Jump to content

Inchidere centralizata...


Recommended Posts

Nu am alarma asa ca o inchid din cheie, problema este ca atunci cand incui masina, se inchid toate usile si dupa aceea mi se deschid usile in afara de aceea de la sofer. Ca sa inchid toate usile fara probleme trebuie sa intru in masina, sa tin usa de la sofer deschisa, sa tin butonul apasat sa se incuie, se incuie cea de la sofer si ramane incuiata, celelalte se deschid, acum trebuie sa le incui pe rand pe celelalte si dupa aia sa ma dau jos si inchid usa de la sofer. Ma cam enerveaza treaba asta.
Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil ai unul dintre actuatorii/motorasele de pe fata defect...cel de la sofer cel mai probabil...iti da semnal ca usa ar ramane descuiata si inchiderea centralizata descuie in mod automat si celelalte usi...dupa ce incui din tzamburusul/siguranta de la sofer...siguranta de la sofer mai are o zvacnire de descuiere? daca incui din cheie de la sofer/pasager se comporta altfel?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
daca incui din cheie la sofer, se inchid usile si dupa aceea se deschid. Deci, nu se incuie. O incui doar daca tin apasat butonul din interior de la sofer, se inchid usile, continui sa il tin apasat, se deschid celelalte trei usi in afara de cea de la sofer si apoi le inchid in parte din interior.
Link to comment
Share on other sites

daca incui din cheie la sofer, se inchid usile si dupa aceea se deschid. Deci, nu se incuie. O incui doar daca tin apasat butonul din interior de la sofer, se inchid usile, continui sa il tin apasat, se deschid celelalte trei usi in afara de cea de la sofer si apoi le inchid in parte din interior.

 

eu am o problema asemanatoare cu a ta. inchid usa din incuietoarea de la sofer. toate usile se inchid, dupa care se deschid toate la loc. e chestie de 2 secunde. o inchid, stau inchise toate 4 o secunda si dupaia se deschid toate patru. la inceput nu stiam ce sa fac dar m-am prins ca urmeaza un sablon. dupa ce se deschid toate 4, stau 2-3 secunde asa si dupaia incerc sa le inchid din nou. si de data asta se inchid toate 4 ok fara sa se mai deschida din nou. oricum vreau sa-mi pun alarma si sa schimb si kit-ul de inchidere centralizata cat de curand

 

PS: "O incui doar daca tin apasat butonul din interior de la sofer, se inchid usile, continui sa il tin apasat" -> incearca sa faci ca mine. Nu tine degetul pe butonul din interior de la sofer, lasa-le sa se deschida toate 4, asteapta 3 secunde si dupaia apasa din nou pe el si vezi daca de data asta se inchid toate definitiv

Edited by atreidex
Link to comment
Share on other sites

Pai toate alarmele actuale au modulul ala pt inchiderea centralizata...

Eu zic ca ai unul dintre motorase (cel de la sofer) cu actuatorul defect....sau cel mult celalalt, de la pasager...celelalte motorase, de pe spate, sunt slave, nu dau comanda....la tine e o problema din comanda sistemului....unul din motorasele de pe fata ii spune inchiderii centralizate ca usa aia e deschisa...si de aia le deschide si pe celelalte...

Dar daca inchizi usa la sofer, cu geamul lasat, apesi siguranta...se mai descuie? Daca da, e motorasul ala defect, partea cu comutatorul de stare....

Ai incercat si sa apesi pe la pasager?

Bine, excludem posibilitatea de a face scurt pe undeva firele de comanda.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.