Jump to content

Recondiționare piano black și ceasuri de bord G30


Recommended Posts

Salutare tuturor!

Sunt nou posesor de autoturism BMW, seria 5, G30 (primul meu BMW) pe care mi l-am dorit enorm și pe care am ajuns să mi-l cumpăr la peste 45 de ani. E ca un vis devenit realitate.

Fiind genul de om foarte pretențios cu întreținerea mașinii mi-as dori sa arate ca noua (dacă este posibil).

Aș vrea ca partea de interior (piano black in cazul meu) să fie lucioasă ca atunci când era nouă. Se vede pe ea faptul ca, de-a lungul timpului, a fost ștearsă de praf fără grija ca se va mătui în timp. Se poate polişa/lăcui încât să nu se mai vadă acele zgârieturi fine? Ulterior se poate înfolia transparent (sau alta modalitate de protecție?

Aceeasi problema și cu ceasurile de bord. Vreau sa le fac să dispară mătuirea apărută de-a lungul timpului, iar ulterior să le protejez cu ceva folii sau altă modalitate.

Dacă mă puteți sfătui privind cele expuse anterior și eventual o recomandare a unui centru/service, vă sunt recunoscător.

Mi-ar fi de folos și un preț orientativ ca să știu cum îmi prioritizez partea financiară întrucât dorința de a cumpăra această mașină a fost atât de mare încât efortul financiar a fost “supraomenesc”, iar “nevoile” sunt mai multe (cauciucuri de vară, folii faruri, tratament ceramic…).

Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

PS. Este prima mea postare. Dacă nu am ales bine categoria, rog administratorii să mute topicul.

Edited by michidutza
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, michidutza said:

Sunt nou posesor de autoturism BMW, seria 5, G30 (primul meu BMW) pe care mi l-am dorit enorm și pe care am ajuns să mi-l cumpăr la peste 45 de ani. E ca un vis devenit realitate.

Oarecum, nu prea este o masina de sub 35-40 de ani, dar e bine oricând. Felicitări si bine ai venit printre noi!

 

Poti sa dai mai multe detalii despre ce masina ai cumparat? Ce bani, ce an, cati kilometri la bord, ce optionale, ce motorizare, de unde si cu cat ai cumparat-o?

 

3 minutes ago, michidutza said:

piano black in cazul meu

Piano black is a bitch we are all living with. Se poate polisha. Se poate si infolia.

Uite si o cautare a ce s-a discutat pe forum despre piano black. Sunt multe locuri unde se discuta cum se polisheaza, cu ce si chiar despre infoliere. Vei primi mai multe raspunsuri in particular de la cei care au facut-o.

Link to comment
Share on other sites

  • michidutza changed the title to Recondiționare piano black și ceasuri de bord G30

BMW 520 xd, an 2017 (pusa în circulație în august 2018), 62.000 km certificați în rețeaua BMW România, 29000 euro.

Printre dotări:

Scaune față/volan din piele, încălzite.

Clima automată 2 zone

Keykess go/entry

Hud

Soft close

Piele, trapa, geamuri fumurii

BMW display key

Scaune piele cu reglaj electric

Geamuri electrice

Faruri led, adaptive

Asistenta faza lungă

Active cruise control

Harman/Kardon

Sport line…

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Posted (edited)

Am fugit de înfoliere cu decuparea foliei cu cutterul.

Am căutat și am găsit pe cineva care  infoliaza cu piesele tăiate pe plotter.

Personal sunt impresionat de ce a făcut tipul și de modul cum lucrează.

Iata ce a ieșit.

 

PS: Pozele sunt prea mari. Nu știu cum aș putea să le încarc.

IMG_0872.jpeg

IMG_0873.jpeg

Edited by michidutza
Nu pot încărca foto.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu a fost nevoie de polish.

București, zona Colentina.

Pretul cerut 1900 lei (complet folie regenerabilă) pentru:

-interior complet (navigație, ceasuri de bord, tot ce e piano black / portiere, tot ce înseamnă bord, consolă centrală, grila AC spate, comenzi volan)

-stâlpi (portiunea neagră a ramei ușilor, cea lată de 4-5 cm și înaltă de aprox 25 cm / 4 buc)

-farurile

Prețul plătit de mine: 2100 de lei pt ca i-am cerut inițial folie mată pe navigație (nu lasă amprente) dar ulterior am cerut folie transparentă. Merg cu luminozitatea la minim și atunci chiar se cunoaște. I-am mai cerut și infolierea cheii inteligente.

Timp de lucru: aprox 18 de ore / 2 zile (tipul este foarte atent la detalii și nu grăbește lucrurile). Nu este axat exclusiv pe BMW. Face cam tot ce se poate face (Kia, Tesla, Lamborgini…)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, type_iuli said:

@michidutza Ms de raspuns.

Costa dar chiar merita.

Când mi-a zis prețul, am considerat ca este foarte mult.

După ce m-am interesat despre prețul foliei și după ce am văzut ce a făcut / cum a făcut tipul, vă spun sincer ca merita cu vârf și îndesat.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Eu iti recomand la cine am facut eu, si recomand si pe mai departe.

Face polish + infoliere pe elementele piano black, puteti vedea pe insta - Perfect Finish.

Ofer in privat numarul pentru cei interesati, sa nu para reclama 🙂 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ciprian01 said:

Salutare,

Eu iti recomand la cine am facut eu, si recomand si pe mai departe.

Face polish + infoliere pe elementele piano black, puteti vedea pe insta - Perfect Finish.

Ofer in privat numarul pentru cei interesati, sa nu para reclama 🙂 

Eu am făcut deja și am pus și poze (atât cat am putut încărca pozele).

Dar, dacă mai exista și altcineva care face același lucru, este bine-venit printre noi cu serviciile sale. Orice concurenta are ca rezultat creșterea calității și reducerea prețului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.