Jump to content

CD Player/ MP3 player e46


Recommended Posts

Salut, sper ca am postat unde trebuie. Sunt pe cale sa-mi iau un 320d e46, insa majoritatea pe care le vad sunt cu casetofon. Stiu ca o solutie simpla e magazia de cduri din spate, insa in afara de solutia asta, cat de scump e un CD Player/ MP3 Player montat in locul casetofonului? Pot sa fac asta doar la o reprezentanta BMW? Mersi.
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

salutare! nu prea ai postat unde trebuie :blink:

 

la sectiunea "Seria 3" sau "Audio/Electronica/Navigatie..."

 

in orice caz, dupa gustul meu nu prea se potrivesc alte tipuri de casetofon (estetic vorbind) in bord.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok, mi-am cumparat masina, din 2001 cu casetofon :blink: (normal, de altfel nu mai scriam aici :))

Ma gandeam la varianta unui CD player bmw business, insa cred ca mai rentabil si facil de folosit este un MP3 CD changer. Imi puteti recomanda un sistem bun? Apropo, cd changerul se leaga de casetofon si foloseste afisajul lui pentru a arata trackul, etc., sau are un afisaj separat?

Sunt cam pe langa in ce priveste partea electrica, asa ca orice sugestii, lamuriri sunt binevenite. Mersi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut, revin din nou si m-am hotarat sa-mi pun un CD CHanger. Intrebarea mea este daca se pupa un CD changer cu casetofonul meu. Imi puteti recomanda un CD changer bun + cabluri, si pe cineva care sa le instaleze pe masina? Cam la ce pret as putea sa gasesc kitul complet? Mersi frumos.
Link to comment
Share on other sites

OK, cassul meu este doar BMW Reverse, asta inseamna ca nu pot controla magazia de CDuri?

In ce-al doilea link, vad ca ai un CD player original care stie si MP3; mai am nevoie si de alte mufe, sau merge pus direct? In plus, unde pot sa mi-l instalez (sunt din Bucuresti), si cat ma costa?

Pe forum am mai vazut poze cu DVD playere integrate in bord, cu ecran mare. Ma gandesc si la varianta asta, insa n-ar incapea din cauza control panelului AC. Se poate sa mut control panelul mai jos si sa fac loc DVD playerului? Pentru DVD player ce solutii se incadreaza bine in bordul de BMW (si cam in ce pret ajung)?

Mersi de info.

Link to comment
Share on other sites

...mai am nevoie si de alte mufe, sau merge pus direct? In plus, unde pot sa mi-l instalez (sunt din Bucuresti), si cat ma costa?...

283412[/snapback]

Merge exact pe mufa masinii. S-ar putea sa ai nevoie de adaptor pt mufa de antena. Daca e asa, am si adaptor bonus. Iar cu instalatul trebuie sa te descurci, la un atelier de profil, sau sa-l montezi singur. Nu e greu si sint convins ca sint alti membri care poti sa-ti detalieze pasii.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai s-a stricat si mp3-ul meu , aveam un kenwood , destul de multumit , as vrea sa-mi pun altul si m-am gandit la acesta : http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_MP3/SONY/MEX-1GP/ Ce parere aveti ? Sincer nu doresc varianta stock , chiar daca se strica putin linia interiorului , prefer calitatea sunetului. (vad ca are si convertor pe 24 biti ceea ce e foarte tare ,stiu ca pe pc mi-am luat placa de sunet creative X-fi soundblaster si e mare diferenta cand asculti pe 24 biti, are si 1 Gb memorie, culoarea negru se cam potriveste ....). Aveti vreo alta sugestie ? (in primul rand vreau calitate si apoi look si alte chestii).
Link to comment
Share on other sites

Acum, are cineva idee de cablul asta ..se poate gasi, se trage usor pe traseu, cat de dificila poate fi operatia asta. Stie cineva cum se scot ornamentele alea de langa casetofon pentru a avea acces la el ..la suruburile de prindere mai exact? As vrea sa vad daca are cablul infipt acolo in cass sau trebuie sa caut unul. Mi-e groaza la gandul ca va fi desfacut bordul pentru operatia de ..... tras cablu de la cass la magazie in spate. Si o alta daca cass-ul asta poate comanda o magazie MP3.....

Mersi anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Mersi mult de tot pentru informatii, m-am lamurit si eu se poate comanda de la cass-ul meu o magazie dar nu am cablurile trase....bulangii nemtii astia. Va atasez ce am gasit despre .....

287969[/snapback]

Ce ai facut pana la urma? ai rezolvat? Si eu am acelasi tip de casetofon si aceeasi problema. Te rog sa-mi dai niste detalii daca ai reusit sa-ti montezi magazia. Tks

Link to comment
Share on other sites

Salut, deocamdata am intrat in stand-by cu subiectul asta pentru ca nu am bani.. pana una alta mi-am luat un modulator FM la un milion, care are o calitate destul de buna (calitate de radio).

Solutia pe care voi merge cand fac de rost de cash va fi sa arunc cat-colo casetofonul Reverse, care vad ca e cel mai prost dintre toate, si sa-mi iau CD player sau MP3 player BMW business (mp3 player dadea cineva pe forum cu 350 de euro), si abia apoi o magazie.

Link to comment
Share on other sites

Eu ... am renuntat la casetofon, aveam un CD Pioneer simplu de pe fosta masina, am cumparat de la o firma din Oradea o fata adaptoare si niste cabluri si mi-am montat Cd-ul pe masina .... evident scotand din montaj casetofonul cu navigatie. Oameni buni se aude impecabil, fenomenal .... nu stiu cum sa va mai zic sunt foarte multumit. Partea nasoala aici e ca am pierdut meniul computerului de bord... ma refer la resetari de consum si ce mai era pe acolo. Ma bate gandul sa las si casetofonul si Cd-ul dar nu am o fata adaptoare pentru chestia asta pentru ca ,,, casetofonul nu merge pus decat la locul lui si anume in partea de sus unde am pus acum CD-ul. Eu vreau sa pun CD-ul sub casetofon si sa mut clima mai jos cu o unitate dar cam greu de gasit un adaptor iar in locul spatiului de depozitare de sub clima nu pot baga Cd-ul pentru ca nu este suficient de adanc. Dar deocamdata stau destul de bine asa , asta pentru ca Cd-ul pe care l-am montat este in tot cu bordul si nu deranjeaza estetic..... daca doriti o sa pun si niste poze pentru cei interesati.......Vb
Link to comment
Share on other sites

As avea o sugestie ..... in locul casetofonului cu navigatie merge cel mai bine un Cd Alpine cele din seria 9812...9811 cele cu mp3 ... nu va mai trebuie nici o magazie de cd-uri iar modele astea suna BESTIAL ...au 4x60W iar sinus cred ca e pe undeva la 4x22W. Va garantez ca o sa fiti foarte multumiti .... de ce naiba sa dai 250-300EU pe o magazie de bmw originala, alti bani pe cabluri si mufe adaptoare si sa sune tot ca un kkt mai prost decat radioul bunicii GLORIA 3. Magaziile astea s-au cam demodat zic eu......iar cu un cd alpine poti comanda mai departe un ipod prin M-BUS sau AI-net depinde de modelul pe care il adaptati. Eu zic sa va cautati unul care sa fie in tot cu bordul , sa nu arate urat mai ales ca la BMW partea de sus este inclinata. Mai ganditi-va...... o zi buna!!
Link to comment
Share on other sites

La 70 ron asta insemnand masca si cablul adaptor ISO......Cd-ul il aveam iar difuzoarele sunt cele ale masinii...... n-ai idee ce bine se aud!! Vreau sa-mi iau un IPOD in scurt timp (pe care sa-l controlez din cd player sau din modulatorul Alpine pe care il am) sa-l bag pe undeva prin torpedo si nu-mi mai trebuie nici magazie de cd-uri si nici mp3 player.....se poate face sa se auda ca lumea si ieftin nu numai cu scoruri de la 1000eu in sus. Mai vb daca te intereseaza o solutie modesta......eu oricum nu ma opresc aici......mai scormonesc pe net pana gasesc ceva.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.