Jump to content

schimbare bara+taxa 2008


bmw 346

Recommended Posts

se poate face schimbul de bara fata de la un e46 model 2004 cu bara modelul de pachet m tech ll,sa pun si un link

 

http://www.rachina.org/eng/templets/...20current1.jpg

 

cam la ce bani as gsi o astfel de bara?sau mai bine m ar interesa un schimb, o dau pe a mea plus o diferenta de bani

In alta oridine de idei pentru a nu mai deschide un nou topic mai stiti ceva noutati referitor la taxa de prima inmatriculare din ian.2008?mai am de mers cu masina cu numerele rosii circa 2 sapt,iar apoi trebuie sa ma decid,merita sa stau fara masina aproximativ o luna si sa bag in buzunar o diferenta de vreo 600 euro,cu cat ar trebui sa se micsoreze taxa.informatia o am de pe automobile tv,nu stiu cat dfe mult se va aplica.

Link to comment
Share on other sites

se poate face schimbul de bara fata de la un e46 model 2004 cu bara modelul de pachet m tech ll,sa pun si un link

 

http://www.rachina.org/eng/templets/...20current1.jpg

 

cam la ce bani as gsi o astfel de bara?sau mai bine m ar interesa un schimb, o dau pe a mea plus o diferenta de bani

In alta oridine de idei pentru a nu mai deschide un nou topic mai stiti ceva noutati referitor la taxa de prima inmatriculare din ian.2008?mai am de mers cu masina cu numerele rosii circa 2 sapt,iar apoi trebuie sa ma decid,merita sa stau fara masina aproximativ o luna si sa bag in buzunar o diferenta de vreo 600 euro,cu cat ar trebui sa se micsoreze taxa.informatia o am de pe automobile tv,nu stiu cat dfe mult se va aplica.

linku nu merge ...

Link to comment
Share on other sites

se poate face schimbul de bara fata de la un e46 model 2004 cu bara modelul de pachet m tech ll,sa pun si un link

 

http://www.rachina.org/eng/templets/...20current1.jpg

 

cam la ce bani as gsi o astfel de bara?sau mai bine m ar interesa un schimb, o dau pe a mea plus o diferenta de bani

In alta oridine de idei pentru a nu mai deschide un nou topic mai stiti ceva noutati referitor la taxa de prima inmatriculare din ian.2008?mai am de mers cu masina cu numerele rosii circa 2 sapt,iar apoi trebuie sa ma decid,merita sa stau fara masina aproximativ o luna si sa bag in buzunar o diferenta de vreo 600 euro,cu cat ar trebui sa se micsoreze taxa.informatia o am de pe automobile tv,nu stiu cat dfe mult se va aplica.

 

Eu am gasit pe un site (aici) un tabel, dar probabil ai vazut astea deja. Am auzit parca de la cineva ca nu se vor schimba taxele doar prin iunie 2008, dar chiar nu stiu...

Link to comment
Share on other sites

taxa de prima inmatriculare cred ca nu se va schimba pana la 1 ianuarie 2009.!!! De ce ?

Guvernantii nostrii mai trag de timp pana merg cu noua propunere de taxe la UE pana prin ianuarie 2008 cred. Insa ca sa schimbi taxa de prima inmatriculare trebuie adusa modificare la Codul Fiscal si orice modificare adusa codului fiscal intra in vigoare cu data de 1 ianuarie a anului urmator. Deci daca nu se modifica codul fiscal pana la 31.12.2007 taxa actuala mai merge un an. Nu sunt prosti alesii nostrii. De ce sa nu mai incaseze taxe 1 an de zile ?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

iti dau un pont! casco....plesneala....service....un mic aranjament acolo si baietii si comanda ce vrei tu , pe factura va scrie oricum bara fata E46 ai atat! Nu va scrie niciodata bara M sau mai stiu eu ce....

 

Scrie clar bara model m-tech2. Numai sa-i zici aluia care ti-o aduce sa nu scrie decat bara fata e46.

Link to comment
Share on other sites

taxa de prima inmatriculare cred ca nu se va schimba pana la 1 ianuarie 2009.!!! De ce ?

Guvernantii nostrii mai trag de timp pana merg cu noua propunere de taxe la UE pana prin ianuarie 2008 cred. Insa ca sa schimbi taxa de prima inmatriculare trebuie adusa modificare la Codul Fiscal si orice modificare adusa codului fiscal intra in vigoare cu data de 1 ianuarie a anului urmator. Deci daca nu se modifica codul fiscal pana la 31.12.2007 taxa actuala mai merge un an. Nu sunt prosti alesii nostrii. De ce sa nu mai incaseze taxe 1 an de zile ?

:blink:

 

:) :)

am vazut multe tiganii, da chiar asa... :)

Link to comment
Share on other sites

taxa de prima inmatriculare cred ca nu se va schimba pana la 1 ianuarie 2009.!!! De ce ?

Guvernantii nostrii mai trag de timp pana merg cu noua propunere de taxe la UE pana prin ianuarie 2008 cred. Insa ca sa schimbi taxa de prima inmatriculare trebuie adusa modificare la Codul Fiscal si orice modificare adusa codului fiscal intra in vigoare cu data de 1 ianuarie a anului urmator. Deci daca nu se modifica codul fiscal pana la 31.12.2007 taxa actuala mai merge un an. Nu sunt prosti alesii nostrii. De ce sa nu mai incaseze taxe 1 an de zile ?

:blink:

 

:) :)

am vazut multe tiganii, da chiar asa... :)

ai rabdare inca nu le-ai vazut pe toate

taxa va imbatrani in Romania.....

Link to comment
Share on other sites

cica in ultima zi guvernul romaniei a trimis o scrisoare catre UE sa ii pasuiasca pana la 1 iulie 2008 ca atunci o sa se modifice legea, dar nu au specificat noile taxe, acum asteptam raspunsul UE, sper sa nu ii lase :), sa ii dea in judecata :)

 

Pana la urma tot din banii nostrii o sa plateasca taxele judecatoresti, etc., si ca de obicei, un caz din acesta poate dura ani (si tot timpul asta, taxele vor ramane asa). :blink:

Link to comment
Share on other sites

cica in ultima zi guvernul romaniei a trimis o scrisoare catre UE sa ii pasuiasca pana la 1 iulie 2008 ca atunci o sa se modifice legea, dar nu au specificat noile taxe, acum asteptam raspunsul UE, sper sa nu ii lase :blink:, sa ii dea in judecata :)

 

 

Ieri guvernul a primit ultimatum ca in termen de 2 luni sa modifice taxa. Deci probabil o vor modifica prin ianuarie 2008 si va fi aplicabila cu 1 ianuarie 2009.

Link to comment
Share on other sites

cica in ultima zi guvernul romaniei a trimis o scrisoare catre UE sa ii pasuiasca pana la 1 iulie 2008 ca atunci o sa se modifice legea, dar nu au specificat noile taxe, acum asteptam raspunsul UE, sper sa nu ii lase :blink:, sa ii dea in judecata :)

 

 

Ieri guvernul a primit ultimatum ca in termen de 2 luni sa modifice taxa. Deci probabil o vor modifica prin ianuarie 2008 si va fi aplicabila cu 1 ianuarie 2009.

 

n-ar fi rau nici asa...

Link to comment
Share on other sites

da vazusem si eu asta aseara si ma pregateam sa postez,am intrebat-o si pe profa de dr comunitar azi,referitor la taxa,si la fel a spus ca din ian 2008 ar trebui sa scada,nu sa fie scoasa.

 

pai si normal ca nu va fi scoasa... o sa incearca astia sa smulga ultimul leu din aceasta "afacere"... :blink:

Link to comment
Share on other sites

mama ei de romanie...ma uit ca prostu la ea ,deja am 4 zile de cand nu am mai condus-o,rar ul l am facut e ok,as inscrie-o dar nu mi ar sta rau cu dif de bani in buzunar....asa as putea sa mai 'pun' ceva pe ea...

 

 

Maine expira si numerele mele, da cred ca voi plati taxa totusi, exista o mica sansa ca UE-ul sa oblige Romania sa dea dupa modificarea taxei diferenta de bani platiti inapoi. De tot rasul, am ajuns sa vand o masina (Dacia) ca sa inmatriculez alta (bmw-ul) :blink: .

Link to comment
Share on other sites

UE obliga guvernul Romaniei sa returneze taxele de prima inmatriculare chiar daca se schimba legislatia inainte sa ii dea in judecata, deci banii ii vom recupera, in ce fel inca nu se stie, deocamdata pana pica taxa o sa imprumutam statul :)

Poate va treziti ca ii recuperati in transe de 50 lei pe luna timp de o viata .. cred ca ar fii in stare :blink: Pe undeva bun si asa decat deloc ...

Link to comment
Share on other sites

tocmai am platit 5900 ron taxa :blink: . De acuma ce o fi o fi. Am facut copie la chitanta (originalul a ramas la politie) poate va trebui in viitor la un eventual proces.

 

Oricum am inteles ca in Ungaria, dupa ce au pierdut procesul cu UE, doar 3% dintre cei ce au platit taxe au dat statul in judecata si si-au primit banii inapoi.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.