Jump to content

Soferii bmw: agresivi si ignoranti


B.M.W.

Care sa fie cauza?  

40 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

[

Imi dau seama ce bolnav am ajuns sa fiu atunci cand intru in pasaj si merg cu 60 in paralel cu un camion si in spatele meu e vreunu cu o masina ciumeaga, dandu-mi flashuri, sa-i fac loc sa o taie el cu 180.

 

De obicei franez. Brusc :blink:

297517[/snapback]

 

Ei, uite, neamtul s-ar fi dat la o parte. Poate cel din spate chiar are o urgenta, chiar daca are masina mai ciumeaga. Si daca nu are urgenta si te dai la o parte, nu pierzi nimic.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

acuma am venit de prin centru (ora 1 noaptea) ca am taiat bucurestiul pt o treaba. ca de obicei la ora asta 30-40% din "participantii la trafic" sunt cu bmw-u. am fost surprins sa vad cate seria 3 la ora asta au 2 tevi drepte la esapament :blink:.. si inca o precizare. imediat ce unu din ei vede angel eyes in oglinda retrovizoare calca pedala la fund si se duce de nebun singur pe sosea :).. f multe exemple, poate ca nici nu ar trebui sa mai amintesc, la noi marca asta e nationala printre "smecheri". majoritatea nu cred ca stau pe forumuri :)
Link to comment
Share on other sites

Pe unde am circulat eu prin europa nu se respecta decit foarte rar limita de viteza si asta acolo unde e radar. Ce-i drept, nu se exagereaza. Daca e limitare la 100, nu merge nimeni cu 200, insa nici cu 110. Si nu se intimpla accidente. Cel putin nu ca la noi. Insa "dincolo" toti semnalizeaza regulamentar intentia de a face o manevra, nimeni nu opreste si nu parcheaza pe unde apuca, toti respecta celelalte reguli de circulatie. Accidentele s-ar reduce semnificativ daca pe sosele ar circula numai autovehicole, daca soferii si chiar ceilalti participanti la trafic (ma refer la carute, biciclisti) ar cunoaste macar o parte dintre semnele de circulatie, ar cunoaste si ar respecta semnificatia marcajelor, acolo unde sint, daca s-ar semaforiza intersectiile si toate trecerile de pietoni.

Sa se mareasca amenzile pentru depasirea vitezei?Nu cred ca e o solutie. Incearca sa faci de trei ori pe saptamina bucuresti - suceava si retur cu viteza legala.

297486[/snapback]

me too!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Asta nu prea o inteleg...De ce?

297051[/snapback]

Atunci cand ma grabesc!

Spre exemplu, cand a facut un coleg accident si nu exista salvare disponibila in zona! Atunci am mers de la Alexandria pana la BUC numai pe mijlocul soselei!

Edited by alien4u
Link to comment
Share on other sites

[

Imi dau seama ce bolnav am ajuns sa fiu atunci cand intru in pasaj si merg cu 60 in paralel cu un camion si in spatele meu e vreunu cu o masina ciumeaga, dandu-mi flashuri, sa-i fac loc sa o taie el cu 180.

 

De obicei franez. Brusc :blink:

297517[/snapback]

 

Ei, uite, neamtul s-ar fi dat la o parte. Poate cel din spate chiar are o urgenta, chiar daca are masina mai ciumeaga. Si daca nu are urgenta si te dai la o parte, nu pierzi nimic.

297526[/snapback]

 

E o mare porcarie. Scuza-ma!

Eu daca mi-ai face una ca asta te-as scoate afara de pe sosea!

Sincer!

Nu se face asha ceva. Omul poate se grabeste... mai stii?

E totala lipsa de respect si stupizenie pe deasupra!

Daca intra in tine, tu ar cam trebui sa demonstrezi ca ai avut ceva in fatza... altfel e CULPA COMUNA!

 

Daca ai chef, poti sa accelerezi .. si sa il lasi in urma, daca te tine.. dar asta inseamna sa mergi si tu cu o viteza mare ca si el!

Adica, mai sunt unii care accelereaza ca disperatii cand te vad ca vii in spate, si dupa 1 km.. reduc la 120.. sau mai putin!

Edited by alien4u
Link to comment
Share on other sites

N-are nicio legatura cu viteza, am mai spus-o si intr-un alt topic. Solutia este simpla, din taxele pe care le platim, macar o mica parte sa se regaseasca in dezvoltarea infrastructurii si modernizarea celei ce se afla in conditii acceptabile.

 

 

Statistica accidentelor din ultimele 24h: http://www.politiaromana.ro/DPR/accidente.htm

Link to comment
Share on other sites

@c0sta

"insa in rarele momente de agresivitate am senzatia ca sunt agresiv "cu cap""

 

:blink:

 

Cand esti "agresiv", freci pe cineva la ridiche. Nu poti sa fii agresiv singur, de capul tau, intr-o bula fermecata. Nu poti fi agresiv dar ok, cu cap. Cand esti agresiv, esti clar fara cap. Pentru ca daca erai cu cap, te calmai si incercai sa te dezagresivesti ... na, ca am inventat un cuvant.

Esti agresiv CU sau FATA de CINEVA. Si pariez ca de cele mai multe ori acel cineva si-o fura mai mult sau mai putin gratuit.

 

De ce sa fiu eu nevoit sa suport agresivitatea (ca sa nu mai zic aerele sau marlania) cuiva? Sa ma umple si pe mine de nervi si sa ma zburleasca asa cum e el? Nu face sens.

 

Imi dau seama ce bolnav am ajuns sa fiu atunci cand intru in pasaj si merg cu 60 in paralel cu un camion si in spatele meu e vreunu cu o masina ciumeaga, dandu-mi flashuri, sa-i fac loc sa o taie el cu 180.

De obicei franez. Brusc :)

297517[/snapback]

 

cand m-am referit la agresivitate "cu cap" m-am referit la agresivitate calculata. eu inteleg prin agresivitate la volan, un om + o masina care nu merg doar cu limita maxima de viteza pe drumul respectiv, care nu stau doar pe o banda pana ajung la destinatie, care sunt capabili sa se "strecoare" prin trafic cand este cazul (vb de romanica si mai ales de Bucuresti) . aceste lucruri pe care eu le vad ca "agresivitate la volan" (si sincer nu vad ce altceva ar fi agresivitatea la volan) mi se par niste actiuni care NU au nici o legatura cu marlania sau aerele si in nici un caz aceste lucruri NU se fac la nervi.agresivitate la volan necesita calm si relaxare. in acelasi timp sunt niste actiuni care necesita o destul de mare experienta la volan, un talent nativ de a invarti covrigul, precum si destul de multa judecata. si nu sunt agresiv fata de cineva sau cu cineva. sunt agresiv IN trafic. nu imi manifest agresivitatea asupra vreunei masini in particular sau a unui sofer in particular. privesc ceilalti participanti la trafic (asta in cazurile in care ma grabesc si deci implicit TREBUIE sa fiu agresiv ca sa ajung la destinatie) ca pe niste rezultante ale unor forte (sa nu intram in detalii care tin de fizica).

 

sincer nu vad de ce eu, care schimb banda semnalizand, care accelerez mai tare decat cei din jurul meu -evident vorbesc de acele situatii in care sunt agresiv- te-as putea enerva sau irita. de ce te enerveaza unul care reuseste sa se strecoare prin trafic fara sa incomodeze pe cineva, fara sa oblige pe ceilalti participanti la trafic sa isi modifice modul in care conduc ? te irita ca acel om poate si tu nu? sau care e ideea ca nu o prind...

 

si DA ai ajuns sa fi bolnav atata vreme cat refuzi sa te dai din fata unui om care sa grabeste - din varii motive. probabil ca tu esti genul de frustrat care in momentul in care vede ca cineva vrea sa il depaseasca face tot ce ii sta in putiinta sa nu il lase. tipul clasic de sofer de Logan DCI. ce treaba ai tu cu omul atata vreme cat nu te incomodeza cu adevarat? piticii tai iti dau impresia ca ceea ce face are vreo legatura cu tine. de fapt un om care se grabeste nici nu te baga in seama. pt ca el incearca sa treaca mai repede de tine. eu ma dau din fata unuia cu dacia 1310 daca el are in acel moment chef sa mearga mai repede decat mine. care este problema? eu sunt genul de om care atunci cand depaseste o masina sau o coloana, sta in depasire cu semnalul pus ca sa il ajute pe cel din spate sa depaseasca si el. ceea ce fac eu se numeste respect fata de ceilalti participanti la trafic. respect pe care cei din afara il au. ceea ce faci tu se numeste nesimtire si basini( ma scuzi da cuvanul aere e prea band pt ce faci). si ai numai 28 de ani. cum de gandesti asa? sincer, daca intalnesc unul ca tine in trafic, si eu ma grabesc, si el face kkturi de genul frana aiurea sau mers in paralel, ma dau jos si ii sparg fatza. de ce? simplu, pt ca eu pot sa i-o sparg. pe cand o femeie, sau un batran sau unul mai slab de inger care ar vrea sa il depaseasca poate sa pateasca ceva ca un "neinteles" ca tine pune frana brusca ca sa demonstreze ca prin acel loc se merge numai cum vrea el.

 

sper sa nu ne intalnim vreodata in trafic. sincer.

 

L.E. un sfat sincer. mergi si in afara si condu. ai situatia materiala care sa ti-o permita. ca sa inveti ce inseamna sa conduci. si sa inveti sa respecti pe ceilalti din trafic. si sa nu mai faci kkturi de genul celor care afirmi ca le faci.

 

L.L.E. probabil ca nervii tai se leaga de soferii care depasesc ca dobitocii. aia de se baga in depasire aiurea si te forteaza sa franezi sa ii faci loc ca sa nu moara dobitocu. aia NU sunt soferi AGRESIVI. aia sunt DOBITOCI. si aia NU SUNT soferi. nu fa confuzie intre cele 2 categorii

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

hei, multi conducem un bmw p-aici.

e tabu subiectul cu soferii de bmw. n-am stat sa citesc decat cateva fraze, pentru ca nu mai este nimic de spus in aceasta directie. pe voi ce v-a apucat?

nu suntem unii contra altii, suntem unii contra toti, deci trebuie sa fim cat mai multi de aceeasi parte a baricadei alb-albastre....lasati la o parte fibrele ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

@c0sta

Nu ma dezamagesti :blink: Chestii ca "sparg fata", "basini", n-am mai auzit de mult. De prin liceu. Esti foarte tare :)

 

Sa revin la un lucru care tie iti scapa, dar nu-ti face griji ca nu esti singurul: "de ce te enerveaza unul care reuseste sa se strecoare prin trafic fara sa incomodeze pe cineva".

Prin ceea ce faci "reusind" sa te strecori, ii insulti pe ceilalti participanti la trafic care au bun simt. Nici pe departe ca ei nu ar reusi sa incalece linia de tramvai sau nu ar putea forta galbenul sau cine stie ce vitejii mai faci tu. Pur si simplu oamenii aleg sa stea in coloana pentru ca asa e normal si civilizat.

Iar de cate ori trece un ninja d-asta ca tine si depaseste coloana sau face vreo smecherie se cheama ca ii tratezi ca pe niste dobotoci pe aia care stau cuminti. Lasa prostii sa fie ok, ca eu sunt smecher si ma "descurc". Felicitari.

Pe de alta parte sunt sigur ca nu esti decat un sofer mediocru, dar asta e doar parerea mea.

 

In ceea ce priveste frana cand se lipeset careva de fundul meu. Stiu ca nu-i normal, dar nu o sa ma sui pe camion sau sa accelerez pana la 120 ca sa-i fac loc grabitului. Merg normal si cand pot, il las. Daca el alege sa se lipeasca de mine si sa ma sece, asta nu ma poate decat enerva si de acolo raspunsul meu cionabesc :)

Link to comment
Share on other sites

omu (@aphedrone) NU se referea strict la soferii de beamere... vorbea in general. vorbea in general de soferii agresivi din trafic, precum modul in care intelege el aceasta agresivitate, precum si modul in care reactioneaza la ceea ce intelege el.

so @verssatule ... citeste tot inainte sa faci afirmatii.

 

si nu sunt fibre intre noi.

Link to comment
Share on other sites

@c0sta

Nu ma dezamagesti :blink: Chestii ca "sparg fata", "basini", n-am mai auzit de mult. De prin liceu. Esti foarte tare :)

 

Sa revin la un lucru care tie iti scapa, dar nu-ti face griji ca nu esti singurul: "de ce te enerveaza unul care reuseste sa se strecoare prin trafic fara sa incomodeze pe cineva".

Prin ceea ce faci "reusind" sa te strecori, ii insulti pe ceilalti participanti la trafic care au bun simt. Nici pe departe ca ei nu ar reusi sa incalece linia de tramvai sau nu ar putea forta galbenul sau cine stie ce vitejii mai faci tu. Pur si simplu oamenii aleg sa stea in coloana pentru ca asa e normal si civilizat.

Iar de cate ori trece un ninja d-asta ca tine si depaseste coloana sau face vreo smecherie se cheama ca ii tratezi ca pe niste dobotoci pe aia care stau cuminti. Lasa prostii sa fie ok, ca eu sunt smecher si ma "descurc". Felicitari.

Pe de alta parte sunt sigur ca nu esti decat un sofer mediocru, dar asta e doar parerea mea.

 

In ceea ce priveste frana cand se lipeset careva de fundul meu. Stiu ca nu-i normal, dar nu o sa ma sui pe camion sau sa accelerez pana la 120 ca sa-i fac loc grabitului. Merg normal si cand pot, il las. Daca el alege sa se lipeasca de mine si sa ma sece, asta nu ma poate decat enerva si de acolo raspunsul meu cionabesc :)

297635[/snapback]

 

normal ca te dezamagesc...

iar legat de pustismele afirmate de mine... pai daca alta solutie nu exista, revenim la modul ancestral de a rezolva problemele... asta e romanica din pacate.

 

eu NU fac nici una din actiunile descrise de tine. nici nu depasesc coloana pe linia de tramvai, nici nu fortez galbenul. nici ninja nu sunt. repet agresivitatea la volan (cea pura) nu are nici o legatura cu prostia sau insolenta sau nesimtirea. insa are f mare legatura cu experienta si CALMUL. ai vazut vreodata cum conduce un sofer de raliu sau de curse (stiu ca exagerez dar vreau sa evidentiez) NU ESTE NICIODATA nervos. este extrem de CALM. insa AGRESIV.

 

si eu nu sunt smecher. si nici necivilizat. insa cand e ceva urgent, este urgent. iti dau un singur exemplu : GERMANIA. una dintre cele mai civilizate tari dpdv al soferilor (daca nu CEA MAI civilizata). mergi pe o banda. mergi cu viteza pe care o vrei. ce face cel din fata ta daca merge mai incet?... se da instant din fata ta. atat de repede incat eu, cel putin, m-am speriat. sa vezi cum e sa ai peste 150 si sa se dea unul instant din fata ta. pt ca el NU se grabeste. si TU te grabesti. si el TE respecta. asta nu intelegi.

 

repet. incurci categoriile. soferii idioti si dobitoci cu soferii agresivi. este o diferenta extrem de mare. chiar nu o vezi?

 

si te rog inainte sa afirmi ceva legat de modul meu de a conduce, intreaba. afla mai intai ce si cum fac inainte sa tragi o concluzie. eu am expus acele afirmatii legate de tine in concordanta cu modul in care tu singur ai afirmat ca reactionezi.

Link to comment
Share on other sites

@c0sta

A fost reconfortanta discutia. Imi cer scuze daca te-am atacat cu ceva, a fost doar de dragul distractiei. Eu nu sunt un sofer bun asa ca tine, recunosc, in ciuda faptului ca am condus pe vreo 3 continente (nu tari). Mai am de invatat.

 

Un singur lucru vreau doar sa-l fac clar. Cand am dat exemplul ala idiot cu pasajul si ca franez am vrut sa spun ca NU AM UNDE SA MA DAU si boul din spatele meu ma sicaneaza, lipindu-se de mine cu incapatanare. Voi ati inteles ca am 7 benzi la dispozitie si n-am chef sa ma dau. NU despre asta era vorba.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt fibre, dar sunt fetze "sparte" :blink:) m-ai omorat cu expresia asta. Ce bataie mi-ai da la fund daca m-ai prinde, sa ma inveti minte :) Mai ceva ca tata.

297637[/snapback]

 

pai hai ne inchipuim o situatie fictiva. eu ma grabesc. din pacate parintii mei nu stau prea bine cu sanatatea. si din cand in cand am urgente legate de ei. trebuie sa ajung acasa instant - nu are sens sa detailez.

sunt intr-un pasaj. unu ca tine nu ma lasa sa il depasesc. ca el se crede calm si ma crede pe mine dobitoc. si mai si franeaza. si il busesc. ce o sa fac? o sa ii zic "bravo mestere ca m-ai calmat?" cand eu trebuie sa fiu langa tata in acel moment? si nu mai pot fi din cauza ca un autotcunoscator ca tine vrea sa fie zmeu si sa nu ma lase sa il depasesc?

normal ca itzi "sparg fatza".

 

repet: sper sa nu ne intalnim vreodata in trafic. eu sa ma grabesc si tu sa imi faci un kkt de genul celor pe care singur afirmi ca le faci. si atunci o sa intelegi cum sta faza cu spartul... oricum iti doresc sa nu aflii. sincer

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

@c0sta

A fost reconfortanta discutia. Imi cer scuze daca te-am atacat cu ceva, a fost doar de dragul distractiei. Eu nu sunt un sofer bun asa ca tine, recunosc, in ciuda faptului ca am condus pe vreo 3 continente (nu tari). Mai am de invatat.

 

Un singur lucru vreau doar sa-l fac clar. Cand am dat exemplul ala idiot cu pasajul si ca franez am vrut sa spun ca NU AM UNDE SA MA DAU si boul din spatele meu ma sicaneaza, lipindu-se de mine cu incapatanare. Voi ati inteles ca am 7 benzi la dispozitie si n-am chef sa ma dau. NU despre asta era vorba.

297646[/snapback]

 

o fi fost pt tine. pt ca probabil tu nu ai avut (din fericire) urgente de a ajunge intr-un loc si unii pur si simplu nu au vrut sa te lase sa ajungi. nu am afirmat ca sunt un sofer bun. sau mai bun ca tine. sunt un simplu sofer. iar ca sa nu fi categorisit aiurea pe viitor, ai grija la exprimare. din ce ai spus tu asta s-a inteles. iar de invatat clar mai ai. ca si mine de altfel. toti avem de invatat. si mult chiar.

este normal sa te irite un dobitoc care VEDE ca nu ai unde sa te dai, insa el da flashuri. clar acest aspect.

insa se pare ca am escaladat aiurea niste situatii bazate pe o exprimare aiurea a ta.

 

L.E. si nr de km condusi, precum si continentele pe care ai condus nu te fac neaparat un sofer bun. nu nr de km sau tarile in care ai condus te fac sa fi mai bun. ci modul in care ai inteles sa conduci.

da whatever. hai ca o dam in balarii deja

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

hei, multi conducem un bmw p-aici.

e tabu subiectul cu soferii de bmw. n-am stat sa citesc decat cateva fraze, pentru ca nu mai este nimic de spus in aceasta directie. pe voi ce v-a apucat?

nu suntem unii contra altii, suntem unii contra toti, deci trebuie sa fim cat mai multi de aceeasi parte a baricadei alb-albastre....lasati la o parte fibrele !  :blink:

297634[/snapback]

 

am inteles, ma reprofilez.

desi Nu e chiar indicat sa citesc......................afirmatiile nu l-am facut eu, ci voi.  :)

297652[/snapback]

 

uite afirmatiile mataluta. purtam o discutie in contradictoriu pe cu totul alt subiect...

 

 

:) "si atunci o sa intelegi cum sta faza cu spartul... oricum iti doresc sa nu aflii. sincer".

Ani de liceu, cu emotii la romana, ani de liceu, cand la mate dai de greu  :)

297651[/snapback]

 

ori ai un umor pe care eu nu il inteleg, ori esti extrem de imatur...

Link to comment
Share on other sites

OFF

Mie in general nu mi-e frica in trafic. Pentru ca eu am copilarit in Rahova si am fratii mei acolo tuciurii, romanesh. Si daca cineva se da la mine, ii chem pe baietii care vine cu sabii si topoare.

 

Plus ca tata lucreaza in MI si e tare puternic. Fratii mei impreuna cu tatal meu ma vor proteja impotriva cuiva care ar vrea sa-mi faca vreun rau, depilda sa-mi sparga fata. Ei ie mereu acolo pentru mine.

 

ON

Cu totii stim ca taximetristii sunt printre cei mai nesimtiti (nu e cazul sa ne ascundem si sa folosim cuvantul "agresiv"). Cunosc si eu vreo doua specimene si cand i-am intrebat de ce sunt asa nesimtiti, mi-au raspuns foarte simplu: "frate, macati-as, io fac asta ca sa traiesc. daca nu ajung la timp, n-am ce sa pun copiilor pe masa seara."

E stupid? La prima vedere, da. Si la a doua probabil. Dar la mine a tinut explicatia: am inceput sa fiu mai ingaduitor cu taximetristii si sa nu ma mai sec atata cand se baga aiurea. Asa sunt eu, mai sentimental.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.