Jump to content

Anulare egr si fap din soft..


Recommended Posts

Salutare!

Stie cineva daca se poate anula din soft doar dpf( este gol oricum) si egr sa fie activ.

sau ambele trebuie sa fie anulate din soft?

daca egr e anulat din soft, el ramane pe pozitia deschis sau pe inchis?

  • Confused 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Pianiny In comunitatea noastra, a detine sau a utiliza un autoturism BMW ale carui sisteme de control al noxelor au fost in mod voit dezactivate, eliminate sau modificate, este un subiect tabu. Spre lamurire, te rog consulta topic-ul de mai jos:

https://www.bmwclub.ro/forums/topic/196323-manipularea-controlului-noxelor-dpf-off-egr-off/

Te invitam sa remediezi cat mai rapid posibil, la masina ta, sistemele de control al noxelor, astfel incat acestea sa functioneze in parametrii proiectati de catre BMW - apoi sa ne transmiti dovezi pertinente in acest sens. Pana atunci, sub sanctiunea suspendarii accesului, te rugam sa nu mai postezi pe acest forum mesaje prin care sa soliciti informatii sau asistenta de ordin tehnic.

Iti multumim pentru intelegere

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

Abia am cumparat masina, nu am dezactivat/activat eu nimic. Vroiam doar sa inteleg mai bine ce e cu masina cumparata!

sunt convins ca toate bmw-urile ale posesorilor de pe acest forum scot noxe chiar mai putin decat este prevazut de Bmw

Abia am cumparat masina, nu am dezactivat/activat eu nimic. Vroiam doar sa inteleg mai bine ce e cu masina cumparata!

sunt convins ca toate bmw-urile ale posesorilor de pe acest forum scot noxe chiar mai putin decat este prevazut de Bmw

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pianiny said:

sunt convins ca toate bmw-urile ale posesorilor de pe acest forum scot noxe chiar mai putin decat este prevazut de Bmw

@Pianiny Daca ai vreodata ocazia sa faci o calatorie mai lunga cu trenul (sa zicem, macar 100 km), pe timp de zi, ia-ti un loc la geam.  O sa observi ca in aproape toate vaile si toate albiile raurilor, din preajma localitatilor, zac cantitati uriase de gunoaie. Gunoaie care au fost aruncate auirea de catre concetateni de-ai nostri  lipsiti de civilizatie, pe care nici macar nu ii putem numi "neanderthalieni", intrucat nu avem dovezi ca neanderthalienii isi bateau joc de natura si de semeni in asa hal. 

Cu toate acestea, situatia descrisa mai sus nici nu imi da dreptul si nici nu diminueaza nesimtirea de care as da dovada, daca as arunca pe strada chiar si o banala sticla goala de apa minerala.

Exact la fel este si in cazul noxelor. S-ar putea spune ca beneficiezi de o circumstanta atenuanta, intrucat ai cumparat recent masina fara sa cunosti faptul ca PDF-ul nu era functional. Cu toate ca nimic nu te-a impiedicat sa ii faci o verificare temeinica, inainte de cumparare. Mai departe insa, nu ai nicio justificare sa continui sa pui in pericol sanatatea celor din jurul tau, ingrosand randul celorlalti care fac acest lucru in cunostinta de cauza. 

Daca atunci cand te uiti in oglinda iti place sa vezi un om educat, civilizat si responsabil, atunci fa un efort si remediaza problema DPF-ului, astfel incat sa functioneze asa cum l-a proiectat BMW. Primul pas important este sa te dezici de atitudinea ce emana din "quote"-ul de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

  • Bala locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.