Jump to content

jante suspensie dilema


Sorin7650

Recommended Posts

am e46 fara facelift ...din 2000

as vrea sa montez jante pe 18 ... si sa montez si o suspensie sport . se pot schimba doar arcurile si sa pun arcuri care sa coboare garda la sol ? sau trebuie neaparat sa pun si arcuri si telescoape sport? si ce cauciucuri trebuie sa pun pe pe rotile de 18 ca sa nu imi atinga in aripi... si ce latime maxima trebuie sa aibe jantele ca sa nu imi faca probleme.

inca o intrebare... daca pun roti de 17" pe fata si de 18" ar fii urat?

Link to comment
Share on other sites

alex2000,alexandru_83 -> inca n-am bani de M3, si 316i-ul se stie ca nu trage mai deloc, daca nu trage...atunci .. macar sa arate frumos :blink:

BRANDEX: si ssupensia nu mai trebuie schimbata? nu ating cauciucurile de aripi la hopuri ??

301583[/snapback]

 

Nu ating.

Link to comment
Share on other sites

alex2000,alexandru_83 -> inca n-am bani de M3, si 316i-ul se stie ca nu trage mai deloc, daca nu trage...atunci .. macar sa arate frumos :)

301583[/snapback]

Am avut 316i si inca il mai am.Stiu cum trage :blink: Dar daca ii pui roti pe 18 eu zic ca nu va mai trage deloc...17 ar fii destul de ok zic eu

Link to comment
Share on other sites

Am avut 316i si inca il mai am.Stiu cum trage :blink: Dar daca ii pui roti pe 18 eu zic ca nu va mai trage deloc...17 ar fii destul de ok zic eu

301622[/snapback]

 

316 nu trage nici cu jante de 15, Sorin a specificat ca nu-l intereseaza acest aspect, vrea doar sa fie frumos.

Link to comment
Share on other sites

Am avut 316i si inca il mai am.Stiu cum trage :) Dar daca ii pui roti pe 18 eu zic ca nu va mai trage deloc...17 ar fii destul de ok zic eu

301622[/snapback]

 

:blink:

Poti sa explici de ce nu mai trage masina in cazul in care ii pune jante pe 18 ?

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Poti sa explici de ce nu mai trage masina in cazul in care ii pune jante pe 18 ?

301649[/snapback]

Pai intre doua masini,aceeasi motorizare,una cu cauciuc 195 latime si alta 235,nu crezi ca cea cu latimea mai mica va trage mai bine?+ca este si roata mai grea(cea de 18')...

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg pentru ce sa pui suspensie sport pe 316i. Ce rost are?

301776[/snapback]

eventual intrebarea era daca are rost sa pui suspensie sport pe drumurile din romania...pentru ca pe orice masina ai pune indiferent cati cai are stabilitatea pe curbe creste mult si automat si viteza de deplasare va creste pentru ca nu mai trebuie sa franezi asa tare inainte de curbe (bineinteles daca si cel din spatele covrigului e sofer) si in plus si puterea aia mica va fi pusa mai usor pe asfalt.

@sorin daca nu te deranjeaza sa-ti clantane dintii :blink: merita toti banii suspensia sport si in plus arata masina mult mai bine asa coborata.E plina tara de masini "tunate" la care bagi pumnul printe cauciuc si aripa; nu mai adauga una pe lista :)

Link to comment
Share on other sites

Pai intre doua masini,aceeasi motorizare,una cu cauciuc 195 latime si alta 235,nu crezi ca cea cu latimea mai mica va trage mai bine?+ca este si roata mai grea(cea de 18')...

301940[/snapback]

Nu neaparat o janta pe 18 e mai grea decat una pe 17, iar cu un cauciuc de 235 masina trage mai bine cel putin la plecarile de pe loc si are o stabilitate mai buna in curbe deci nu vad de ce nu si-ar pune asa ceva.

PS: si arata muuuult mai bine cu cauciucuri de 235 fata de unele de 195 :blink:

Link to comment
Share on other sites

orice masina merge mai bine cu suspensie sport decat cu suspensie stock . CORECT?

302010[/snapback]

Nu e corect.Depinde ce vrei de la masina...

 

 

Nu neaparat o janta pe 18 e mai grea decat una pe 17,iar cu un cauciuc de 235 masina trage mai bine cel putin la plecarile de pe loc si are o stabilitate mai buna in curbe deci nu vad de ce nu si-ar pune asa ceva.

PS: si arata muuuult mai bine cu cauciucuri de 235 fata de unele de 195 :blink:

302000[/snapback]

Nu am spus ca o roata de 18 e neaparat mai grea decat una pe 17.Am spus ca roata de 18 este mai grea decat cea de 15 :)

de ce pleaca mai repede de pe loc?

ca are stabilitate e alta treaba...

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

:blink:

Poti sa explici de ce nu mai trage masina in cazul in care ii pune jante pe 18 ?

301649[/snapback]

 

Pe langa cele spuse de alexandru_83, va creste si consumul. Cei cativa cm in plus in latime ai cauciucului inseamna o forta de frecare mai mare intre anvelopa si asfalt => consum mai mare pentru a merge cu aceeasi viteza cu care merge o masina cu un cauciuc mai ingust (aproximare bruta).

 

Ontopic: suspensie sport + jante de 18 pe drumurile din Gorj reprezinta un big no no ! daca nu vrei sa iti clantane dintii in gura, sa iti scartaie toate alea prin masina si sa vizitezi mai des service-urile. Am vazut un e46 touring negru cu jante de 19 (cu buza), suspensie joasa, chestii-trestii caruia ii clantaneau toate alea cand se "dadea" pe Victoriei . :)

Link to comment
Share on other sites

pardon... daca ar arata si 316i-ul meu cum arata touring-ul ala cu jante pe 19... nu m-ar deranja sa imi clentzane dintzii intro veselie :blink:)

- sincer.. 316i nu trage...consuma enorm pentru puterea lui .. asa ca macar sa fie frumos..si sa arate bine si sa sune bine.. ca in rest... e praf d.p.d.v. al motorizarii .. si cum nu am inca 5000E momentan sa imi iau altceva...tin de asta cat pot :)

- in alta ordine de idei am priceput cam tot ce ma interesa din acest topic... mi-ar fii utila daca as afla si cu cat ar trebui sa imi coboare garda la sol o suspensie sport incat sa nu fie nici exagerata .. dar nici degeaba ?!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.