Jump to content

Accident urat!


KTU

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Dupa 3 luni si ceva am primit un raspuns de la asigurari. DAUNA TOTALA! O sa imi primesc banii pana la sfarsitul lunii. Am obtiunea sa pastrez epava in contul a 25% din valoarea asigurata (25% x $7900) ceea ce cred ca am sa si fac.
Link to comment
Share on other sites

Dupa 3 luni si ceva am primit un raspuns de la asigurari. DAUNA TOTALA! O sa imi primesc banii pana la sfarsitul lunii. Am obtiunea sa pastrez epava in contul a 25% din valoarea asigurata (25% x $7900) ceea ce cred ca am sa si fac.

 

 

ce faci o repari sau dezmembrezi ?>

Link to comment
Share on other sites

O repar !

Mi-am facut niste calcule si daca pun si niste piese provenite din dezmembrari nu m-ar costa mai mult de 2500-3000.

 

O repari lejer cu 3000 euro. Aripa spate se poate indrepta cu presa, usile poti sa ti le iei de la dezmembrari sau chiar sa le indrepti, e alegerea ta...

Oricum tabla e ieftina si noua daca o iei.

Airbag-urile la dezmembrari sunt in jur de 100 euro cel din usa si 150 euro cortina. Cauta pe net ca sigur gasesti. Si eu am schimbat 2 airbag-uri si le-am luat de pe net.

 

Bara fata e avariata rau?

Link to comment
Share on other sites

Usile+aripa spate merg indereptate. Aripa fatza + capota trebuiesc schimbate la fel si bara .

 

Capota e in jur de 4-5 mil OEM, aripa cam 1.8-2 mil. Farul posibil sa coste mai mult dar gasesti la dezmembrari.

O sa trebuiasca sa schimbi si centrala de airbag, pretensioner centura, borna de + cu capsa pirotehnica (daca are) dar cred ca da.

 

Si exact ce au spus si ceilalti colegi ai forumului, bine ca prietena ta este sanatoasa si nu a fost mai rau. Banii si fierul nu au nici o valoare!

Succes cu reparatia!

Link to comment
Share on other sites

Capota e in jur de 4-5 mil OEM, aripa cam 1.8-2 mil.

 

:blink:

Inlocuieste lei cu €, taie mil si apoi pune vreo doua zerouri ca sa obtii valoarea corecta.

 

Vorbesc in cunostinta de cauza! Astea sunt preturile in lei vechi...doar ce mi-am scos masina din service.

Nu e vorba piese originale. Daca pui si tabla originala depaseste si valoarea masinii lui.

Link to comment
Share on other sites

ia in calcul sa vinzi masina asa cum e si sa pastrezi banii de la asigurari, gandeste-te cat poti lua pe masina reparata si vezi daca merita efortul :blink:

de pret la masina reparata inca nu te poti gandi, conteaza ft mult cum o sa iasa reparata

Link to comment
Share on other sites

Si cam care ar fi pretul pentru o asa masina lovita?

Chiar nu pot sa apreciez valoarea unei epave. Eu stiu ca s-ar face banii buni prin dezmembrarea ei dar nu am conditiile si dispozitia necesara.

Link to comment
Share on other sites

Si cam care ar fi pretul pentru o asa masina lovita?

Chiar nu pot sa apreciez valoarea unei epave. Eu stiu ca s-ar face banii buni prin dezmembrarea ei dar nu am conditiile si dispozitia necesara.

 

O sa dureze foarte mult sa o dezmembrezi tu si sa-ti recuperezi banii. Firmele de dezmembrari mai mult de 2000-2500 euro nu o sa-ti dea pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.