Jump to content

Părere BMW e60


Mihai99Andrei

Recommended Posts

Salut, vreau in viitorul apropiat sa mi achiziționez o masina însă am nevoie de niște sfaturi, am găsit acest model pe olx ( https://www.olx.ro/d/oferta/bmw-e60-520i-facelift-lci-interior-piele-navi-mare-impecabila-IDhUKiZ.html ) și nu prea ma pricep, este fiabil acest model, ce probleme as putea întâmpina, ce costuri de întreținere si ce consum ? Sau dacă aveți alte recomandări, mulțumesc !

Link to comment
Share on other sites

Pai e o masina de ~20 de ani. Depinde f mult de cum a fost intretinuta. La o astfel de masina, cu atat de multi ani in spate nici nu cred ca mai are rost sa te intrebi despre ce probleme poate avea, mai mult ca sigur a trecut prin toate acele probleme ale copilariei daca le poti spune asa. Poate nu doar o data, poate de mai multe ori in functie de cum a fost exploatata de proprietarii de dinainte. Cel putin legat de acest model, eu as alege un 2.0d si asta din mai multe puncte de vedere:

1. are motorul de 1995cmc, deci sub 2000cmc in comparatie cu acest benzinar care o capacitate cilindrica de 2200cmc. Asta se traduce printr-un impozit mult mai mare. Pana in 2000 impozitul costa pana in 300RON, iar ce-i intre 2000 si 2500 costa vreo 1000RON

2. motorul diesel de 2.0 este un motor tubo in comparatie cu acesta benzinar care este aspirat. Este o diferenta cam mare de cuplu, 350Nm la diesel fata de vreo 220Nm la acesta.. Am mers in trecut cu un astfel de model si era destul de "lesinat". La E60, daca vrei benzinar atunci cauta ceva de la 2,5litri in sus. Stiu ca cele de 2,5 sunt destul de bune din cate am citit. 

Altfel si diesel-ul are niste dezavantaje evident, dar le pui tu in balanta si vezi care iti pica tie mai bine. Ca si minusuri as mentiona faptul ca este mai pretentios poate, la anii astia nu vei mai gasi un 2.0d cu putini km, mult mai multi decat la acest benzinar. De consumat ulei, cel mai probabil vor consuma ambele. 

Recomandarea mea este sa mergi la mecanic sa ii dea o verificare si in functie de starea ei mai negociezi cu vanzatorul in cazul in care nu e vreo dugheana la propriu. In prezent e destul de dificil sa gasesti un E60 intretinut OK si asta pt ca au trecut prin nu stiu cate maini, au fost omorate toate, iar acum, dupa atata timp au ajuns in mainile bombardierilor care inainte se dadeau cu E46 si E39. Tot la ei au ajuns si E90-urile prin urmare. Incet incet, avanseaza catre F-uri si dumnealor... 🙂

Edited by RaYn3
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.