Jump to content

Probleme anvelope marimi diferite X1 E84


Recommended Posts

Salut! Am si eu o problema cu anvelopele pe un X1 2013 xDrive20d, am roti pe fata de 225/45 R18 si spate 255/40 R18, de la goodyear. Cand merg incet, in coloana de exemplu, da niste socuri cand o accelerez pana in 2000 de ture si ridic piciorul de pe acceleratie, dupa 2000 nu mai are nimic merge normal. Pe alte roti pe R17 de iarna nu se intampla asa ceva, masina merge perfect

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MemoTab14 said:

Salut! Am si eu o problema cu anvelopele pe un X1 2013 xDrive20d, am roti pe fata de 225/45 R18 si spate 255/40 R18, de la goodyear. Cand merg incet, in coloana de exemplu, da niste socuri cand o accelerez pana in 2000 de ture si ridic piciorul de pe acceleratie, dupa 2000 nu mai are nimic merge normal. Pe alte roti pe R17 de iarna nu se intampla asa ceva, masina merge perfect

Verifica daca anvelopele sunt identice toate 4, verifica cati mm au, sa nu existe diferenta semnificativa de adancime. 
Jantele sunt originale? Sunt in 2 latimi ?

Link to comment
Share on other sites

La xdrive este nevoie ca toate cele 4 anvelope sa aibe ~ acelasi grad de uzura. Daca mai mergi mult asa posibil sa strici cutia de transfer.

Ai trecut pe stalp dimesiunile in 2 marimi?

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

Bad post.

credeam ca e seria 3.

 

Oricum, pe 17 inch, omologarea este 225/50r17.

Ele sunt echivalente ca diameteu cu cele pe 18 pe care le are, doar ca nu cred ca pe x1 e84 sunt omologate latimi  diferite

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srb_alex said:

La xdrive este nevoie ca toate cele 4 anvelope sa aibe ~ acelasi grad de uzura. 

Nu este adevarat.

Intre punti sunt acceptate diferente uriase, parafate de bmw.

Bmw pune la seria 5 245/35R20 fata si 275/30R20 spate.

Daca stii ce inseamna aceste inscrisuri, rezulta ca bmw pune roti cu diametrul mai mare cu 6.5mm pe fata.

Altfel spus, daca la seria 5 ai pe toate colturile 245/45R18, poti avea anvelope noi pe o punte si pe cealalta unele cu o uzura chiar si peste 3mm din profil.

Desi o parte din lume va contra asta, din pacate, cele de mai sus sunt spuse de o logica si o matematica basic, parafate de bmw, nu de mine.

 

Eu pe o masina am la fel, 6.5mm diferenta de diametru intre rotile fata/spate. Cayenne are 7.5mm intre punti. Puse de producator toate.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

@edit vrei sa spui ca poti sa ai pe o punte anvelope cu uzura de ex 6mm si pe alta 2mm? Eu cand m-am referit la toate 4 ma refeream si pe aceeasi punte sa nu existe uzuri diferite. In discutie era vorba de xdrive!Screenshot_20240306_211817_Chrome.thumb.jpg.5c5a7743ff66454a52b70b0dcdef554e.jpg

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

In partea dreapta a pozei pare ca se vede un 255/40R18, deci aceasta dimensiune este omologata pe spate, implicit 225/45R18 este omologata pe fata.

Cu alte cuvinte, ai rotile corecte pe masina, insa posibil din cauza uzurii masinii, sa fie mai sensibila la roti staggered.

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.