Jump to content

Turatia oscileaza la relanti


Recommended Posts

BMW E81 118D, motor N47D20C, 2009, 182k km, dpf on.

Am schimbat ansamblul complet din rezervor (pompa si litometru, furtunase) si nu a rezolvat problema, masina a mers ok cateva zile, dar problema a revenit. (Asa am fost sfatuit de mecanic)

Cum se manifesta:
- a aparut prima oara cand am ajuns cu motorina pe rosu, pur si simplu se balbaia la relanti (oscilat 500-1000 rpm) si murea motorul. Am ajuns cu greu la benzinarie, am pus motorina, dai turatie constanta pe centura, am reusit sa o scot la capat. Mi-a fost spus ca a intrar aer pe instalatie si amestecul nu se mai facea ok.
- a mers o perioada ok, a mai facut o data cand am ajuns la 1/4 din rezervor, dar fara sa moara motorul (oscila turatia foarte tare, se simtea si cand plecam de pe loc fara acceleratie). La fel, mers turat si si-a revenit. A poi a inceput sa faca asta si la jumate de rezervor si la 3/4 din rezervor, dar daca faceam plinul pare ca se oprea instant. Am dedus impreuna cu mecanicul ca e o problema la pompa/litometru, ca cica e des intalnita.
Ce am schimbat:
- tot ansamblul din rezervor
- golit rezervorul, curatat
- pus motorina curata

Dupa ce am luat masina de la mecanic a mers ok cateva zile, chiar a mers mecanicul cu ea cu 10l in rezervor si a fost ok, apoi am mers cu ea cu 20l in rezervor.
Ieri in schimb, dupa o frana o idee mai brusca si un schimbat de banda inainte de semafor pe Magheru, a facut la fel. S-a rezolvat problema dups vreo 10 minute cand am ajung pe DN1 si am mers vreo 10 minute, pusa pe manual si pilot automat la 3500 rpm. 
Azi a facut iar, dupa cativa km. Am facut plinul, dar dupa cateva sute de metri a facut la fel.
Aveti vreo idee? O fi ceva din alimentarea cu combustibil, ia aer pe undeva? O sa merg si la un tester saptamana aceasta.
Face doar la turatie mica sau relanti, daca o pun pe pilot automat, la viteza constanta nu face.

Mersi!

Am pus mai jos un link la video, dar nu cred ca merge.

https://share.icloud.com/photos/0c55UIS9SmIWqh0fB8SXaunkw

 

 

Edited by adrian.nicolae
Modificare cod motor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.