Jump to content

525 td; 525tds


indry

Recommended Posts

Va salut! Sunt nou pe acest forum si pe oricare alt forum :) (sper sa nu incalc vreo regula). Am carnet din 1993 si singurele mele masini au fost BMW(E12, 2 x E28, E30, E34 si sper in curand E39 :) ). Cu toate acestea nu sunt cine stie ce mare cunoscator al datelor tehnice ale masinii( doar strictul necesar: cp, dotari...) si din aceasta cauza va cer ajutorul in a identifica ce fel de motor am dintre cele doua mentionate. Sunt convins ca vor aparea o gramada de intrebari, la unele dintre ele voi incerca sa raspund anticipat. Am vazut masina, am testat-o, mi-a placut la nebunie, am cumparat-o. Am de prea mult timp BMW ca sa ma impiedic de amanunte precum nr. de kilometri, nr. de proprietari din CIV, sau de faptul ca a fost putin lovita, etc. Deci cf. CIV masina a fost 520i 95 kw din 1988 culoare alba, iar acum este (atentie!! ca aici este chestia draguta) E34/525 85 kw din 1988 culoare verde. Acum puteti sa va dati seama de ce nu stiu daca este td sau tds. Totusi, avand in vedere cei 85 kw e clar ca nu poate fi decat td. Bun, atunci de ce fostul proprietar se jura ca-i tds? Acum sa nu ma intelegeti gresit, nu ma deranjeaza ca-i td sau tds, doar ca vreau sa stiu si eu ce masina am :blink: pentru momentul cand va trebui sa-i schimb consumabilele. Si pentru inca un motiv: daca-i td de 116 cai e ok, dar daca-i tds atunci nu-i ok fiindca eu zic ca nu trage ca si cum ar avea 143 cp. Hai ca v-am zapacit destul; intrebarea este ca daca ridic capota pot sa-mi dau seama daca-i td sau tds? Va multumesc anticipat.
Link to comment
Share on other sites

pai td e clar..

primele modele erau 524td (motorul de pe e30 - m21) si apoi a aparut 525td (m51) - ambele au 115cai..

daca motorul e din 88 mai mult ca sigur e m21, adica e 524td

276115[/snapback]

 

Ai perfecta dreptate, stiu bine cum arata motorul 2.4 td, dar motorul 2.5 td si 2.5 tds arata la fel privite din afara si totusi cum pot fi deosebite?

Link to comment
Share on other sites

Acceseaza linkul acesta:

 

http://www.realoem.com/bmw/select.do

 

Scrie in casuta "Serial Number" ultimile 7 caractere ale VIN-ului masinii tale ; are sa iti apara in ultima coloana tipul motorului masinii tale.

276118[/snapback]

 

Scuze am scris "exact" unde nu trebuia(invat, invat). Am verificat VIN si bineinteles ca-mi spune ca este 520i din 07.1988

Link to comment
Share on other sites

Acceseaza linkul acesta:

 

http://www.realoem.com/bmw/select.do

 

Scrie in casuta "Serial Number" ultimile 7 caractere ale VIN-ului masinii tale ; are sa iti apara in ultima coloana tipul motorului masinii tale.

276118[/snapback]

 

Scuze am scris "exact" unde nu trebuia(invat, invat). Am verificat VIN si bineinteles ca-mi spune ca este 520i din 07.1988

Link to comment
Share on other sites

O poza la actualul motor....o pui pe forum si vei primi raspunsul garantat :)

278183[/snapback]

 

 

Am facut cateva poze(imi cer scuze pentru calitatea lor, sunt facute cu telefonul). Sper sa fie de folos. Interesant ar fi, daca cineva ar avea un 525td, sa puna poze si cu acest motor si atunci am putea compara :blink:

Edited by indry
Link to comment
Share on other sites

O poza la actualul motor....o pui pe forum si vei primi raspunsul garantat :)

278183[/snapback]

 

 

Am facut cateva poze(imi cer scuze pentru calitatea lor, sunt facute cu telefonul). Sper sa fie de folos. Interesant ar fi, daca cineva ar avea un 525td, sa puna poze si cu acest motor si atunci am putea compara :blink:

post-6834-1188748702_thumb.jpg

post-6834-1188748718_thumb.jpg

post-6834-1188748756_thumb.jpg

post-6834-1188748777_thumb.jpg

post-6834-1188748795_thumb.jpg

post-6834-1188748808_thumb.jpg

post-6834-1188749049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

TDS are intercooler spre deosebire de TD. :blink:

276443[/snapback]

 

 

Cred ca amandoua au intercooler pentru ca am gasit pe mobile.de o poza cu un motor td si astfel cred ca am gasit raspunsul si la intrebarea mea. Dupa cum vad eu intercooler-ul la td are o alta pozitionare. In final, concluzia este ca eu am tds si atunci apar celelalte probleme de care vorbeam...adica nu-mi place cum trage pentru 143cp. Atasez poza cu motorul td si va multumesc tuturor pentru interes.

post-6834-1188753283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cred ca amandoua au intercooler pentru ca am gasit pe mobile.de o poza cu un motor td si astfel cred ca am gasit raspunsul si la intrebarea mea. Dupa cum vad eu intercooler-ul la td are o alta pozitionare. In final, concluzia este ca eu am tds si atunci apar celelalte probleme de care vorbeam...adica nu-mi place cum trage pentru 143cp. Atasez poza cu motorul td si va multumesc tuturor pentru interes.

278679[/snapback]

 

ai un tds, si la problema cu trasul poate sa fie din multe cauze; turbina pompa etc.....

Link to comment
Share on other sites

Cred ca amandoua au intercooler pentru ca am gasit pe mobile.de o poza cu un motor td si astfel cred ca am gasit raspunsul si la intrebarea mea. Dupa cum vad eu intercooler-ul la td are o alta pozitionare. In final, concluzia este ca eu am tds si atunci apar celelalte probleme de care vorbeam...adica nu-mi place cum trage pentru 143cp. Atasez poza cu motorul td si va multumesc tuturor pentru interes.

278679[/snapback]

Unde este pozitionat intercoolerul la td?

Se vede ca din admisie pleaca furtunul si nu se indreapta in jos spre intercooler ca la TDS ci direct inspre turbo.

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.