Jump to content

Păreri X5 45e


X5 45e

Recommended Posts

Salutare,

Si pe mine m-ar ajuta, doar cu @tzucul am vorbit pana acum.

Viata bateriilor, se poate verifica undeva? O masina din 2021 cu 60.000 km mai tine range?

Motorul am vazut ca e B58, de ce au raportati doar 286 cai. vs 340 cat are un 2019-2022?

Cam astea sunt si nedumeririle mele 😄 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ciprian01 said:


 

Motorul am vazut ca e B58, de ce au raportati doar 286 cai. vs 340 cat are un 2019-2022?

 

pentru ca vine cu mai multe puteri ca si oricare al motor Bmw, b48 de exemplu variaza intre 180 si 300

la fel ca si b58 care are 333 pe seria 5 si vreo 380 pe seria 3 si mai putin pe hibrid 

Link to comment
Share on other sites

B58 poate sa aibe si 374 cai cat are acum montat pe X5 lci 50e.Pe 45e e din soft modificata puterea tocmai pentru a cosnuma putin.Eu cu a mea am ajuns la 91.000km iar bateria arata autonomia tot ca la inceput si nu da semne ca sunt probleme.Am inteles ca ar fi in garantie (bateriile) pana la 150.000km dar poate gresesc.B58 exista pe seria 3 440i ,m340i,X3 X4 M40i,540i,545e,740i,745e,X5 X6 40i,45e,50e ,X7 40i .Deci e un motor destul de utilizat la marca bmw (daca nu cel mai utilizat) si bineinteles ca vine cu mai multe variante de putere.Pe afara se spune ca e cel mai fiabil motor produs de bmw pana acum....cine stie,vedem.Am fost la ski recent in Italia 2500km dus intors cu o medie de 11l/100km/h mers cu 140-160km/h dar acolo am mers mult pe electric....am incarcat la hotel si in mers la fiecare panta.La 60.000km se schimba bujiile si recomandat si bobinele iar o revizie e cam 1700lei.Discurile de frana arata ca noi la 91.000km iar placute am schimbat doar o singura data in intervalul asta (folosesc mult frana regenerativa sau cum ii spune ca sa incarce bateria).In rest absolut nimic,nu bate nu troncane materiale bune in interior,neaparat schimbate anvelopele runflat cu unele normale ca sa ai maximum de confort.In general X5 45e gasesti destul de bine echipate dar cauta sa aibe suspensie pneumatica si farurile laser.

Edited by tzucul
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.