limitat in ceea ce priveste deplasarile diurne 😄 ). 

Multam fain si anticipat!

Salut

Unde ai fost cu mașina? Ce service? Ai fost mulțumit?

Seara buna 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laurentiu779 said:

Salut

Unde ai fost cu mașina? Ce service? Ai fost mulțumit?

Seara buna 

Salut,

Nu am mai reușit să merg nicăieri (vezi celălalt thread al meu cu problema oncologica). Din păcate, inevitabilul s-a întâmplat de curând și acum mă regrupeze, că sa zic așa. 

Am deci sa merg la APB după câteva discuții și recomandări. Am discutat cu George de acolo, mi-a plăcut foarte tare cum a abordat și ce a propus, urmează să merg săptămâna următoare să îi las mașina pentru câteva zile sa o verifice din bară în bară și o să văd apoi ce și cum. Nu mă aștept la cine știe ce probleme dar îmi place să fie totul șnur.

Edited by BMS921
Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2023 at 9:39 PM, BMS921 said:

Salut,

Nu am mai reușit să merg nicăieri (vezi celălalt thread al meu cu problema oncologica). Din păcate, inevitabilul s-a întâmplat de curând și acum mă regrupeze, că sa zic așa. 

Am deci sa merg la APB după câteva discuții și recomandări. Am discutat cu George de acolo, mi-a plăcut foarte tare cum a abordat și ce a propus, urmează să merg săptămâna următoare să îi las mașina pentru câteva zile sa o verifice din bară în bară și o să văd apoi ce și cum. Nu mă aștept la cine știe ce probleme dar îmi place să fie totul șnur.

Mulțumesc. Aștept un feedback după inspecție. 

Sper sa fie totul ok !

Numai bine 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/1/2023 at 10:42 PM, Laurentiu779 said:

Mulțumesc. Aștept un feedback după inspecție. 

Sper sa fie totul ok !

Numai bine 

Până la urmă am fost la APB.

Mi-a plăcut interacțiunea cu ei, au verificat mașină cu atenție atât vizual (elevator), cât și soft și test de drum.

Au identificat câteva mici probleme (o garnitura dusa la DPF) și tampoanele motor destul de tasate.

Sunt programat pe data de 22 pentru remedierea celor două probleme și m-am gândit, daca tot umbla la tampoane, macar sa o facă așa cum trebuie și să facă și distribuția.

Ce m-a pus puțin pe gânduri e că aveam nivelul de antigel ... aproape că nu mai era nimic in vas. În condițiile în care am schimbat răcitor și EGR anul acesta in Aprilie iar de atunci nu am făcut mai mult de 5k km. Au completat ei ce lipsea și trebuie să stau cu ochii pe vas pentru că pierderi vizibile nu am pe nicăieri...

Bottom line, par băieți faini și atenți, văd saptama viitoare cum lucrează.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 7/24/2022 at 4:02 PM, AdrianLzr said:

Buna ziua colegi!
O sa vin în scurt timp în concediu și o sa ajung în București cu ceva treaba.
Masina in cauza : G30 530 Xdrive 155.000 Km.
 În speță am nevoie de părerile voastre în alegerea unui service dedicat BMW cu care ați avut ceva experiente sau știți ca sunt bune, în zona București pentru următoarele:
-revizie generala
-curatare galerie admisie(preventiv)
-schimb ulei cutie de viteza(preventiv)
-schimb ulei diferențial

Mulțumesc frumos !

Salut.... până la final unde ai făcut (service) operatiunile despre care ai scris cu ce costuri și ce recomndări ai in legătură cu serice-ul pt care ai optat...Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.