Jump to content

Costuri inmatriculare


Lau_Circo

Recommended Posts

nu mai e nevoie de dublu exemplar.  inainte era nevoie, cand trebuia sa lasi un  exemplar la vama, dar acuma nu mai trebuie.  lasi originalul la primarie/finante, dar nu inainte de a face un rand de copii, care le prezinti ulterior la politie.

286437[/snapback]

 

Daca vrei sa scoti numere rosii fara sa mergi inainte la RAR, deci fara sa ai deja carte de identitate facuta, mai trebuie? Spre exemplu la masinile aduse cu platforma care nu au numere de zoll.

Link to comment
Share on other sites

Lau stii vreo firma care face treaba asta?

285942[/snapback]

 

Cunosc pe mai multi care pot aduce masini dar nu vreau sa fac recomandari din mai multe motive si anume :

- nici eu nu am luat de la ei

- nici nu cistig nici nu pierd daca fac sau nu recomandari asa ca prefer sa nu ma implic

- si cel mai important motiv e ca daca ceva nu o sa-ti convina la masina dupa ce ai cumparat-o (totusi sa nu uitam ca e masina 2nd fara garantie) o sa sa dai vina pe mine ca ti-am facut o recomandare proasta.

Pot sa-ti zic in schimb ca eu am mers intr-o sambata dimineatza in parcul auto de la Cluj si am luat toate seria 3 la rind pina m-am decis ce sa cumpar. Eram cu 2 prieteni care se stiau la bmw-uri si cu altul (Saplacan membru in clubu asta) pe telefon. Vreau doar sa mai precizez ca pina sa gasesc masina asta toti au zis "hai sa ne mai uitam si la altele" ca de, le-as fi luat pe toate ca toate erau faine. :)

Primul criteriu de cautare in tirg a fost sa fie BMW. :blink:

Al doilea criteriu a fost sa fie euro 4, ca mai bine dau 1500 in plus pe ea decit sa dau la stat 1000 in plus pe impozit. Vezi mfinante.ro.

Al tre-lea criteriu a fost sa aiba cel putin 150 cp. Masina "banala" cu 100 cp am si eu de servici.

 

Multa bafta la cautare si sa ne zici ce ai luat!

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa scoti numere rosii fara sa mergi inainte la RAR, deci fara sa ai deja carte de identitate facuta, mai trebuie? Spre exemplu la masinile aduse cu platforma care nu au numere de zoll.

286494[/snapback]

 

 

trebuie, dar tot copii... eu asa am facut... sunt unele chestii, care difera de la judet la altul.. e posibil ca in Timis sa fie de ajuns doar copii, iar in alt judet sa-ti ceara traducerile in original...

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

trebuie, dar tot copii...  eu asa am facut...  sunt unele chestii, care difera de la judet la altul..  e posibil ca in Timis sa fie de ajuns doar copii, iar in alt judet sa-ti ceara traducerile in original...

286536[/snapback]

 

 

E posibil sa difere de la judet la judet. Acum un an mi-am adus masina pe platforma si mi-au cerut traduceri cand am fost sa scot numere rosii. Nu mai tin minte daca si la inmatricularea definitiva mi-au mai cerut, dar tin minte ca le-am lasat in original la politie.

 

Tocmai am luat o masina din Germania si saptamana viitoare o inmatriculez la Valcea. Sunt curios daca sunt diferente mari de pret si proceduri fata de ce spunea colegul.

Link to comment
Share on other sites

Rar-u si la cluj e 260 ron, taxele la finainte.. sunt 52+1

286771[/snapback]

 

Eu calculasem ca inmatriculez masina cu 100 de euro, cel putin anii trecuti era mai mult decat suficient. Se pare ca s-au marit preturile cu mult.

 

Sper ca se mai poate face RCA pe jumatate de an ?

Link to comment
Share on other sites

Eu calculasem ca inmatriculez masina cu 100 de euro, cel putin anii trecuti era mai mult decat suficient. Se pare ca s-au marit preturile cu mult.

 

Sper ca se mai poate face RCA pe jumatate de an ?

286773[/snapback]

 

 

pai daca nu ma-nsel, sunt chiar putin mai mici taxele ca si anul trecut (exceptand faptul ca a crescut rca-ul)

 

1. RAR ul se face acuma fara constatare vamala, care era si aia 50 ron, deci 320(anu' trecut)-50(CV)=270(anu' asta)

2. traducerile, care nu mai trebuiesc efectuate in dublu exemplar (repet, in Timis)

 

in rest, taxele sunt neschimbate, o chitanta de 52 la primarie/finante, una la cec de 20-30 lei, nu mai stiu sigur, pt talon, si tablele propriuzise la politie...

 

aaa... apropos de nr de zoll.. in Timis trebuie sa prezinti la politie, o data cu dosarul de inmatriculare, si nr de import/zoll cu care ai adus masina. in cazul in care ai adus masina pe slep, trebuie sa dai o declaratie notariala pe propria raspundere in care declari acest lucru, inclusiv numerele de inmatriculare slep/auto care a tractat.

Link to comment
Share on other sites

Iata o scurta descriere a costurilor pe care le-am avut cu inmatriculrea noului meu motanel:

 

- RAR ........................................ - 270 ron (asta e primul pas dupa ce ai adus masina, include si ITP 2 ani)

- Deschidere dosar ....................... - 25 ron (de fapt sunt 2 dosare, 1 la finante 1 la politie)

- Taxa inmariculare ...................... - 53 ron (asta e pentru ca sa te ia in evidenta)

- RCA ........................................ - 200 ron (pe 6 luni)

- Taxa prima inmatriculare ........ - 3859 ron (320d 2004 euro 4 - 1092 euro calculati la 3.53 ron/1euro)

- Taxa talon ................................. - 30 ron

- Numere preferentiale ................. - 85 ron

- Vinieta ...................................... - 80 ron

................................................................

- TOTAL ................................... - 4602 ron (1374 euro)

Asta a fost si ordinea in care am platit. In 2 zile a fost gata totul, fara pile la RAR, finante sau politie.

Mai urmeza un casco dar sa cedem la ce societate.

285229[/snapback]

 

 

Noul tau motanel ? Ti-ai inmatriculat motanul sau bmw-ul ? Din cate shtiu eu E36 e motan ( pisik ) ... Ce ai tu E46 e papagal.... Deci cat te-a costat papagalul era ideea...

Link to comment
Share on other sites

cred ca o sa plec si eu in germania dupa masina

ma intereseaza niste preturi la cazare,conditii decente...50euro pe noapte e posibil?

daca iau masina de la un particular care sa zicem mi'o vinde cu 10000,mai am vreo treaba cu tva'ul?

care sunt pasii care trebuie facuti acolo?merg cu neamtul la el la primarie,o radiaza,facem contract de v-c,dupa care eu imi fac asigurare si iau nr de zoll?cam asa am inteles ca se face.CORECTATI'MA.

sunt interesat sa iau o masina cu numere de zoll pe 3 luni,deci sa platesc asigurarea pe 3 luni.este posibil peste tot in germania?sau difera de la oras la oras?stie cineva cat costa asigurarea pe 3 luni?cineva mi'a spus ca aplatit 330 euro ...

mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
cazare gasesti cam pe la vreo 60 de euro camera dubla cu mic dejun inclus pt 2 persoane, cu tva-ul nu ai nici o treaba nici de la particular nici de la dealer, eu cand am fost mi-a dat pe cineva sa mearga cu mine, am fost la politie, acolo rezolvi cu inmatricualrea si cu numerele, dureaza maxim o ora pana e gata toata treaba, faci contract, ii dai banii si poti sa pleci. Asigurarea pe 3 luni in principal poti sa o faci oriunde, difera preturile, asta oricum te duce neamtul unde e cel mai aproape de el si intrebi acolo cat costa si vezi pe cat iei, eu am platit pentru o luna 200 de euro pentru o luna asigurarea + numerele, bafta la cumparaturi :blink:
Link to comment
Share on other sites

nu pricep totusi cum de ai platit tu la curs de 3.53 ron taxa de inmatriculare...ca la 1 oct era 3.35 ron, si nu stiu daca asta este data exact dar stiu ca in toamna asta s-a actualizat vechea valoare a cursului de schimb pentru toata perioada de la introducerea taxei si pana in toamna asta, care era de 3.5334 ron.Deci clarifica-ne si noua..au actualizat cursul si pentru perioada noua, sau au lasat acelasi curs de la inceputul lui 2007?

p.s. am si eu de inmatriculat e46-le car e tot euro 4, dar parca as mai sta 2 luni sa vad cum e cu taxa de inmatriculare, ca daca o platesc acum ar fi stupid sa ma chinui dupa aceea inca 1 an sa-mi recuperez banii de la stat, ceea ce cred ca e putin probabil, si deci mai bine mai stau fara masina un pic.:blink:

p.s.1 pana la urma traducerea actelor mai e necesara? si daca da, ce act mai exact trebuie dus la tradus?

Link to comment
Share on other sites

nu pricep totusi cum de ai platit tu la curs de 3.53 ron taxa de inmatriculare...ca la 1 oct era 3.35 ron, si nu stiu daca asta este data exact dar stiu ca in toamna asta s-a actualizat vechea valoare a cursului de schimb pentru toata perioada de la introducerea taxei si pana in toamna asta, care era de 3.5334 ron.Deci clarifica-ne si noua..au actualizat cursul si pentru perioada noua, sau au lasat acelasi curs de la inceputul lui 2007?

p.s. am si eu de inmatriculat e46-le car e tot euro 4, dar parca as mai sta 2 luni sa vad cum e cu taxa de inmatriculare, ca daca o platesc acum ar fi stupid sa ma chinui dupa aceea inca 1 an sa-mi recuperez banii de la stat, ceea ce cred ca e putin probabil, si deci mai bine mai stau fara masina un pic.:blink:

p.s.1 pana la urma traducerea actelor mai e necesara? si daca da, ce act mai exact trebuie dus la tradus?

 

1. eu am facut inmatricularea in sep 07

2. cursul de anul asta din 1 oct se va aplica doar de la 1.01.2008 si e valabil tot anul, mai concret pe mfinante scrie asa :

*Valoarea in lei a taxei speciale pentru autoturisme/autovehicule,se determina prin transformarea sumei exprimate in euro

la cursul de schimb valutar comunicat de BNR pentru prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul precedent.

3. nu mai e necesara traducerea actelor

Link to comment
Share on other sites

merci mult pentru lamuriri, si in alta ordine de idei..baga-i-ar la puscarie cu taxa lor cu tot...

canalii jecmanitoare ce sunt ei finantzistii lu peste astia..:)

p.s. mai rau e ca m-am angajat de curand la inspectie fiscala in ministerul cel injurat de toti....poate dau in vreo zi nas in nas cu vreun initiator al cretinei taxe ..nu stiu daca o sa ma abtin sa-i zic vreo cateva din partea mea si a voastra.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Eu as vrea sa cumpar o masinutza care e deja ajuns in tara, la niste "baietzi" care se ocupa cu de astea.

 

Ce acte trebuie sa-mi dea ca sa pot face toata treaba la RAR si cu numerele mai apoi.

 

Eu vreau sa iau masina, dar mai dureaza vreo 2 luni pina adun banii de prima inmatriculare si o tin asa... (poate se scoate si taxa... :blink: )

-----------------

 

Nu as vrea sa ma trezesc dupa doua luni ca-mi lipseste talonu mic, sau cine stie ce alta hartoaga si sa nu o pot inmatricula.

 

Mai pe scurt o data cu cheile de hartoage trebuie sa-mi inmaneze, si cum stiu eu ca-s legale toate:

1. Contractul de V-C

 

2. Briefu - Cartea masinii, in care scrie norma de poluare, etc..

 

3. Talonul mic? (cei asta, asigurare?)

 

4. Ce altceva?

Link to comment
Share on other sites

Cine poate sa-mi spuna costul actual de inmatriculare a unui BMW 525d din 12/2002,acum cu numere de Italia,si va rog sa-mi spuneti si pretul unei asigurari pentru 525d cu si fara casco;tin sa mentionez ca ar fi prima asigurare pentru Romania,am 39 ani si permis de conducere de 16 ani.Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
Link to comment
Share on other sites

Cine poate sa-mi spuna costul actual de inmatriculare a unui BMW 525d din 12/2002,acum cu numere de Italia,si va rog sa-mi spuneti si pretul unei asigurari pentru 525d cu si fara casco;tin sa mentionez ca ar fi prima asigurare pentru Romania,am 39 ani si permis de conducere de 16 ani.Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

3200 euro taxa,800 lei asigurare obligatorie ,1200-1400 euro pe an casco, 486lei pe an impozit

Link to comment
Share on other sites

Cine poate sa-mi spuna costul actual de inmatriculare a unui BMW 525d din 12/2002,acum cu numere de Italia,si va rog sa-mi spuneti si pretul unei asigurari pentru 525d cu si fara casco;tin sa mentionez ca ar fi prima asigurare pentru Romania,am 39 ani si permis de conducere de 16 ani.Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

3200 euro taxa,800 lei asigurare obligatorie ,1200-1400 euro pe an casco, 486lei pe an impozit

cu o mica corectie..momentan taxa pentru aceasta masina este 3000 euro.si atat va costa daca o inmatriculezi in Romania pana la 1 iulie 2008 de la acea data va fi 3200 euro.nu e cine stie ce diferenta, da ma gandeam ca vrei sa stii cat e acum si cat va fi atunci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.