Jump to content

Butonul ESP se aprinde random in curbe stranse


Recommended Posts

Salutare grup,

E vorba de un BMW x3 e83 2010 (100k km), xdrive

Revin si eu catre voi cu o intrebare, sa va cer un sfat. Ieri am plecat la un drum mai lung cu masina, si intr-o distanta de 400km, mi s-a aprins de 3 ori pentru 1-2 secunde becul galben specific ESP(dar scria si ceva cu 4x4 exact sub el ,cand se aprindea). De fiecare data s-a aprins in curbe foarte stranse unde am intrat cu putina viteza, dar sunt 100% sigur ca masina nu a derapat in nici una dintre ele. Asfaltul era uscat, uscat. In plus cand se aprindea becul parca se auzea un mic harjait la roata care disparea o data cu stingerea becului. De fiecare data s-a auzit pe viraj la stanga.

Masina merge ok, in afara de aceste 3 situatii nu am simtit nimic diferit. Masina a fost preluata din familie, si ce am onservat cand am ajuns la destinatie e ca rotile aveau 3 atmosfere🤨. Simteam putin si la condus pe denivelari. Credeti ca ar putea avea vreo legatura?

Multumesc mult!

Razvan

Link to comment
Share on other sites

In prima faza eu zic sa faci o diagnoza la masina sa vezi daca ai stocata vreo eroare. Posibil sa ai o eroare pe ABS. Poate masina nu are nimic si ai intrat tu prea tare in curbe si a simtit sa intervina sistemul de control al tractiunii.

Edited by srb_alex
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Offtopic, când masina derapează se aprinde ceva pe bord, se aude/simte ceva de la DSC? Am derapat acum vreo 3 săptămâni pe polei la viteza mica, masina s-a dus câțiva metri în lateral și am lovit usor bordura dar nu am simtit nici un fel de intervenție a sistemului DSC. Poate a fost dar nu am observat.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. Ii voi face o diagnoza cand revin in Bucuresti. Astazi am mai mers circa 200km si a fost totul ok, dar am condus putin mai lin, tocmai pentru a evita vreo problema majora pana ma intorc.

4 hours ago, goangaus said:

Offtopic, când masina derapează se aprinde ceva pe bord, se aude/simte ceva de la DSC? Am derapat acum vreo 3 săptămâni pe polei la viteza mica, masina s-a dus câțiva metri în lateral și am lovit usor bordura dar nu am simtit nici un fel de intervenție a sistemului DSC. Poate a fost dar nu am observat.

Ar trebui sa se aprina un bec galben cu o masina care derapeaza, si sa palpaie. Per se nu stiu ce ar trebui sa simti fiindca nu mi s-a intamplat niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.