Jump to content

ABS / DSC probleme


Spy525dA

Recommended Posts

La un BMW e39 525d 2002 am urmatoarele DSC, ABS si (!) galben aprins pe bord permanent .. am curatat conectorul care intra in modulul de ABS si era ceva apa in partea stanga la 4-6 pini.

La diagnoza cu BMW Carsoft .. codurile de eroare sunt :

14 Valve relay fault

15 ABS Back-delivery pump fault

 

Unde pot gasi releele de ABS / DSC ? Am cautat sub filtrul de polen pe partea pasagerului in cutia cu ECU dar nu am gasit nici un releu pe care sa scrie ABS , iar in torpedou sau in portbagaj nici atat.

 

Modul ABS / DSC - Bosch ABS 5 , BMW part no: 6 758 971, hw no:55, sw no:3.18, production date: 6/2001

Link to comment
Share on other sites

cate relee are ABS / DSC si unde se gasesc?

 

este posibil sa se schimbe doar releul defect chiar daca se afla in unitatea ABS / DSC? (imi recomanda cineva un service care face asta - probabil o unitate bosch service?)

Edited by Spy525dA
Link to comment
Share on other sites

cate relee are ABS / DSC si unde se gasesc?

 

este posibil sa se schimbe doar releul defect chiar daca se afla in unitatea ABS / DSC?  (imi recomanda cineva un service care face asta - probabil o unitate bosch service?)

296601[/snapback]

exista un kit de reparatie care costa 22 milioane

Piesa cu totul 55 mil

La dezmembrari 10 mil

Am avut si eu problema asta!

Link to comment
Share on other sites

exista un kit de reparatie care costa 22 milioane

Piesa cu totul 55 mil

La dezmembrari 10 mil

Am avut si eu problema asta!

296731[/snapback]

 

deci tu zici ca trebuie schimbat tot modulul de ABS/DSC/ASC , ai avut aceleasi coduri de eroare ca la mine? ai incercat sa il duci la un service bosch sa ii dea de cap? (Ai DSC pe masina?)

Link to comment
Share on other sites

La un BMW e39 525d 2002 am urmatoarele DSC, ABS si (!) galben aprins pe bord permanent .. am curatat conectorul care intra in modulul de ABS si era ceva apa in partea stanga la 4-6 pini.

La diagnoza cu BMW Carsoft .. codurile de eroare sunt :

14 Valve relay fault

15 ABS Back-delivery pump fault

 

Unde pot gasi releele de ABS / DSC ? Am cautat sub filtrul de polen pe partea pasagerului in cutia cu ECU dar nu am gasit nici un releu pe care sa scrie ABS , iar in torpedou sau in portbagaj nici atat.

 

Modul ABS / DSC -  Bosch ABS 5 , BMW part no: 6 758 971, hw no:55, sw no:3.18, production date: 6/2001

296523[/snapback]

 

 

am avut si eu o problema cu calculatorul de abs

la mine cind mergea cind nu mergea

am schimbat calculatorul cu totul, da nu mai stiu cit a fost (cred ca in jur de 800 euro)

l-am luat de la bosch (proton auto)

Link to comment
Share on other sites

Ieri am curatat bine conectorul de la DSC module cat si contactele.

Azi dupa ce am mers cu masina cativa km .. becurile DSC/ ABS si sist fr s-au stins iar sistemul functioneaza bine.

296908[/snapback]

Fericitule!! :)

Eu am cumparat unitatea!

De la second, ca daca o cumparam nouaa... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca de la spalatul motorului a aparut problema ? In principiu sunt niste garnituri care proteajeaza contactele.

297237[/snapback]

 

imediat dupa spalatul motorului a aparut pb.. si am desfacut mufa mai tarziu si am gasit apa in ea.. deci se pare ca mufele nu sunt chiar asa waterproof cum ar trebui cel putin cea de la ABS/DSC

Link to comment
Share on other sites

invatatura de minte: NU SPALATI MOTORUL NICIODATA SAU DACA TREBUIE SA O FACETI SCOATETI BORNELE DE LA BATERIE SI IZOLATI TOATE MUFELE EXPUSE DE PE LANGA MOTOR!!!

APOI SUFLATI CU AER COMPRIMAT TOT SI LASATI LA SOARE PANA SE USUCA BINE DE TOT!!!

BAFTA

297223[/snapback]

Eu nu am spalat motorul!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.