Jump to content

Bluetooth F10 + Iphone 15


Recommended Posts

Da, din cauza softului prea nou al telefonului, soluția ar fi fost un update de soft la masina, dar cu siguranța nu o sa mai scoată… singura șansa este ca in următorul update de la telefon sa facă ceva ca sa comunice cum trebuie cu softul mașinii, dar doar din noroc, nu ca i interesează pe ei asta. 

  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, WIN60 said:

Da, din cauza softului prea nou al telefonului, soluția ar fi fost un update de soft la masina, dar cu siguranța nu o sa mai scoată… singura șansa este ca in următorul update de la telefon sa facă ceva ca sa comunice cum trebuie cu softul mașinii, dar doar din noroc, nu ca i interesează pe ei asta. 

iphone 15 are exact acelasi soft ca si iphone 14, si ca si orice alt iphone care inca are suport

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

iPhone 14 nu are iOS 17 decât acuma, iar dacă i faci update de soft la un 14 la iOS 17 s ar putea sa meargă cel mai probabil cum îți merge 15 acum. Alta explicație nu este, atâta timp cât nu mai poți actualiza modulul bluetooth al mașinii. 
 

o explicație pentru cei care gândesc mai greu..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poate e problema de versiunea modemului de bluetooth de pe iphone 15. Am vzt ca are implementat un modem cu bluetooth 5.3, adica ultima versiune din piata la ora actuala. F10 este o masina aparuta totusi in 2009, posibil cu toate update-urile ulterioare sa-i fi pus un modem bluetooth der ver. 4.1. Cauta mai degraba dupa genul asta de incompatibilitati intre aceste versiuni. Posibil sa se fi plans si altii deja. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Incerc sa vedem ce se poate face. Are sens ce zice RaYn3 despre versiunea de bluetooth.Posibil hardware de pe F10 sa fi ramas in urma rau cu timpurile. Softul nu cred ca este problema pentru ca versiunile noi contin compatibilitatile cu versiunile anterioare. Cred ca ramane problema doar cum "prelucreaza" harware-ul vechi de pe F10 informatiile primite-transmise. Am testat si cu alte echipamente hands-free si este ok. Doar cu masina am intreruperi. 

Pe site-ul BMW nu mai pot downloada nimic pentru compatibilitate. Cred ca e timpul de o masina mai noua. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RaYn3 said:

Poate e problema de versiunea modemului de bluetooth de pe iphone 15. Am vzt ca are implementat un modem cu bluetooth 5.3, adica ultima versiune din piata la ora actuala. F10 este o masina aparuta totusi in 2009, posibil cu toate update-urile ulterioare sa-i fi pus un modem bluetooth der ver. 4.1. Cauta mai degraba dupa genul asta de incompatibilitati intre aceste versiuni. Posibil sa se fi plans si altii deja. 

Unii sa bătuți cu parul in ceafa.. nu ai ce sa le faci ca sa înțeleagă, mai ales la romani. 
 

Iphone 14 nu rulează iOS 17 decât daca i faci update, daca cumperi iPhone 14 vine cu iOS 16, nu 17. Problema poate fi compatibilitate dintre IOS17 (implicit iPhone 15) vs soft masina.
 

Pe lângă faptul ca versiunea bluetooth cum a spus Rayne, diferă. 
 

Aceeasi problema am avut o cu clienții la alta marca și la marca curenta unde lucrez, cu mașini in garanție, nu de 10-15 ani. 
Problema de compatibilitate apărea din cauza versiunii de IOS când erau probleme cu Apple, același telefon cu iOS mai vechi nu făcea figuri spre deosebire de același telefon updatat la ultima versiune. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.