Jump to content

Portiere zgariate


Recommended Posts

Salut,

Acum că se apropie primăvara, voi programa mașina la un detailing complet insa am o mare problema și nu știu care ar fi varianta corecta spre rezolvare.

Ambele portiere de pe partea dreapta sunt zgariate bine de tot, mulțumită idioților care deschid ușile cat pot de larg și cu cea mai mare nepăsare. Ce am acolo, nu iese garantat la polish. 

Pot fi retușate in vreun fel, fara a fi nevoie sa revopsesc ambele portiere? 

Aceste două portiere au fost înlocuite când am avut acel eveniment neplăcut acum aproape 2 ani. Cele de pe stânga, nu au nicio urmă, cele de pe dreapta, se zgârie extrem de ușor. Tind sa cred că ceva nu e in regula deși totul a fost făcut în reprezentanta ... 🤨

Locație: București

Mulțam fain pentru sugestii!

Link to comment
Share on other sites

Se pot face revopsiri parțiale cu succes 100%.
 

Cand aveam și eu E60 doar in garaj și veneam in Tm prin weekenduri, mi a zgâriat cineva mașina cu ușa de mi a strâmbat tabla. Eu maniac, am ajuns luni la muncă la Severin, le am zis la băieții de la serviciu să facă ceva să o repare ori prin revopsire totală ori parțială, mi au făcut o de n am crezut ca nu e vopsită complet, prin mijloc a fost buba pe o ușă. 
 

Acum bineînțeles e lovită pe toate părțile de mai multe ori de ăștia deștepți care deschid prin parcări. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WIN60 said:

Se pot face revopsiri parțiale cu succes 100%.
 

Cand aveam și eu E60 doar in garaj și veneam in Tm prin weekenduri, mi a zgâriat cineva mașina cu ușa de mi a strâmbat tabla. Eu maniac, am ajuns luni la muncă la Severin, le am zis la băieții de la serviciu să facă ceva să o repare ori prin revopsire totală ori parțială, mi au făcut o de n am crezut ca nu e vopsită complet, prin mijloc a fost buba pe o ușă. 
 

Acum bineînțeles e lovită pe toate părțile de mai multe ori de ăștia deștepți care deschid prin parcări. 

Așa sunt și eu, nu suport sa vad zgârieturi pe ea, motiv pentru care vreau sa o aduc la starea de impecabil și apoi cred că o sa pun folie...macar pe portiere.

Locuiesc langa Piata Cultural și dat fiind faptul că locurile de parcare cu plată puse de dispoziție de piata sunt extrem de limitate, de vineri până duminică este o frenezie totala aici și cred că este ușor de imaginat cum se parchează...

2 hours ago, Itarachiu said:

Depinde cat de adanca e, daca e luat doar din lac se poate face niste "wet sanding" si o scoti din polish, apoi dai cu niste ceramica lichida in zona aia si aia e.

Din păcate a trecut de lac, au dat cu sete, că sa zic așa. Locul meu de parcare este și penultimul de lângă strada și cei care vin la piata, ce zic. Daca tot e loc de parcare, mai înghesuim și noi macar doua rânduri de mașini. Și uite așa mi-o călăresc toți nesimțiți de-mi vine sa o iau razna. 

Mai apare și câte un moș senil care începe să urle "da' ce i-am făcut ba, doar am atins-o puțin cu ușa...".

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, BMS921 said:

Din păcate a trecut de lac, au dat cu sete, că sa zic așa. Locul meu de parcare este și penultimul de lângă strada și cei care vin la piata, ce zic. Daca tot e loc de parcare, mai înghesuim și noi macar doua rânduri de mașini. Și uite așa mi-o călăresc toți nesimțiți de-mi vine sa o iau razna. 

Mai apare și câte un moș senil care începe să urle "da' ce i-am făcut ba, doar am atins-o puțin cu ușa...".

Nu ai ce sa faci, este spatiu public. Eu am parcarea in fata blocului unde in mare parte e numai asfalt, locuri de joaca nu prea sunt si mai vad copiii cand se joaca ce fac. Acum 1 an se alergau in jurul masinii cu cataroaie si becea in maini, macar au fost draguti au zgariat doar lacul cu becea pe usa langa prag.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Itarachiu said:

Nu ai ce sa faci, este spatiu public. Eu am parcarea in fata blocului unde in mare parte e numai asfalt, locuri de joaca nu prea sunt si mai vad copiii cand se joaca ce fac. Acum 1 an se alergau in jurul masinii cu cataroaie si becea in maini, macar au fost draguti au zgariat doar lacul cu becea pe usa langa prag.

Da, știu, incerc sa nu fiu absurd. Asta-i viața la bloc, daca locuiam la curte și aveam garaj propriu, puteam avea alte pretenții....

Aici în zona, mai nou, mulțumită gaselnitelor lu' Dom' Baluta, au cam dispărut și trotuarele, le-a înjumătățiți pe toate, de pe toate străduțele din jurul nostru. Și nu exagerez când zic toate, chiar toate. 

Acum daca mergi cu un cărucior pe trotuar, cel ce vine din spate sau din sens opus, trebuie sa iasă în stradă. Când ajungi unde sunt plantați stâlpii de iluminat public...ușor de imaginat.

Anyway, daca spuneți că ar trebui să meargă cu o vopsire parțială, voi căuta un atelier bun și din primăvară, pe treabă.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, BMS921 said:

Anyway, daca spuneți că ar trebui să meargă cu o vopsire parțială, voi căuta un atelier bun și din primăvară, pe treabă.

Daca nu vrei sa vopsesti, ce mai merge sa faci este sa iti fac un spray pe culoare dupa cod la comanda si sa umplii cu vopsea + nivelat cu smirghel si apa + ceramica lichida... dar na e un fel de carpeala de buget. Mai e o varianta, pix cu vopsea la fel dupa codu masinii dar cu pixul o se vede diferenta. Oricum cea mai buna varianta este sa faci cum a zis @WIN60 mai ales daca e masina de 10k+, carpeli de buget fac eu la e39 😀

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Itarachiu said:

Daca nu vrei sa vopsesti, ce mai merge sa faci este sa iti fac un spray pe culoare dupa cod la comanda si sa umplii cu vopsea + nivelat cu smirghel si apa + ceramica lichida... dar na e un fel de carpeala de buget. Mai e o varianta, pix cu vopsea la fel dupa codu masinii dar cu pixul o se vede diferenta. Oricum cea mai buna varianta este sa faci cum a zis @WIN60 mai ales daca e masina de 10k+, carpeli de buget fac eu la e39 😀

Nuuu, sub nicio forma cârpeli de buget, nu asta urmăresc. Voiam să aflu ce opțiuni am pentru o treabă făcută rapid. Dar dacă rapid înseamnă cârpeală, nope, pass, vopsesc și aia e. 😁

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine si cu rezultatul optim e să vopsești intreg elementul afectat.Dacă in continuare ești expus la lovituri nu prea are sens să vopsești.Lacul se zgârie ușor pt.că e slab calitativ,sânt câteva lacuri ceramice top,dar costă f.mult și nici măcar reprezentañța nu il folosește.Sânt culori pe care nu prea poți face un retuș in mijlocul piesei pt.că se va vedea aiurea,gen bej met. auriu,culori perlate.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ADRIAN HD said:

Cel mai bine si cu rezultatul optim e să vopsești intreg elementul afectat.Dacă in continuare ești expus la lovituri nu prea are sens să vopsești.Lacul se zgârie ușor pt.că e slab calitativ,sânt câteva lacuri ceramice top,dar costă f.mult și nici măcar reprezentañța nu il folosește.Sânt culori pe care nu prea poți face un retuș in mijlocul piesei pt.că se va vedea aiurea,gen bej met. auriu,culori perlate.

Așa o să fac, voi vopsi ambele portiere și dat fiind faptul că fără doar și poate zgârieturile vor continua să apară din indolența oamenilor, voi pune folie self healing pe toate 4 și poate o sa fie mai bine.

Sa vina primăvara și pe treabă 😊

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, WIN60 said:

Da, dar folia self healing nu te protejează și de îndoituri, ale mele sunt îndoite, nu doar zgâriate :))

Next level approach 😁🤣

Doar o gluma, nu am de gând să-mi montez gard la mașină.

E bine că e piata langa mine, le pot cumpăra tot pe ale mele la nici două ore după montaj.

Screenshot_2024-02-13-13-40-06-351_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Edited by BMS921
  • Haha 1
  • Confused 1
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

la zgarieturi adanci polish si  filler cu vopsea la culoare , pt mici ,mari indoituri la PDR la turbocon sau fastautodeal , cam la 3 luni ma prezint la Turbocon scot mereu cateva , nu stiu cum apar , nici nu-mi mai bat capul , bag in taxa de mentenanta a masinii . MA duc pt 2-3 acolo si in lumina lor apar mai multe , sanatosi sa fim 

1705437017435.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Myx said:

la zgarieturi adanci polish si  filler cu vopsea la culoare , pt mici ,mari indoituri la PDR la turbocon sau fastautodeal , cam la 3 luni ma prezint la Turbocon scot mereu cateva , nu stiu cum apar , nici nu-mi mai bat capul , bag in taxa de mentenanta a masinii . MA duc pt 2-3 acolo si in lumina lor apar mai multe , sanatosi sa fim 

1705437017435.jpg

Mulțumesc mult de tot pentru recomandări, mă prezint și eu la ei fara îndoiala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.