Jump to content

Retrofit faruri automate bmw x1 e84


Cosmin222

Recommended Posts

Buna ziua! Am un Bmw X1 e84 2014 fara faruri automate, dar cu bixenon, iar acum 5 luni mi s-a spart parbrizul de la o piatra si acum vreau sa il schimb, ma gandesc sa ii fac si un retrofit la faruri automate. A mai facut cineva asa ceva sau cineva care stie ce piese trebuie sa cumpar pentru a face retrofit-ul?

Edited by Romulus
format clear
Link to comment
Share on other sites

  • Cosmin222 changed the title to Retrofit faruri automate bmw x1 e84

Exista faruri bixenon din fabrica fara functia auto pe blocul de lumini?Cand spun auto ma refer la aprinderea farurilor seara si la intrarea intr-un tunel/garaj,etc.Hmm.....

Edited by tzucul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, chiar exista bixenon de fabrica fara functia auto( dau si poze daca vrei). La asta ma refer si eu cand zic faruri automate, sa mi se aprinda seara sau intru in tunel/garaj. Ma gandeam ca daca tot schimb parbrizul, sa fac si retrofit ul asta

Link to comment
Share on other sites

la bmw x1 e84 facelift exista 2 modele de faruri cu xenon si amandoua au functia AUTO din fabrica !!!

cod dotari: 522A (XENON) si 502 (spalatoare faruri)

FARURI:

1. Bi-xenon headlight AKL (xenon + adaptive) - coduri = 63117290267 si 63117290268

2. Bi-xenon headlight (doar xenon) - coduri = 63117290261 si 63117290262

Comutator faruri:

1. Control element light (Rain sensor + Xenon Light) - coduri = 61319169404

2. Control element light (doar Xenon Light) - coduri = 61319169403

succes !

Link to comment
Share on other sites

e ceva in neregula la masina ta... daca ai xenon din fabrica OBLIGAT ai si functia AUTO !

OBLIGATORIU ai comutator cu AUTO si parbriz cu senzor lumina !!!

poate a umblat proprietarul anterior pe acolo si a schimbat niste piese aiurea ?!

pune seria VIN aici si vedem imediat cum a venit masina din fabrica....

Link to comment
Share on other sites

mister rezolvat... MASINA PENTRU ITALIA !

cele de germania sunt la pachet functiile (522 + 502 + 230extra pack EU specific)

fara senzor de ploaie si senzor lumina...

1. Control element light (Rain sensor + Xenon Light) - coduri = 61319169404

2. Control element light (doar Xenon Light) - coduri = 61319169403

o sa te cam chinui... pentru retrofit (nu cred ca merita efortul si cheltuiala)

comutator lumini + senzor ploaie si lumini + cablaj + FRM (cumparat sau codat) trebuie verificat daca suporta cel de pe masina ta

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci de asta nu are senzor de lumina...O sa vad la ce pret ajung cu toate si vad daca e convenabil, dar nu cred daca mai e si FRM ul. 

Am desfacut comutatorul acum si in interiorul lui imi apar 4 pozitii, ceea ce mi se pare ciudat ca cea de a 4 a pozitie este pentru auto, dar daca il asamblez la loc nu merge sa rotesc spre stanga de el. Nu merge sa pun poze aici

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.