Jump to content

BULGARIA O METODA SALVATOARE SAU NU


pisicutza4me

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

eeee si cam asa arata minunatia..... :blink: ET "CIIPHBTHM - DRaB AUMUDlpo8", YA. "DaHopaMHa"2 AeeHu,uSl 3a npeBogu "CnPMHTLlM~'

Translation Agency SPRINTIM

YA."KpaxOB"NQ4, rp.B.T'.bpHOBO 4 Krakov str., Veliko Tarnovo 5000, Bulgaria te1. +359(62) 601 483, te1./fax 600824, mobile: 0888/767750; 0887 /253214

e-mai1:sprintim_bg@yahoo.com

Traducere din limba bulgara

iMPUTERNICIRE

Subsemnatul, cetateanu bulbar, CNP ………., cu domiciliu in ….., judo……, CI nr. ……, eliberatii la ….. de Politia din …….

IMPUTERNICESC:

Romanul……, cetiitean al Republicii Romania, CNP …….., cu domiciliu In BUCURESTI, sector …….adresa……. CI serie …………cu urmatoarele drepturi:

Sa conduca in tara si in strainatate vehicul marca "BMW", model 316 I, Nr. de inregistrare BT ………., rama nr. …………. motor nr. F ARA NUMAR.

Sa-l stapaneasca; sa-l prezinte la control tehnic; sa-l asigure la asigurator la alegerea sa; sa primeasca sumele de asigurare datorate in caz de produeere a unor evenimente de asigurare, semnand toate documentele necesare legate de ele; sa plateasca din numele meu ~i in contul lui impozitul rutier, ratele de asigurare datorate si toate eheltuielile pentru exploatarea, stapanirea si conducerea vehieului.

Sa-l vanda unor persoane si in conditii dupa parerea sa, inc1usiv si cu dreptul de a incheia afaeere pe teritoriul altui stat-membru al UE, cu dreptul de a primi pretu1 de vanzare; sa contraeteze cu sine conform art. 38 din Legea privind datoriile si contraetele; sa-l amanete, sa-l inchirieze, sa-l opreasea din miseare, s-l rebuteze, sa-l foloseasea ea taxi.

Sa cumpara si sa primeasca roviniete in numele meu si pe soeoteala mea.

Sa depuna si sa primeasca documentele legate de vehicul mentionat.

In legatura cu imputernicirile delegate sa ma reprezinte fata de toate autoritiifile Republicii Bulgaria, Republieii Romania si tuturor celorlalte state-membri ai UE, inc1usiv ­autoritafi fiseale si judeteni (NAP - Agenfie nationala de ineasari), Politia rutiera, KAT /Controlul transportului auto/, DAI /Inspectie auto de stat/, companii de asigurare, Tribunal, Notar,autoritiiti vamale si de frontiera, alte persoane juridice si fizice si sa semneze in locul meu acolo unde este necesar.

Sa ma reprezinte fata de organele lui KAT ale Republicii Bulgaria, ale Republicii Romania si ale tuturor eelorlalte state-membri ai UE, depunand in legatura eu aeesta toate doeumentele neeesare pentru inregistrarea vehieului susmentionat eu dreptul de a primi

certifieatul de inmatriculare si plaeutelor ,de inmatrieulare. '~~:::

:.", f' "".

'1/'

~

'" 1

,

'/ "

\

,.' . ,~ l' 'oj

" ' "

, -, " 'f

.

\

\'\~

JJ;,

;i~

,

i

,

\ .{ lIt. If

~. I /' II

JlVlLl,6H31/1pOHO cpI/lP"'4Q 30 np6BOA~

b_,~

 

Cu dreptul de a le imputernici pe terte persoane cu dreptu.rile delegate.

Prezenta imputemicire este fara termen.

La 24.09.2007 ……………

Notar adjunct al notarului …………….din raionul Tribunalului regional din ……………

nr. de inregistrare in Camera Notariala ………….,adeveresc

semnaturile din prezentul document, depuse de:

………………………

nr. de inregistrare …………axa achitata: 3.60 Iv/3.00lv. TV A: 0.60lv

Notar adjunct: semnatura

$tampilii rotulJdii:

Notar nr. …………….

Raion de activitate: Tribunalul Regional din ………… Republica Bulgaria

Subsemnata ………………….. certific fidelitatea traducerii facuta de mine a documentului "Imputemicire", din limba bulgara in limba romana. Traducerea are 2 pagini.

Traducator:

(………………)

Nr. personal: ……………

312452[/snapback]

TRIMITE-MI SI MIE TE ROG COPIILE DUPA DOCUMENTELE PE CARE LE-AI FACUT IN BULGARIA PLZ, eventual daca tu consideri si vrei poti inegri zona cu datele tale personale.Merci !!! trimite-le pe PM si ataseaza copiile acolo :)

Link to comment
Share on other sites

lasa costin_nfs nici-o eu nu stiu multe despre BMW-uri.... :) ...Stiu ca-mi place la nebunie pissica mea.......dulceatza mea mica si albastra....e prima mea masina si pe deasupra sunt si incepator .... :) ...dar "mamaligi" nu am :blink: merg frumos si nu dau motive la politie sa ma opreasca, cand e cazul merg si cu 50 in oras , dar si cu 90-100-120 daca am unde :)

noi sa fim sanatosi

Link to comment
Share on other sites

lasa costin_nfs nici-o eu nu stiu multe despre BMW-uri.... :) ...Stiu ca-mi place la nebunie pissica mea.......dulceatza mea mica si albastra....e prima mea masina si pe deasupra sunt si incepator .... :) ...dar "mamaligi" nu am  :blink: merg frumos si nu dau motive la politie sa ma opreasca, cand e cazul merg si cu 50 in oras , dar si cu 90-100-120 daca am unde :)

noi sa fim sanatosi

313317[/snapback]

cam cat la 100km consuma pisicutza ?! esti din bucuresti ?! cam cat consuma prin oras si inafara si la ce viteza ?! din ce an este bmw-ul ?! merci pentru copiile alea :)

Edited by pisicutza4me
Link to comment
Share on other sites

cu placere pt alea....

e din 10.1995, da sunt din Buc, in oras in jur de 8,5-10 max....iar afara e bomboana....la 100 am fix 8 (sa nu rada nimeni) :) ....DAR la 160 in a 5 ...instantu indica cam12-13l :blink: rezonabil zic io pt o pisica 316 din 95....sa nu radeti de consumu meu :)

Link to comment
Share on other sites

cu placere pt alea....

e din 10.1995, da sunt din Buc, in oras in jur de 8,5-10 max....iar afara e bomboana....la 100 am fix 8 (sa nu rada nimeni) :) ....DAR la 160 in a 5 ...instantu indica cam12-13l :blink: rezonabil zic io pt o pisica 316 din 95....sa nu radeti de consumu meu :)

313390[/snapback]

e bine asa sunt din ce in ce mai convins sa imi iau BMW cum am facut rost de bani zilele astea ma infing intr-un 318 sau 316 acuma s avad din ce an o gasesc am gasit destule de prin 94/95.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Gata. M-am intors, wind316, un electromotor sh se invarte pe la 50-70 euro si unul nou este in jur de 200. Numerele nu le-am mai prelungit pentru ca ar fi trebuit sa platesc 200 euro spaga, 175 euro impozit si 580 euro numerele. Chiar nu se merita tinand cont de faptul ca am dat pe masina 2600 euro. Am sa incerc sa caut acte de e36 sa fac recarosare. Sau sa schimb motorul si sa merg in BG.
Link to comment
Share on other sites

Gata. M-am intors, wind316, un electromotor sh se invarte pe la 50-70 euro si unul nou este in jur de 200. Numerele nu le-am mai prelungit pentru ca ar fi trebuit sa platesc 200 euro spaga, 175 euro impozit si 580 euro numerele. Chiar nu se merita tinand cont de faptul ca am dat pe masina 2600 euro. Am sa incerc sa caut acte de e36 sa fac recarosare. Sau sa schimb motorul si sa merg in BG.

cu 580 mai pui 20 sa faci 600 in cap si fuga in BG si gata.ms mult pt info.

Link to comment
Share on other sites

As vrea eu sa fie asa simplu. Am mentionat in post-urile dinainte ca la mine e mai delicata problema. Peste 120 KW se plateste vama... deci la mine 580+20=600+2500(vama in BG)=3100 Cam mult, nu ?

mai stai cateva zile si iti dau pe PM mai multe date, s-ar putea sa fie si alta solutie, deocamdata studiez.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Nu mai stiu cum decurg lucrurile cu Bg dar acum 2 saptamani inainte sa imi iau masina m-am interesat de asta si exista un risc si anume ca respectivul care a facut actele pe numele lui sa gireze cu masina la banca pentru un imprumut. asta e varianta care am auzit-o de la cineva din un oras de aici de la noi mai spre granita. ca s-au trezit in o zi f multi cu masinile saltate de politie din cauza aluia de dincolo care a luat banii si nu i-a mai dat inapoi.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Alta varianta pt inmatriculare ar fi Polonia, infiintezi o firma pe bani f putini in 48 ore maxim , taxele/accizele se platesc in functie de cit declari pe contractul c/v

ex. pt un 728iA am declarat 1000 euro si am platit cca. 50 euro accize/taxe asigurarea este de 140 Euro/an ( despagubiri pana in 1.5 mil euro + 300 000 pt persoane, cartea verde este inclusa) masina este inmatriculata pe PF cu 60% reducere si in total am platit in jur de 250 euro ( talon, traducere, numere, impozit ) si a durat 2 zile. Asta este a 3-a masina pe care mi-am inmatriculat'o + 2 pt sora mea si nici nu cred ca voi mai inmatricula vreodata in România + ca ai posibilitatea pt nr. preferentiale (gen EWING1,2,3... WETE jr, BMW500CP etc. dar si pretul este pe masura 3-500 euro)

Pt un Vento '95 1.9 D taxele au fost asemanatoare mai putin asigurarea care a fost 115 euro/an.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.