Jump to content

Bucsa bara stabilizatoare fata F25


Recommended Posts

Poate e o falsa problema pe care o intampin, dar trebuie sa schimb bucsele la bara stabilizatoare fata si nu gasesc decat cu bara cu tot pe original. Pe producator, unul singur  aparent de o calitate indoielnica si fara nicio certitudine ca se potrivesc. Ma gandesc ca poate cineva s-a confruntat cu cu aceasi dilema. Masina este din 2015, X3 F25 2.0d,  xdrive,motor b47.  Repet ca e vorba de bara stabilizatoare fata si nici in catalogul original, bucsele nu apar ca repere de schimb. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=WZ51-EUR-08-2015-F25-BMW-X3_20dX&diagId=31_0933

Componenta 4 e tija barei stabilizatoare. Se gaseste desigur la aproape acelasi cost (am cumparat si eu candva) in cel mai orginal loc, la dealer.

Poti sa cauti si in alte locuri dupa codul lung de referinta din tabelul din aceiasi pagina. 

Iti recomand sa NU cumperi decat produse de calitate garantata!

(de la dealer ai certitudinea ca se potrivesc si sunt fiabile)

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, rel1406 said:

E vorba de cele doua bucse de cauciuc de pe bara cu nr 5.🙂

Glumesti?

Alea nu se inlocuiesc.

Acolo numarul 5 sunt piulitete pe care le poti cumpara separat pentru ca sunt anti-desfacere si cateodata daca ai de demontat altceva acelea trebuie inlocuite cu altele noi. Sunt de unica folosinta la bmw.

Asta e nivelul la care se lucreaza la bmw.

Link to comment
Share on other sites

Acum 55 de minute, bimmer90f30 a spus:

Glumesti?

Alea nu se inlocuiesc.

Acolo numarul 5 sunt piulite pe care le poti cumpara separat pentru ca sunt anti-desfacere si cateodata daca ai demontat altceva acelea trebuie inlocuite cu altele noi. Sunt de unica folosinta la bmw.

Asta e nivelul la care se lucrează la bmw.

Ai dreptate, nu am vazut bine. E vorba de cele 2 bucse de cauciuc de pe bara stabilizatoare nr 1. Am gasit doar de la FEBEST, nici nu stiu ce e cu acesta firma.

bucse.png

bucse.png

Edited by rel1406
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, rel1406 said:

Ai dreptate, nu am vazut bine. E vorba de cele 2 bucse de cauciuc de pe bara stabilizatoare nr 1. Am gasit doar de la FEBEST, nici nu stiu ce e cu acesta firma.

bucse.png

bucse.png

Alea probabil tin mai mult decat tijele din capat. Sunt distruse, au joc? 

Nici eu nu am auzit de firma aia numai ca alea sunt doar doi suporti din cauciuc ordinar... Bucsele si tijele sunt cam alta treaba.. alt stress e acolo.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2023 at 9:03 AM, rel1406 said:

Poate e o falsa problema pe care o intampin, dar trebuie sa schimb bucsele la bara stabilizatoare fata si nu gasesc decat cu bara cu tot pe original. Pe producator, unul singur  aparent de o calitate indoielnica si fara nicio certitudine ca se potrivesc. Ma gandesc ca poate cineva s-a confruntat cu cu aceasi dilema. Masina este din 2015, X3 F25 2.0d,  xdrive,motor b47.  Repet ca e vorba de bara stabilizatoare fata si nici in catalogul original, bucsele nu apar ca repere de schimb. Multumesc!

Nu se schimba separat, ci doar odata cu bara stabilizatoare, de aceea nici nu apar ca repere separate la vanzare. 

Probabil ca daca trebuie sa schimbi bucsele, si bara e in aceeasi situatie... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.