Jump to content

Cutie automata 750il


Recommended Posts

Multumesc pentru raspunsul rapid, deci exista un adevar in treaba asta... eu cand am auzit am crezut ca face misto de mine persoana respectiva ca ma gandeam cum poate o cutie automata sa aiba mod manual? Cum adica? :blink:

Poti te rog sa-mi explici mai multe, sunt curios care este diferenta dintre modurile acestea si in special cel manual cum functioneaza?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsul rapid, deci exista un adevar in treaba asta... eu cand am auzit am crezut ca face misto de mine persoana respectiva ca ma gandeam cum poate o cutie automata sa aiba mod manual? Cum adica? :blink:

Poti te rog sa-mi explici mai multe, sunt curios care este diferenta dintre modurile acestea si in special cel manual cum functioneaza?

Diferenta intre 'e' si 's', cum am simtit eu, este ca cand e in 's' cutie schimba mai tirziu viteze, deci mergi cu motor mai turat.

 

Manual nu cred ca functioneaza cum vrei tu :-) , manual este o setare care pot sa folosesti de exemplu iarna, cand e zapada sau geata pe jos. Manual folosesti cu selector in '2' sau '3', si in mod asta, masina merge numai in viteza 2 sau 3. Deci daca o pui in '3' si 'm', la plecare pe loc cutie este deja in viteza 3. In fel asta pot sa pleci incet de pe loc in caz de zapada sau geata. Este ceva care nu o sa folosesti des.

Cred ca poate fi si folosit ca o cutie manula in mod asta, daca pleci de pe loc pe '1', schimbi la '2' cand vrei tu, si asa mai departe. Dar nu e indicat in manual de folosire asa.

 

Eu personal prefer 's', mi sa pare potrivit pentru mers in oras, si nu stiu cat difere la consum dar nu am impresie ca e mult.

Link to comment
Share on other sites

pe "S" schimba pe la 5000 rpm iar pe "E" schimba la 3000 rpm, cred ca e diferenta la consum.........

Schimbare de viteza nu este la o turatia fixa, depinde si de cat e apasat accelerator. Eu in oras nu accelerez foarte tare ca nu are rost oricum. La 'e' mers relaxat schimbe chiar la 1500rpm, daca pun in 's' poate la 2000.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.