Jump to content

Masina cu numere de Germania


raoul_525tds

Recommended Posts

Salut people! Am si eu o intrebare pentru voi. Un amic si-a luat un E34 din 91, 524td cu numere de Germania. Are contract de vanzare-cumparare cu individul de la care a luat-o, are cartea verde cu valabilitate pana in 07/06 (e o foaie verde unde e trecuta masina si numele neamtului de pe talon) si talonul masinii la fel pe numele neamtului. Masina nu a fost radiata in Germania, are inca cele 2 autocolante cu sigla galbena pe numere. Mai are nevoie de ceva ca sa circule perfect legal pana cand ii expira cartea verde? Sau daca il opreste politia care este cea mai veridica poveste? :blink: Masina nu e furata, dar apropo unde poate fi totusi verificata chestia asta? Multumesc anticipat pentru ajutor! Raoul
Link to comment
Share on other sites

Ii mai trebuie o procura de la neamt prin care ii da dreptul sa circule cu masina lui.Am vazut eu la o masina cu numere de Germania.Era o procura notariala.Contractul de vanzare cumparare nu e de ajuns,de fapt pe politist nu il intereseaza contractul.Prin procura aia se dovedeste ca are acceptul neamtului,sau mai bine spus,il scuteste de o verificare a masinii pentru ca politaiu poate sa ii zica,domne,cum stim noi exact ca masina nu e furata.Si ii ia actele sa le verifice,iar verificarea asta poate dura cat vrea muschiu "organului".
Link to comment
Share on other sites

Aha! Si practic daca merge cu masina fara procura se expune riscului de a se certa cu politistul si deasemenea sa ramana fara acte pentru o perioada pana se face verificarea. Adica exact cand ii este lumea mai draga daca il opreste politia il tine pe loc cat vor...pana se verifica masina... Alte sugestii?
Link to comment
Share on other sites

Guest butcky

Ii trebuie procura si dovada (pasaport) ca masina a intrat recent in tara. Cred ca are voie sa stea maxim 4 luni (nu mai stiu - 3 sau 4 luni) in tara.

In aceeasi situatie sunt eu cu bmw-ul meu! Eu am cartea, talonul, cartea verde valabila pana pe 12.12.05 si contract de vanzare - cumparare intre mine si cel care a cumparat-o de la proprietar! :blink: Eu nu am nici un act direct cu proprietarul! :) Asta de la care am luat-o eu are, la randul lui un contract de mana cu proprietarul! Cam nasoala situatia! Am inteles ca e caz de dosar penal! :) Oricum, eu circul f mult cu masina si nu am fost oprit decat 1 data si nu mi-a zis nimic! Doar s-a uitat la acte si a intrebat a cui e masina si i-am spus ca e masina unui unchi din Germania care e plecat din Bucuresti! Asta de la care am luat-o eu ii stie cam pe toti politistii din centru si masina e cunoscuta, cred ca asta e motivul pentru care nu am fost oprit pana acum! Masina am luat-o de la Emil-americanul, el are un urs 325 break, negru, geamuri fumurii si cu nr. de Germania. Sigur cunoasteti masina! :)

Eu zic ca poti sa mergi cu masina, dar sa ai pregatiti niste banuti in caz ca dai de vre-un nebun de te ia la intrebari! Si sa eviti strazile pe unde se fac razii si sa mergi noaptea, ca atunci te opresc.

:)

Link to comment
Share on other sites

Neatza! Are valabilitate la cartea verde pana la anul in iunie (07/06). Daca e doar asa o chestie ca te poate opri si sa pierzi putin timp si cateva sute nu e nici o problema. Important este sa nu aiba probleme grave cu legea (dosar penal, masina sau acte confiscate, ceva de genul asta). Asta e singura lui grija, daca poate circula pana la anul si caror riscuri se expune. Ar fi bine sa faca rost de o copie dupa procura respectiva si dupa dovada intrarii masinii in tara.
Link to comment
Share on other sites

Cartea verde e valabila in afara Germaniei maximal 3 luni si nu cred ca cineva e nebun sa plateasca in continuarea asigurarea in Germania e f scumpa poti sa ai hartii cate vrei e ilegal dar in Ro e cum ai noroc si peste cine dai,daca ai un accident cred ca ai probleme in UE se pedeseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani dar cum Ro e intre poti inca sau mai bine cine stie pana cand sa faci ce vrei.Asa ca ramane la aprecerea ta cum faci oricum e ilegal dar eu cred pe cine intereseaza de fapt acest aspect!
Link to comment
Share on other sites

Treaba e cam asa: ii trebuie neaparat procura de la neamt prin care acesta isi da acceptul ca prietenul tau sa folosesca masina. Neamtul ramane proprietar, el e doar utilizator. Daca arata un contract de vanzare-cumparare, asta l-ar obliga sa radieze masina din germania si sa o inscrie pe numele lui. La 3 luni trebuie sa iasa cu ea din tara obligatoriu daca ramane pe nr. straine. Deci proprietar e neamtul (in acte) care va achita toate taxele in germania si care, bineinteles, cad in sarcina utilizatorului, adica prietenul tau.

In procura ar trebui sa specifice ca neamtul se obliga sa nu radieze masina pe perioada in care e data in folosinta, altfel masina ar putea fi radiata in germania, fara ca prietenul tau sa stie si ar circula cu o masina radiata, ceea ce este infractiune. Ar putea circula linistit , dar daca se intampla un accident in conditiile pe care le-am aratat, beleaua e mare. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cartea verde e valabila in afara Germaniei maximal 3 luni

 

Te contrazic!!! Lucrez in domeniu si stiu f bine! :blink:  :)

32192[/snapback]

 

Si care ar fi atunci perioada maxima de valabilitate pentru cartea verde? V-am zis ca e pe un 1 an de zile, din 2.07.05 pana in 2.07.06. Ok, deci neaparat procura. Valabilitatea cartii verzi vi se pare ok? Inca ceva, ii mai trebuie vreo asigurare sau ceva de genul asta? Un amic imi tot spunea ca ii mai trebuie o asigurare facuta aici la noi.

Link to comment
Share on other sites

Si care ar fi atunci perioada maxima de valabilitate pentru cartea verde? V-am zis ca e pe un 1 an de zile, din 2.07.05 pana in 2.07.06. Ok, deci neaparat procura. Valabilitatea cartii verzi vi se pare ok? Inca ceva, ii mai trebuie vreo asigurare sau ceva de genul asta? Un amic imi tot spunea ca ii mai trebuie o asigurare facuta aici la noi.

32272[/snapback]

 

Ii trebuie si rovigneta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.