Jump to content

Problema modul airbag bmw e46 320d 150cp


Florinn98

Recommended Posts

Vă salut dragi iubitori de mașini!

Dețin un BMW e46 320d 150cp din 2001 și de curând s-a aprins în bord martorul airbag. Am pus diagnoza pe mașină și am primit eroare pe modul airbag de sub consola centrala lângă schimbătorul de viteze. Am încercat să accesez modul atât cu ista, cât și cu inpa însă fără succes...modulul a refuzat să răspundă. M-am documentat atât cât mi-a permis timpul și am ajuns la concluzia că trebuie să înlocuiesc modulul de la o altă mașină SH , având același cod!!! Zis și făcut, am comandat un modul airbag SH cu același date (cod) și l-am înlocuit. După ce l-am înlocuit, am pus contactul iar martorul airbag din bord a dispărut, însă după câte secunde a început să apară/dispară (clipește ca să zic așa), după care dispare pentru alte câteva secunde și iar incepe să clipească. Am pus iarăși diagnoza (ista, inpa) și am constatat 0 erori pe modulul airbag (MRS), am accesat informații despre modul, iar acolo am realizat o problema. La code index am o valoare 32(aferentă vechiului modul, inscripționat pe modulul fizic), iar pe noul modul achiziționat SH am o valoare inscripționată 30. Tot în informații în ista la software code am valoarea 30 aferentă noului modul airbag. Mă gândesc că de aici și problema cu clipirea în continuare a martorului airbag din bord, probabil nu s-a împerecheat corect cu mașina mea...din câte am înțeles noul modul de airbag achiziționat trebuie codat, folosind ncs expert sau alte programe similare. A întâlnit cineva asemenea problema și a reușit să codeze noul modul airbag după înlocuirea modului airbag defect? Aș fi foarte recunoscător pentru orice informație legată de codarea noului modul airbag, am căutat diverse informații pe internet însă nu am găsit ceva concret. Am găsit informații doar despre codarea propriului modul prin activarea sau dezactivarea unor opțiuni aferente modului funcțional. Vă rog, orice informație legată de înlocuirea vechiului modul și codarea noului modul airbag îmi este de folos. Din câte am înțeles, modul airbag la modelul acesta este foarte sensibil fiind o problema comuna. Vă mulțumesc, cu respect!

Numai bine tuturor și să avem drumuri bune!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.