Jump to content

oglinzi heliomate..ajutor


kkkristi

Recommended Posts

Cum se desface capacul din spate de la oglinda :blink: ? e39 2001 oglinzile au functie de rabatare... ca sa stiti si ce model de oglinda am...

292366[/snapback]

De ce vrei sa scoti capacul din spate ?

Oglinda se da jos prin fata. Are o mica piesa in partea inferioara pe care o misti cu o surubelnita subtire introdusa intre oglinda si rama oglinzii. Deplasezi piesa si se elibereaza oglinda.

Link to comment
Share on other sites

am desfacut capacul din spatele oglinzii interioare....am dat de modulul care face legatura cu oglinda din care ies trei fire..unu maro din slotul 10, exact ca in schema, unul albastru/alb care iese din slotul 1 si inca unu verde/galben care iese din slotul 3...... am desfacut si m-am uitat la pini..exista pinul 4 si 5 dar cred ca trebuie sa trag eu fire de acolo..... habar nu am..ma asteptam sa fie mai simplu....daca are cineva ideei le astept cu cea mai mare placere Edited by kkkristi
Link to comment
Share on other sites

pt paul.....daca m-ai ajutat cu schema de la oglinzi chrom , poate mai faci un efort si imi poti da si schema de la cele fara chrom..... adica cum am eu..oglinda interioara care se inchide la lumina puternica si oglinzi exterioare normale, poate reusesc sa inteleg si sa ii dau de cao, multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa duci tu cele 2 fire de la pinii 4 si 5 pana la contactele oglinzii.

Va fi ceva de munca probabil, ca va trebui sa le ascunzi prin capitonaj, dupa aceea sa le duci spre conectorul ce face legatura cu usa si dupa aceea la oglinzi.

Link to comment
Share on other sites

deci conectez eu fire la pinul 4 si 5 si le duc apoi la oglinzi ?Sper sa fie doar atat. Maine fac proba cu firele pe afara...sa nu ma chinui aiurea daca nu merge asa.Merci frumos si va tin la curent cu lucrarea.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Din cauza vârstei mĂŁ deranjeazĂŁ tare la ochi lumina provenitĂŁ de la mașina din spate, mai ales noaptea.

Sunt ĂŽn cĂŁutare de o soluție pentru a ĂŽnlocui oglinda cu rabatare manualĂŁ cu una electro-cromaticĂŁ. Acum, ce ĂŽntrebare am eu: La fosta mașinĂŁ, o Vectra, am gĂŁsit pre-cablate multe dispozitive (oglinzile ext., geamurile electrice, senzori, etc.) La E39 existĂŁ posibilitatea de a fi deja trase deja cablurile pt. oglinda retrovizoare sau cei de la BMW au montat strict cablajul funcție de dotarea respectivei mașini?

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.