Jump to content

revizie / oil service


LoLa

Recommended Posts

Eu m-am cam sictirit de Filaret asa ca am luat consumabile de la www.volksparts.ro, ulei de la 3xpert (daca vrei poti lua si de la Filaret) si revizia am facut-o la www.dormag.ro. Nu au stiut baietii sa-mi reseteze oil service ca nu prea sunt obisnuiti cu masini noi, dar a fost ok.

Oricum am iesit pe final cam la jumate din Filaret cred. Imi e putin greu sa-mi dau seama pt ca am schimbat si bujii si filtru benzina. Am scris preturile pe topicul cu pricina.

Link to comment
Share on other sites

am programare la Dormag, e cel mai aproape; o sa schimbe si placutele de frana si rotile - le pun pe cele de iarna; de ce oare trebuie sa platesc in plus schimbarea rotilor daca operatia de demontare si remontare e obigatorie pentru inlocuirea placutelor de frana, si normal e platita la capitolul asta? o sa vedem la momentul acela :blink:
Link to comment
Share on other sites

s-a executat;

problema e ca frana de picior a devenit foarte moale fata de cum era inainte,

de abia in a doua jumatate a cursei pedalei (catre podea) masina incepe sa "franeze" :blink: ;

ca sa fie o frana decisa ajung la podea si tot nu se opreste ca inainte.

care sa fie cauza? montajul? placutele cele noi?

Link to comment
Share on other sites

s-a executat;

problema e ca frana de picior a devenit foarte moale fata de cum era inainte,

de abia in a doua jumatate a cursei pedalei (catre podea) masina incepe sa "franeze" :blink: ;

ca sa fie o frana decisa ajung la podea si tot nu se opreste ca inainte.

care sa fie cauza? montajul? placutele cele noi?

E clar de la placute. Eu le-am schimbat doar pe cele de pe spate, unde nu e forta asa de mare, si la fel, era moale frana in primii ~100Km.

Link to comment
Share on other sites

E clar de la placute. Eu le-am schimbat doar pe cele de pe spate, unde nu e forta asa de mare, si la fel, era moale frana in primii ~100Km.

 

adica pt ca sunt noi?

nu stiu daca mi se pare sau chiar asa este, dar azi franeaza mai bine :blink:

Link to comment
Share on other sites

uleiul se reseteaza din betisorul ala mic de pe bord de la ace, tii apasat pe el 7 sec, etc

 

acum, dupa schimbare, nu mi-au resetat...azi afisa oil service 100km/ a disparut afisajul de "revision"

am citit topicul http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=4822 si am incercat si eu

nu mi-a reusit; masina e 316i din '99

nu am reusit decat sa aprind simultan aprope toate semnalizatoarele de pe bord, impreuna cu o cursa completa dus-intors a acelor :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

de trei zile am o problema pe care o pun pe seama vizitei la service si a schimbarii placutelor: in marsarier din cand in cand, fara o regula pe care sa o detectez, am un scartiit teribil la roata stanga fata :blink:

acest scartiit mai atenuat se mentine un timp si la inaintere in vI si II, insa la III dispare, reapare daca incetinesc si intru din nou in I, II

ce o fi? e oare grav? trebuie sa merg urgent la service iar? multumesc pt pareri/sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

uleiul se reseteaza din betisorul ala mic de pe bord de la ace, tii apasat pe el 7 sec, etc

 

acum, dupa schimbare, nu mi-au resetat...azi afisa oil service 100km/ a disparut afisajul de "revision"

am citit topicul http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=4822 si am incercat si eu

nu mi-a reusit; masina e 316i din '99

nu am reusit decat sa aprind simultan aprope toate semnalizatoarele de pe bord, impreuna cu o cursa completa dus-intors a acelor :blink:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.