Jump to content

Difuzoare 16 cm


Recommended Posts

Fiind destul de nemultumit overall de sistemul audio stock de pe masina (non-HK), am inceput sa studiez un pic ce anume ma nemultumeste.

 

Am ajuns la concluzia ca problema principala este bass-ul la volum mic. Bine, tot sistemul este departe de notiunea de SQ, incepand de la HU, dar nu vreau sa fac, cel putin momentan, o investitie serioasa. Asa ca, mi-am pus problema daca s-ar putea monta difuzoare de mid-bass mai mari, de 16-16.5 cm, in locul celor de 13 (daca nu gresesc). Daca se poate, exista kit-uri de montaj speciale?

 

Merci.

 

Later edit: Masina este un 320d MY2004, E46

Edited by alexrosiu
Link to comment
Share on other sites

Ai desfacut sa vezi ce marime au diff-urile ? Si eu tot asa stiam ,ca sunt de 13 cm , bine ca nu luasem inainte sa ma uit , sunt de 16-16.5 cm si pe fata si pe spate, cel putin la modelul meu . Bass nu prea ai cum sa obtii pt. ca cele de pe fata practic nu au incinta, nu au cum sa sune , sunt izolate intre usa si tapiterie, si eu caut niste diff-uri care sa sune bine in incinta mica, sa dea tot sunetul din ele fara a necesita si rezonanta din incinta.
Link to comment
Share on other sites

Da, trebuie data jos fata interioara a usii, e simplu de tot , vreo 2 surubele sub trim si vreo 2-3 la maner , restul cleme.

Sincer , la dacie , acum vreo 5 ani am intrat in magazin , i-am lasat vreo 5 mil garantie la vanzatoare mi-a dat vreo 5-6 modele, le-am probat pe toate si am ales ceea ce se potrivea mai bine .Ca si diametru poti sa pui si acelasi , doar ca marca nu trebuie. ( Asta pentru ca cele din spate au ca si incinta intreg portbagajul , iar cele din fata nimic, nu au cum sa sune bine ambele daca sunt identice , sau suna bine cele din spate sau cele din fata.) Si eu sunt in faza asta insa m-a cam dat peste cap defectarea HU-lui (aveam Kenwood mp3 , se auzea bine). Am sa-mi iau pentru inceput un nou mp3 si apoi mai vedem cu boxele.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
nu prea ai cum sa montezi difuri bune de 16 pt k de obicei acestea au o adancime mult mai mare decat cele stock si se lovesc de tabla usii

289202[/snapback]

 

te contrazic, pentru ca, daca e cum am citit pe net, in usile din fata incap difuzoare cu adancime maxima in jurul valorii de 2.5" si sunt sigur ca exista difuzoare bunicele de 16-16.5 cu adancime mai mica de 2.5" (poti verifica la DLS de exemplu).

 

Eu inca mai astept sa desfaca cineva fata de usa, sa masoare si sa puna poze ca sa stiu sigur ce difuzoare pot sa pun acolo.

Link to comment
Share on other sites

iti spun eu adancimea 6 cm.Iar ca informatie am avut niste dls de 13 care nu au incaput la adancime.Acum si eu cred k exista unele care intra dar sunt performante oare?

 

LE:difurile erau DLS reference R5A

289278[/snapback]

 

Dupa cum spune producatorul, adancimea de montare pentru R5A are 60mm dar pentru RS6/6A adancimea de montaj este de 53 mm deci, daca cauti suficient sau te hotarasti greu (cum sunt eu cand nu am informatii suficiente) mai gasesti si difuzoare cu adancime de instalare mica.

Link to comment
Share on other sites

eu iti spun sa faci o proba simpla: schimba HU si lasa boxele masinii sa vezi ce uimit o sa fii de diferenta :blink: deci problema nu e neaparat de la boxe..

289423[/snapback]

Corect! suna mai bine cu hu schimbat dar tot nu e ceea ce trebuie...oricum hu e primul lucru care trebuie schimbat daca vreti sa sune bine sistemul.

Edited by DRE
Link to comment
Share on other sites

Si eu tot asa stiam ,ca sunt de 13 cm , bine ca nu luasem inainte sa ma uit , sunt de 16-16.5 cm si pe fata si pe spate, cel putin la modelul meu . Bass nu prea ai cum sa obtii pt. ca cele de pe fata practic nu au incinta, nu au cum sa sune , sunt izolate intre usa si tapiterie, si eu caut niste diff-uri care sa sune bine in incinta mica, sa dea tot sunetul din ele fara a necesita si rezonanta din incinta.

285632[/snapback]

Corect! am fost ieri seara si am desfacut fata de usa sa vad ce boxe sa imi comand si sunt de 16,5 si pe fata, iar adancimea e de 6,5, deci sunt destule modele de boxe care sa incapa acolo.

Link to comment
Share on other sites

daca semnalul e varza degeaba e boxa buna..

plus de asta nu poti sa-i faci incinta recomandata pt ca spatiul e f mic si inchis.. am mai pus eu o poza cu o fata de usa de E46 desfacuta pe un topic mai vechi.. sa vezi exact cum e..

293179[/snapback]

 

exact asta e problema la e46 , pe fata diffurile nu au incinta, trebuie gasite acele difuzoare care sa sune bine in incinta acea mica.(ca nu ne apucam sa taiem usile....).Am gbl si pe fata si pe spate si un sub pionner , super incantat in afara faptului ca nu se simte prezenta celor din fata.Recent s-a stricat si Hu-ul.Nu stiu ce sa aleg , un mp3 bun (undeva la vreo 1000ron), un dvd player 1din (undeva la 1700ron) sau un dvd 2din(pe la vreo 2000-2500ron).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.