Jump to content

Ridicare garda sol e90 Efficient Dynamics


Recommended Posts

Salutare,

Devine cam frustranta treaba cu garda la sol a masinii la modul ca ating foarte usor cu scutul pe drumuri proaste, borduri, rampe, etc.

Am masurat garda sol in comparatie cu un 320 e90 standard si intr-adevar ED-ul meu e mai joasa cu 1.5 cm.

Intrebarea mea este:

Am observat ca mi-a curs un amortizor si trebuie sa le schimb. As putea sa montez arcuri/amortizoare de 320 standard in acest fel mai ridicand-o acei 1.5 cm ?

A mai facut cineva aceasta conversie sau stie daca se poate?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu bordurile e frustranta cam pentru toti si 1,5 cm ma indoiesc ca te vor feri de necazuri. Mai degraba o camera pe fata, un sistem de senzori si gandul tau ca la orice parcare bara atinge bordura daca te apropii prea mult. 

Cred ca scutul tau nu e pus cum trebuie de-l atingi.

 

Amortizoarele-mi par la fel, arcurile sunt diferite intre standard si M-tecnics. Diferite ca lungime (369 vs. 338 mm) si ca diametru interior. Clar, desi nu am vazut specificat nicaieri, difera si ca grosime a spirei. 

Ca si conversie : inlocuit arcuri. Suportii de arc sunt aceeasi, la amortizoare nu ma pot pronunta, cele de ED au acelasi cod cu cele pentru drumuri grele, cele de suspensie normala au alt cod.

Toata treaba asta se face la un service, clar. Cere si parerea celor de acolo ! Vor comanda piese cu retur, se poate face comparatia loco.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu aveam unul curs pe fata stanga, dreapta doar facea zgomot subtil, iar la inlocuire am pus amortizoare sachs 311405/6 plus flanse si bielete OEM si s-a ridicat binisor. Pot zice ca acum e apropiata de varianta standard.

In locul tau as schimba in prima faza amortizoarele iar daca nu-ti convine, si arcurile.

Edited by MihaiGSM
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, MihaiGSM said:

Eu aveam unul curs pe fata stanga, dreapta doar facea zgomot subtil, iar la inlocuire am pus amortizoare sachs 311405/6 plus flanse si bielete OEM si s-a ridicat binisor. Pot zice ca acum e apropiata de varianta standard.

In locul tau as schimba in prima faza amortizoarele iar daca nu-ti convine, si arcurile.

Am inteles. Multumesc de info.

Nu dauneaza la durate de viata a amortizoarelor daca nu schimbi si arcurile ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.