Jump to content

318iS - Toba finala


22MFG

Recommended Posts

Hello......cum ieri am auzit un zgomot ciudat la toba finala,vreau sa o schimb....

Spuneti-mi va rog ce as putea sa cumpar si de unde...si evident la un pretz rezonabil

As pune o toba sport...dar ma gandesc daca merita "atata zgomot"....

 

Sugestii please.

 

THANX

Link to comment
Share on other sites

salut , am si eu tot 318is si am schimbat tot finala cu una sport de putini bani, adica nu mi-am putut permite ceva de super firma si la un pret destul de maricel. am gasit la o firma de tuning din rom niste tobe dragute la un pret spun eu mai mult decat acceptabil, am dat 150 lei + transportul 25 lei pt k a fost pe rapid, mie imi place cum se aude, de la 140Km/h nu se mai aude :blink: asa rau. Daca esti mai tinerul goo 4 it, daca nu...... ramane la aprecierea ta.
Link to comment
Share on other sites

La asa ceva m-am gandit eu...

ZARA - POWERFUL

http://www.autoaccesorii.ro/images/products/img_290_3.jpg

 

Initial era alta toba ceva mai scumpa dar nu o au pe stoc.....Le-am trimis un mail pt a ma asigura ca se potriveste la masina mea....

 

Raspunsul lor:

 

Buna ziua,

 

          Nu oferim montaj la accesorii-auto, drept pentru care nu va

putem spune daca toba se potriveste fara alta modificare, ceea ce va

putem spune este ca tobele sunt universale, producatorul spune ca se

potriveste la orice masina, acum depinde si de indemanarea si priceperea

fiecarui mecanic-auto.

Modul 852.128 nu se afla in stoc, insa se poate aduce la comanda ( 1~2

zile ), in stoc avem modul 852.008.

 

Cu stima,

 

Sa ma risc sa cumpar asa ceva ?Daca-l vad pe mecaninc ca incepe el cu improvizatii d-alea cu sarme si alte chestii dubioase fac cu nervii.....

 

Detalii toba:

 

Esapamentele Powerful se potrivesc la orice masina !

Toba este realizata din otel inoxidabil de cea mai buna calitate, tratata suplimentar atat termic cat si anticoroziv. Forma este rotunda, diamteru 148 mm , lungime 400 mm, terminatie finala Solid Look cu diametrul de 102 mm

 

Pret: 227,50 RON (cu TVA)

Link to comment
Share on other sites

Modificari sigur va face, pentru ca nu este strict pentru BMW, acum in functie de fiecare mecanic, si eu a trebuit sa mai complectez cu o bucata de teava + un suport mai romaneste pus, asa ca nu iti face probleme, ca este posibil sa trebuiasca. Toba aia este super
Link to comment
Share on other sites

hello,tocmai m-am intors din cercetari....tobele de la bmw ma rup in doua la pretz....vis a vis de patinuarul 23 august am gasit borla la 5 milioane si cu manopera 6 si ceva....dar nu vreau borla...ce-i drept...am 5 ani garantie la ea

 

O sa ma duc sa o iau pe ZARA ..... 230+aprox 100 manopera.....scap ieftin si din ce am mai citit pe net sint chiar ok tobele

 

Mai ma gandesc pana maine...

 

 

PS: am gasit in targ emblema de pe capota de la motor....10 lei brand new...am pus-o...vine perfect (e un fake..dar arata bine spre deosebire de aia pe care o aveam....jupuita de la colarile de la filmari...era jale)

Link to comment
Share on other sites

eu am luat ieri toba sport din inox FK 110 euro, fk e cam aceeasi cu borla... Aia powerfull care ai aratat-o mai sus nu e prea straucita.

 

PS: din moment ce nu iei o toba originala ci una universala e normal ca mecanicul va trebui sa improvizeze un sistem de prindere...

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Cea pe care urmeaza sa o iau (azi nu am avut timp) este cea din poza atasata.

Ma incanta faptul ca cei ce o vand o si monteaza....Cu modificari,etc.

Au spus ca sunetul nu este deranjant si ca il simti de la 3500 de ture in sus....

In concluzie cu aprox 650 RON am toba,manopera si garantie 5 ANI

 

http://www.southcoastperformance.com/images/borla_hush_wrx.jpg

 

 

(doar finala o cumpar)

Edited by 22MFG
Link to comment
Share on other sites

eu am luat ieri toba sport din inox FK 110 euro, fk e cam aceeasi cu borla... Aia powerfull care ai aratat-o mai sus nu e prea straucita.

 

PS: din moment ce nu iei o toba originala ci una universala e normal ca mecanicul va trebui sa improvizeze un sistem de prindere...

269873[/snapback]

de unde?

Link to comment
Share on other sites

Si cum o atasezi? Vei taia din esapament? am si eu tot 318is si prinderea este intre catalizator si toba din mijloc.

271263[/snapback]

 

Nu ai man treaba cu prinderea de la jumatate, doar in ideea in care iti pui un traseu prin care sa elimini toba de la jumatate, adica de unde este prinderea dupa catalizator sa dai totul jos pana in spate si sa pui altceva, un inox sau un traseu original nou. In schimb daca vrei sa iesi mai bine financiar schimbi si tai doar finala , adica o tai acolo de unde se termina bascula rotii din stanga spate, dar acum depinde ce fel de esapament cumperi, daca vrei doar finala de sound tai finala d p masina, daca nu restul traseului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.