Jump to content

Vibratii 90-120 km/h F10


Gabriel.leka

Recommended Posts

On 5/29/2021 at 9:53 PM, mateivolovat said:

Buna ziua. Detin un bmw f10 facelift 2014 motor 2.0d 184 cai, fara xDrive. Ma confrunt cu o vibratie in toata masina intre 90-120 km/h. Se aude ca si cum as calca pe linia vibratoare de pe sosea.Poate nu chiar atat de tare. Vibratia nu se simte in volan.

-Am indreptat jantele, echilibrat rotile, degeaba. Am rotile de iarna cu care face la fel. Am luat rotile de pe alt bmw f10 care nu vibreaza si le-am pus pe masina mea. Nu s-a schimbat nimic.

-Am schimbat flansa cardan, bucse grup spate.

-Am schimbat tampoane motor.

-Am schimbat bucse cardan.

-Am reconditionat convertizorul.

-Am schimbat grupul.Nu s-a schimbat nimic asa ca am pus grupul meu inapoi.

-Am schimbat cardanul.Nu s-a schimbat nimic asa ca am pus cardanul meu inapoi.

-Am facut geometria

Vibratia nu a disparut, ba din contra, mi se pare ca masina vibreaza putin mai tare de cand am schimbat cardanul.

 

Nu stiu ce sa mai fac ca sa scap de vibratie. Voi ce ma sfatuiti? Ati mai intampinat asa ceva? Am vazut ca in strainatate sunt multi oameni care se plang de vibratii la bmw f10.

Masina are 145.000 km. Acum ma gandesc sa schimb toata puntea spate.Multumesc!

Si eu mă confrunt cu aceeași problemă la mine se pare că e puțin mai diferit la 2000 de ture începe vibratorul se simte și în accelerație când scade de la 2000 în jos nu mai face dacă o țin constant sub 2000 de ture zgomotul dispare cum urcă turațiile indiferent în ce treaptă de viteză sunt  apare zgomotul

Just now, Gabriel.leka said:

Si eu mă confrunt cu aceeași problemă la mine se pare că e puțin mai diferit la 2000 de ture începe vibratorul se simte și în accelerație când scade de la 2000 în jos nu mai face dacă o țin constant sub 2000 de ture zgomotul dispare cum urcă turațiile indiferent în ce treaptă de viteză sunt  apare zgomotul

Vibrează doar in ture , ca un fel de huruit 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.