Jump to content

Miros puternic gaze arse in spatele masinii?!


Recommended Posts

de la un timp am sesizat in afara masinii miros puternic de gaze arse...

masina merge ca de obicei de rupe .. nu am ce sa-i reprosez....

DAR daca stai in spatele masinii aproape te sufoci... nu mai poti respira - ca si manifestare.... apar mai accentuate la rece ( mai accentuate in sensul ca se simt mai mult... nu se vad..) am crezut ca e timpul reviziei ( ulei+filtre+toate filtrele) - cei de la BMW CJ au spus ca e normal si da e de acolo de la ulei trebuie schimbat... desi computerul de bord al masinii mai avea vreo 3liniute active pana la schimb - doar 18 000km parcursi..... asta e am spus daca a stat uleiul 1 an de zile in motor la recomandarea celor de la BMW am facut revizia ulei+ filtre+ filtre.... dar problema nu s-a rezolvat nici dupa... si acum e aceea si manifestare.... nu scoate fum vizibil sau mult sa-l poti observa... dar simti..e un miros de gaze arse strident.. care se simte......combustibilul?! -doar evo5 diesel euro 5 MOL.... vreun filtru?!?!

. ce pareri aveti!? orice idee e binevenita ....multumesc..

masina seria 5 turing 2002 525d

Link to comment
Share on other sites

filtrul de la turbina?epurator de gaze parca ii spune...sau uita-te sub ea sa nu ai racordul flexibil dus...eu de exemplu am avut tamponul de la toba finala dus si tot asa mirosea de nu puteai sta...l-am schimbat si acum nu mai am probleme cu gazele...desi nu prea are logica legatura dintre tampon si gaze...anyway...asta a fost solutia la mine...dar verifica si ce ti-am spus mai sus
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

solutia mea

 

schimb carburant - am inceput sa fac plinul cu motorina Mol Euro4 clasica - mirosul de gaze/intepator a disparut !!!

(pana acum ca sa protejez masina (E39-2002 turing 525d - euro 3 )- si din discutiile avute cu diversi posesori care ziceau ca un euro 5 de la noi e ca si calitate un euro 4 in afara tarii (Germania) - bagam de la pompa Mol Euro 5 - si se pare ca asta era problema , eu vroiam sa protejez masina si cred ca-i faceam mai mult rau !!!

 

spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.