Jump to content

tobe?


bebe1

Recommended Posts

Poti castiga si cativa cai din toba, nu numai sunet. Cu cat gazele au un traseu mai usor la iesire, cu atat motorul foloseste mai putin din puterea lui ca sa le "impinga" afara...consumurile intermediare scad, deci puterea neta creste.

 

Edit: sursa: discovery sau youtube>discovery :blink:

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Poti castiga si cativa cai din toba, nu numai sunet. Cu cat gazele au un traseu mai usor la iesire, cu atat motorul foloseste mai putin din puterea lui ca sa le "impinga" afara...consumurile intermediare scad, deci puterea neta creste.

 

Edit: sursa: discovery sau youtube>discovery :blink:

301286[/snapback]

dupa parerea mea toata teoria asta e valabila pentru motoare puternice , de peste 300 de cai nu la 100 si ceva

Link to comment
Share on other sites

raport pret/sunet ar fi Borla si FK (aceeasi calitate ambele)

ceva mai scump ar fi Magnaflow, iar daca ai ceva bani la dispozitie si crezi ca se merita sa investesti 4-500E ar fi si Remus. IN leg cu cp in plus...mai greu. Cei care vezi ca scot cp din evacuare investesc bani seriosi si asta implica sa refaci tot traseul din galerie pana la finale si sa schimbi injectoarele, sa umbli la admisie... ultimele doua tin strict de respiratia motorului, ca sa castigi ceva evident trebuie sa faci cumva sa intre mai mult abenzina. Toba sport(goala) e strict sunet.

Link to comment
Share on other sites

raport pret/sunet ar fi Borla si FK (aceeasi calitate ambele)

ceva mai scump ar fi Magnaflow, iar daca ai ceva bani la dispozitie si crezi ca se merita sa investesti 4-500E ar fi si Remus. IN leg cu cp in plus...mai greu. Cei care vezi ca scot cp din evacuare investesc bani seriosi si asta implica sa refaci tot traseul din galerie pana la finale si sa schimbi injectoarele, sa umbli la admisie... ultimele doua tin strict de respiratia motorului, ca sa castigi ceva evident trebuie sa faci cumva sa intre mai mult abenzina. Toba sport(goala) e strict sunet.

301409[/snapback]

 

toba "goala" poate duce la o scadere in puterea motorului...doar baraie.

@bbe sincer iti recomand doar o finala magnaflow evident cu 2 iesiri...

ca si pret magnaflowurile sunt medii undeva pe la 200 euro,daca esti dispus sa platesti mai mult ar fi remus sau eisenmann

sau ia legatura cu "maxu" cu honda s2000 si pui una de carbon...dar eu sincer m-am saturat de carbon...pur si simplu prea tare.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

apropos, ca mi-am adus aminte:

 

am vazut zilele trecute prin Bucuresti un zevzec cu un fel de Citroen Saxo sau ceva de genul asta, care as baga mana in foc ca avea in loc de finala o TOBA DE MOTOCICLETA !

 

Nu am vazut in viata mea asa ceva, pusa stramb, ca dracu, inclinata, cu bara din spate decupata ca sa stea in sus, in fine ceva teribil... mor de ciuda ca nu i-am facut poza.

 

Dar, totusi se poate asa ceva ? nu isi strica masina oare ?... nu ca mi-ar pasa sau ceva.

Link to comment
Share on other sites

toba "goala" poate duce la o scadere in puterea motorului...doar baraie.

@bbe sincer iti recomand doar o finala magnaflow evident cu 2 iesiri...

ca si pret magnaflowurile sunt medii undeva pe la 200 euro,daca esti dispus sa platesti mai mult ar fi remus sau eisenmann

sau ia legatura cu "maxu" cu honda s2000 si pui una de carbon...dar eu sincer m-am saturat de carbon...pur si simplu prea tare.

303858[/snapback]

ceva argumente tehnice ?

 

LE: eu nu vad cum poti sa pierzi din putere....gandestete la o toba stock facuta sa amotrizeze zgomotul, e ca si cum te-ar strange cineva de nas. Remus si altii nu fac tobe goale pt ca au o tehnica anume a sunetului produs. Dar asta nu inseamna ca daca schimbi toba ai 1001cp in plus....poti castiga dar duar cu un sistem de evacuare complet si unul de injectie dar in niciun caz sa pierzi din putere.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Poti castiga si cativa cai din toba, nu numai sunet. Cu cat gazele au un traseu mai usor la iesire, cu atat motorul foloseste mai putin din puterea lui ca sa le "impinga" afara...consumurile intermediare scad, deci puterea neta creste.

 

Edit: sursa: discovery sau youtube>discovery :blink:

301286[/snapback]

In realitate este imposibil sa castigi putere dintr-o evacuare completa sau nu.

 

Poti castiga cuplu nu putere iar acest lucru este conditionat de diametrul evacuarii.

Link to comment
Share on other sites

ceva argumente tehnice ?

303867[/snapback]

De fapt nu toba "goala" ci toba care are un diametru prea mare cauzeaza pierdere de cuplu. Acest fapt se datoreaza constantelor gazelor, presiune, volum si viteza, care depind de diametrul sectiunilor de scurgere.

Link to comment
Share on other sites

ceva argumente tehnice ?

 

LE: eu nu vad cum poti sa pierzi din putere....gandestete la o toba stock facuta sa amotrizeze zgomotul, e ca si cum te-ar strange cineva de nas. Remus si altii nu fac tobe goale pt ca au o tehnica anume a sunetului produs. Dar asta nu inseamna ca daca schimbi toba ai 1001cp in plus....poti castiga dar duar cu un sistem de evacuare complet si unul de injectie dar in niciun caz sa pierzi din putere.

303867[/snapback]

cam asta ar fi o toba produsa de FK-Automotive Germany: http://www.youtube.com/watch?v=NgmVdwBWntE

Link to comment
Share on other sites

ceva argumente tehnice ?

 

LE: eu nu vad cum poti sa pierzi din putere....gandestete la o toba stock facuta sa amotrizeze zgomotul, e ca si cum te-ar strange cineva de nas. Remus si altii nu fac tobe goale pt ca au o tehnica anume a sunetului produs. Dar asta nu inseamna ca daca schimbi toba ai 1001cp in plus....poti castiga dar duar cu un sistem de evacuare complet si unul de injectie dar in niciun caz sa pierzi din putere.

303867[/snapback]

Pierzi din cuplu. Ti-am scris mai sus de ce.

Cand castigi putere este din cauza ca pe langa aer intra si mai mult combustibil altfel nu are cum...de la o admisie sport nu castigi nimic.

Link to comment
Share on other sites

raport pret/sunet ar fi Borla si FK (aceeasi calitate ambele)

ceva mai scump ar fi Magnaflow, iar daca ai ceva bani la dispozitie si crezi ca se merita sa investesti 4-500E ar fi si Remus. IN leg cu cp in plus...mai greu. Cei care vezi ca scot cp din evacuare investesc bani seriosi si asta implica sa refaci tot traseul din galerie pana la finale si sa schimbi injectoarele, sa umbli la admisie... ultimele doua tin strict de respiratia motorului, ca sa castigi ceva evident trebuie sa faci cumva sa intre mai mult abenzina. Toba sport(goala) e strict sunet.

301409[/snapback]

pai am scris aici ce trebuie sa faca daca vrea un castig...

 

LE: apropo de toba fk care am zis"goala" ea e facuta cu cap...sa respecte niste parametrii, nu e goala in totalitate (are un traseu simplificat) cum sunt niste no name-uri, asta ar fi o taranie...

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.