Jump to content

Deprinderi la volan


Romulus

Recommended Posts

Eu am 1,95m asa ca pozitia cea mai comoda este cu scaunul dat la maxim in spate, la maxim in jos si cu spatarul astfel incat sa stau foarte putin pe spate (nu-mi place nici chiar la 90 grade). In felul acesta pot sa vad si botul masinii daca ma ridic un pic, dar de obicei nu e nevoie.

La scoala m-a terorizat instructorul sa stau ca-n tractor cu capu'-n plafon, drept la 90 grade si sa tin ambele maini pe volan la 10 si 2. Insa dupa ce am condus dacia (la care ai nevoie de inca vreo 2-3 maini libere mai ales cand se abureste)... am invatat sa conduc doar cu o mana (mai putin la parcari unde nici Schwarzenegger in zilele lui bune n-ar putea sa intoarca volanul cu o mana).

Acum cu E34 la care pot sa intorc volanul cu o mana si pe loc.... m-am invatat sa conduc doar cu stanga. Inca n-am facut drumuri mai lungi, dar am fost pana in Otopeni si am incercat sa pun si mana dreapta pe volan la viteze mari, dar cumva parca nu-i era locul acolo... mai mult ma incurca. Banuiesc ca la drumuri mai lungi o sa folosesc mana dreapta daca imi oboseste stanga.... altfel nu vad de ce.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ai sa vezi pe viitor ca vei ajunge in situatii in care vei simti nevoia sa tii multe maini pe volan ... Deocamdata ... am inteles ca esti mai incepator :) .

Da-mi exemplu de astfel de situatii ca zau ca mi se pare ca am trecut prin aproape tot ce se poate in Bucurestiul asta... Evitat canale, gropi, pietoni, caini, alte masini, efectuat curbe, etc. Oricum eu nu fumez si n-o sa mananc sau sa beau la volan (o sa ma abtin pana cand pot sa opresc).

Link to comment
Share on other sites

eu conduc cam 50.000 km pe an de vreo 7 ani deja.

sunt zile cand fac 7-800 km pe drumurile noastre dragi :)

deci, alternez: cand tin numai stanga cand numai dreapta.

dar la viteza tin ambele maini (la ora 10 si ora 14).

n-as putea sa stau cu ambele maini pe volan 9-10 ore in astfel de zile.

in zilele aglomerate mananc la volan ca deh, nu am chef sa stau pentru asta dupa ce

ma agit sa mai depasesc coloane.

Link to comment
Share on other sites

tibi - sincer eu NU te cred ca faci frecvent 700 - 800 km pe zi . Daca ai fi TIR-ist , atunci ar fi alta treaba , dar nici asa mi se pare ca nu ia voie legal . Eu am mers de cateva ori undeva la 630 km/ zi si intr-o saptamana facusem vre-o 2000 km , dar stiu cum m-am simtit dupa zilele cu peste 500 km/zi ... asa ca sincer NU te cred .

Tinand cont de faptul ca media de viteza in Romania , NU numai pe magistrale , nu depaseste 80 km/h , din cei 800 km si nu faci mai mult de 300 km pe autostrazi si depasesti 10 ore pe zi condus continuu .

Link to comment
Share on other sites

@marius_eugen: lucrez in consultanta si fac minim 4000km pe luna.

luna asta am avut 3 deplasari deja cu plecari la 3 dimineata si intoarcere la 12 noaptea.

acum ma crezi ca pot face 800km/zi ?

ce zici de traseul Sibiu-Oradea-Arad-Sibiu intr-o zi ?

sau Sibiu-Bacau-Iasi-Botosani-Suceava ?

imi place sa conduc.

dar ai dreptate ca e obositor. de asta tin mainile pe unde apuc.

aveti dreptate toti cei care ati spus ca cel mai corect si bine este cu 2 maini pe volan.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.