Jump to content

Sfat achizite BMW X5 xDrive40e Hybrid iPerformance Plug-IN!


Recommended Posts

Buna seara tuturor!

Sunt nou pe forum, si aproape la fel de nou ce inseamna masinile BMW, pana acum am avut numai masini de la Audi... dar nu e timpul pierdut sa trec la BMW, de aceea as dori sa va cer sfatul despre acest model la care m-am hotarat, si anume orice informatie e binevenita mai ales de la cei care au, ma intereseaza in mod special probleme specifice, la cati km se schimba lantul de distribuitie, costuri, range baterie pe modul electric, probleme baterie si sau ale sistemului plug in...

Ca idee am gasit ceva adus din Olanda 235 000 km, sunt multi putini pt aceasta masina motorizare?

 

Multmesc!

Link to comment
Share on other sites

Quote

The BMW X5 xDrive40e is the first plug-in hybrid released under the core BMW brand. The use of BMW's eDrive technology on the established X5 platform is a direct technology transfer from the BMW i cars, in particular, from the BMW i8 technology.[10]

Interesant, deci e mostenitorul direct al i8. 🤩

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca mai exista o asa masina in comunitate, sau eu nu am auzit. Deci nu prea cred ca te poti astepta la prea multe pareri despre partea hibrida, decat de la alte masini phev de la BMW. Despre motorul N20B20 probabil ca ai sa ai sanse ca a fost montat pe multe modele in diferite configuratii.

Ai un link spre masina? Ai comandat-o deja sau doar te gandesti la idee?

Link to comment
Share on other sites

Doar ma gandesc, e la stadiu de idee, eu sincer cautam audi q7 e tron phev sau volvo xc90 t8 phev, si apoi am.gasit modelul asta de la bmw de care nu auzisem...

https://m.mobile.de/auto-inserat/bmw-x5-xdrive40e-hybrid-iperformance-plug-in-neuss/382673969.html?ref=srp&refId=1d8d9338-b472-ba17-b23f-91e45748b965&searchId=1d8d9338-b472-ba17-b23f-91e45748b965&type=ad&lang=en

Sunt binevenite si informatiile de la celelalte modele hibride cat si de la cei care eu motorul termic 2.0 benzina

Link to comment
Share on other sites

mai sunt si aici

 

8 minutes ago, mishu_ said:

Doar ma gandesc, e la stadiu de idee, eu sincer cautam audi q7 e tron phev sau volvo xc90 t8 phev, si apoi am.gasit modelul asta de la bmw de care nu auzisem...

volvo xc90 t8 e absolut demential. 0-100 in sub 6 secunde pentru ditai tancul. depinde din ce an e masina viteza maxima  e limitata la 210km sau 190km daca e mai nou

as merge clar pe volvo intre cele doua, dar la prima impresie fara sa verific cred ca volvo ar fi mai scump?

Edited by Viper05
  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Viper05 said:

mai sunt si aici

 

volvo xc90 t8 e absolut demential. 0-100 in sub 6 secunde pentru ditai tancul. depinde din ce an e masina viteza maxima  e limitata la 210km sau 190km daca e mai nou

as merge clar pe volvo intre cele doua, dar la prima impresie fara sa verific cred ca volvo ar fi mai scump?

Da, volvo e mai scump, pe la 25 mii de euro gasesti cu 300 000 km... la fel si audi q7 e tron, bmw-ul e putin mai ieftin, dar cred ca si cel mai slabut dintre cele 2... dar pt mine e suficient

Link to comment
Share on other sites

sincer nici nu stiam de q7 etron, pare interesant pe hartie

dar orice masina ai lua km aia sunt cam multi, eu as prefera ceva mai mic x3? dar cu 100k km

nu toti suntem la fel dar pe mine unul nu m-ar lasa inima sa dau 25k pe o masina cu un grad asa mare de uzura

bineinteles ca parerea mea mi se aplica mie, si probabil(sigur) sunt destui pentru care km nu sunt neaparat o problema

Link to comment
Share on other sites

Da, nu e afacere.

Masina aia la un sfert de mil de km e un butoi de pulbere lasat in soare.

E o arhitectura tehnica complexa, cu un grad mare de uzura si o vechime pe masura, care acum cere bani pt a fi tinuta in viata.

Um X5 nu e usor de intretinut nici cand e aproape nou.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu te sfatuiesc sa fugi de acest model.Are motorul de 2 litrii benzina plus baterii si combinatia din ce am citit pe net lasa de dorit la fiabilitate.Cel mai bine cauti pe net info despre acest subiect.La noi in tara nu sunt prea multe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.