Jump to content

Distributie N47 schimbata a doua oara ?


Recommended Posts

Salutare! La x3 -ul meu F25 - 2012 i-am schimbat-o anul trecut in reprezentanta cu 4500 lei (kitul cu 13 piese). Asta dupa ce a fost supusa in 2019 si in 2021 tot in reprezentanta la doua teste intindere lant mare si la ambele a iesit ca este suficient de intins si nu trebuie schimbata distributia. Avea asa un rontait nefiresc la relanti si nu am fost linistit pana nu am schimbat-o, binenteles alimentat si de toti cei apropiati si de ce s-a mai scris pe forumuri. Nu mai rontaie acum dar la examinarea pieselor schimbate (originale din fabrica) nu s-a observat cu ochiul liber niciun fel de uzura, nici pe lanturi nici pe role iar patinele aratau foarte bine. Am pastrat toate piesele schimbate drept dovada. Acum, la 237.000 km, desi nu am probleme, ma roade sa schimb asa preventiv uleiul in cutia automata (vreo 3.000 lei in reprezentanta).

Link to comment
Share on other sites

Va salut,

        N-am mai scris de multa vreme, dar fiind pasionat al marcii(lucru ce vine in mod surprinzator legat de ceea ce urmeaza sa spun) am urmarit forumul chiar si in perioadele in care nu am detinut vreun model.

        Nu stiu daca sa rad(desi sunt tentat) sau sa "plang" citind chestii pe aici. Nu cred ca va auziti sau nu stiu daca va imaginati nivelul scazut la care a ajuns marca noastra iubita(nu sariti aiurea, stiu ca toate-s proaste, stiu ca alele mai rau....etc.....pentru mine unul nu e o scuza) si nivelul vostru(nostru) crescut de acceptailitate si tendinta de a duce spre normalitate fenomene de mizerie efectiva si ultima speta a industriei auto.....citesc mai sus: intr-o dimineata am auzit-o putin diferit :)) , sau altul zice ca nu toti stiu sa asculte o distributie......sincer.....aici mor de ras efectiv dar e si partea cu "plansul".....cred ca ne-am dus rau in jos(o zice unul tot "stresat", cu urechea palnie la orice zgomote si cunostinte mecanice). Real :  asa ceva este INACCEPTABIL! Putem sa ne mintim cat vrem, dar este o ghena de marca in privinta fiabilitatii....si nu numai...indiferent de autoamagirea ca mai sunt si altele....etc.....si restul de povesti din mintea noastra! Cred ca ne irosim foarte mult timp si energie in jurul unor mizerii(cuvantul nu e prea jos nicicum) extrabibilite si ingrijite , cand poate alte aspecte ale vietii, beneiciind de un sfert din timpul si energia asta, ne-ar duce mult mai "departe" decat aceste cazane.....

       E o parere personala, nu o critica, m-am inclus in poveste desi real am iesit din ea de ceva vreme si abia atunci am inteles ce "probleme" avem! Repet: opinie personala! Nu sunt nici jigniri nici aprecieri negative ci doar realitatea, iniferent cum o percepeti acum!

p.s.: sunt fost detinator de e46 2.0d, e90 3.0d manual, f10 535d, e71 m5.0d, f16 m5.0d, e46 3.0ci, e92 335i dct, e34 m5, f84 m4.....si era sa uit: preferatata mea all time: e30 si diesel si benzina! am enumerat fiarele nu ca o lauda ci doar ca exemplificare a faptului ca sunt trecut mult prin marca, stiu ce vorbesc, nu am avut probleme tehnice majore cu niciuna( exceptie 335i ul.....o mizerie de masina luata deja cazuta de la un coleg de pe forum de aici, luata cu ochii inchisi, crezandu-l om ok(am inchis capitolul fara resentimente dar gustul amar despre masina si calitatea lui umana au ramas).....dar care a plecat spre un alt pasionat intre timp, de data asta informandu-l e toate problemele masinii). si apropo, inca am momente in care ma gandesc la o noua achizitie, am chiar vreo 3-4 masini "parcate" pe mobile, dar ma gandesc serios daca marca in sine mai merita! pasiunea exista......dar realitatea.....

 

  • De acord! 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.